31 Հուլիս 2025 - 11:16 AMT
Հումանիտար նախաձեռնություն է սկսվել Հայաստանում՝ նպատակ ունենալով աջակցել Արցախից բռնի տեղահանված բնակչությանը։
«Ռուսական մարդասիրական առաքելությունը» և «Եվրասիա» հասարակական կազմակերպությունը, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» հովանու ներքո, գործարկել են լայնածավալ մարդասիրական ծրագիր, ուղղված Արցախից տեղահանվածների աջակցությանը։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանում «Ռուսական մարդասիրական առաքելություն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Արսենի Պրոնինը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ծրագրի առաջին փուլը մեկնարկել է հուլիսի 31-ին և շարունակվելու է օգոստոսին։ Նախատեսվում է, որ մոտ 30 հազար բռնի տեղահանվածներ կստանան օգնություն, որի ընդհանուր քաշը գերազանցում է 140 տոննան։
Օգնության տրամադրումը սկսել են Մասիս համայնքում։
Պրոնինը տեղեկացրել է, որ այս անգամ սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթների հետ կտրամադրվեն նաև հատուկ հավաքածուներ՝ փոքր երեխաներ ունեցող ընտանիքների համար։ Դրանք կներառեն մանկական սնունդ, այդ թվում՝ շիլաներ, խյուսեր, քաղցրավենիք և խնամքի միջոցներ։
«Թիրախային լսարանը ձևավորելիս մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել մեկ կամ երկու կերակրող կորցրած ընտանիքներին, հաշմանդամություն ունեցող ընտանիքներին, բազմազավակ ընտանիքներին, ինչպես նաև միայնակ տարեցներին»,- նշել է «Ռուսական մարդասիրական առաքելության» ներկայացուցիչը։
«Եվրասիա» ՀԿ-ի խորհրդի նախագահ և Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Ալյոնա Արշինովան իր ելույթում շեշտել է, որ նման նախաձեռնությունները երբեմն ավելի արդյունավետ են, քան պաշտոնական արարողությունները, քանի որ ներկայացնում են ժողովուրդների միջև համագործակցության հիմքում դրված իրական համախմբվածությունն ու բարեկամությունը։
Նա ավելացրել է, որ մարդասիրական աջակցությունը մշտապես եղել է «Եվրասիա» ՀԿ-ի առանցքային ուղղություններից մեկը։
«Ինքս Մերձդնեստրից եմ և շատ լավ հասկանում եմ, թե ինչ է նշանակում հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, երբ ոչինչ անել չես կարող», –ասել է Արշինովան։
Նա ընդգծել է, որ «Եվրասիա» կազմակերպությունը մարդասիրական նախագծերի օգնությամբ կառուցում է վստահության կամուրջներ։
«Ռուսաստանը ձեզ հետ է» անվանումը կրող ծրագրի շրջանակում մեկնարկած նախաձեռնության առաջին փուլը կլինի օգոստոսի ընթացքում։ Օգնության կետեր գործելու են մի շարք քաղաքներում՝ ներառյալ Աբովյանը, Մասիսը, Գյումրին և Կապանը։

31 Июль 2025 - 12:50 AMT
В Армении стартовала гуманитарная инициатива, направленная на поддержку насильственно перемещённых жителей Арцаха.
«Российская гуманитарная миссия» и общественная организация «Евразия» при поддержке «Россотрудничества» запустили масштабную гуманитарную программу в поддержку эвакуированных из Арцаха. Об этом сообщил представитель ОО «Российская гуманитарная миссия» в Армении Арсений Пронин, передаёт «Sputnik Армения».
Первый этап программы стартовал 31 июля и продлится в августе. Предполагается, что помощь получат около 30 тысяч человек, общий вес гуманитарного груза превышает 140 тонн. Распределение помощи началось в общине Масис.
Прonin отметил, что помимо наборов продуктов и средств гигиены, будут предоставлены специальные комплекты для семей с маленькими детьми. Они включают детское питание, каши, пюре, сладости и средства ухода.
«При формировании целевой аудитории мы уделили особое внимание семьям, потерявшим одного или обоих кормильцев, семьям с инвалидностью, многодетным, а также одиноким пожилым людям», — сообщил представитель «Российской гуманитарной миссии».
Председатель совета ОО «Евразия» и депутат Государственной Думы России Алена Аршинова в своём выступлении подчеркнула, что такие инициативы порой оказываются более действенными, чем официальные церемонии, так как отражают подлинную солидарность и дружбу между народами.
Она добавила, что гуманитарная поддержка всегда была одним из ключевых направлений работы ОО «Евразия».
«Я сама из Приднестровья и хорошо понимаю, что значит оказаться в ситуации, когда ничего не можешь изменить», — отметила Аршинова.
Она подчеркнула, что организация «Евразия» с помощью гуманитарных проектов строит мосты доверия.
Первый этап программы под названием «Россия с вами» реализуется в течение августа. Пункты помощи откроются в нескольких городах, включая Абовян, Масис, Гюмри и Капан.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув всю территорию массированному обстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку: разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась насильственная депортация населения: более 100 000 человек были перемещены в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.