Առողջության պարտադիր ապահովագրության համակարգի ներդրման մեկնարկը տեղափոխվել է 2026 թվական՝ ֆինանսական սահմանափակումների հետևանքով: Այդ մասին առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասել է Factor TV-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք ասել ենք, որ նախագիծն այնպես ենք կազմել, որպեսզի մեկնարկը տրվի 2025-ին, սակայն քննարկումները և բյուջետային հնարավորությունները, մեզ ստիպեցին որոշակի հետաձգում իրականացնել։ Կառավարության ծրագրում նախանշված բարեփոխման մեկնարկը պետք է տանք 2026-ին։ Բայց սա չի նշանակում, որ մենք այս ընթացքում բարեփոխման առանձին հատվածներ չենք իրականացրել»,- նշել է նախարարը, գրում է ՍիվիլՆեթը։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ առողջապահական ծախսերը պետք է դիտարկել ներդրումային տեսանկյունից, այլ ոչ թե որպես պարզապես ծախս։
«Ընդհանուր առմամբ, համակարգի գնահատման ամենակարևոր ցուցանիշներից մեկը մարդու կյանքի միջին տևողության գնահատականն է։ Համաշխարհային բանկի հրապարակված 2023-ի տվյալներով՝ Հայաստանը գրանցել է 77,7 տարի կյանքի միջին տևողություն, որը տարածաշրջանում ամենաբարձրն է»,- ընդգծել է նախարարը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու հիվանդանոցների մատուցած ծառայությունների գները գերազանցում են պետպատվերի ծածկույթը, Անահիտ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ խնդիրը պայմանավորված է ֆինանսական սահմանափակումներով։
«Միշտ էլ բյուջեի խնդիրն է եղել, որ մեր երկրում առողջապահական ծախսերը մեր ՀՆԱ-ի 1․5%-ն են և ոչ թե, ասենք, 3-4%-ը, և մեր հանձնառությունն է այդ ծախսերի հատվածը ավելացնել»,–ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով, որոշ ծառայությունների գները երկար ժամանակ վերանայում չեն ենթարկվել, սակայն այդ գործընթացը արդեն սկսվել է։
«Օրինակ, մանկական վիրաբուժական ծառայությունները այս տարի ամբողջությամբ վերանայվել են։ Ոչ միայն ծավալը… վիրաբուժական ծառայությունների ամբողջ գնացուցակ է փոփոխվել»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ կատարվում են փոփոխություններ ոչ միայն գների, այլև ծառայությունների որակի, դեղորայքի, միջամտությունների ու բժշկի վարձատրության մակարդակով։
Նախարարն անդրադարձել է նաև մեծահասակների վիրաբուժական ծառայությունների վերանայման անհրաժեշտությանը՝ նշելով, որ ներկայիս սակագները չեն արտացոլում իրական շուկայական պայմանները։
«Հուսով եմ, որ սեպտեմբերից այս շատ կարևոր խոցելի ուղղությունը ևս ամբողջությամբ վերանայված կլինի»,- նշել է նա՝ անդրադառնալով վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի ոլորտին։
Ավանեսյանն ընդգծել է նաև պետական ֆինանսավորման մեծացումը՝ հիշեցնելով, որ առողջապահության ոլորտի բյուջեն զգալիորեն աճել է։
«Մենք 2018-ին ունեցել ենք 81 մլրդ դրամի առողջապահական բյուջե։ Այսօր 167 մլրդ է, դեռ չհաշված այս տարվա ընթացքում ավելացումները»,- նշել է նա՝ ընդգծելով կառավարության հանձնառությունը՝ բարելավել բնակչության առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունն ու որակը։

Запуск системы обязательного медицинского страхования в Армении перенесен на 2026 год по причине финансовых ограничений, заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
«Мы планировали запустить систему в 2025 году, но обсуждения и бюджетные возможности вынудили нас перенести сроки. В соответствии с программой правительства реформу теперь начнем в 2026 году. Это не означает, что мы не реализовали отдельные ее элементы», — сказала министр в беседе с «CivilNet».
Аванесян подчеркнула, что расходы на здравоохранение следует рассматривать как инвестиции, а не просто затраты.
«Одним из важнейших показателей эффективности системы является продолжительность жизни. По данным Всемирного банка за 2023 год, в Армении она составляет 77,7 года — это самый высокий показатель в регионе», — отметила министр.
Отвечая на вопрос о том, почему стоимость услуг в больницах превышает покрытие по госзаказу, Аванесян указала на ограниченность финансирования.
«Проблема всегда была в бюджете: расходы на здравоохранение составляют лишь 1,5% ВВП, а не 3-4%. Мы обязуемся увеличить этот показатель», — сказала она.
По ее словам, тарифы на отдельные услуги давно не пересматривались, но этот процесс уже начался.
«Например, в этом году полностью пересмотрены тарифы на детские хирургические услуги. Изменения коснулись не только объемов, но и всего прейскуранта», — добавила она, подчеркнув, что изменения затрагивают также качество услуг, лекарства, медицинские вмешательства и оплату труда врачей.
Министр также отметила необходимость пересмотра тарифов на хирургические услуги для взрослых, указав, что действующие расценки не соответствуют рыночной реальности.
«Надеюсь, что с сентября этот крайне уязвимый и важный сегмент также будет полностью пересмотрен», — сказала она, говоря о сфере реанимации и интенсивной терапии.
Аванесян подчеркнула также рост государственного финансирования, напомнив, что бюджет здравоохранения значительно увеличился.
«В 2018 году бюджет здравоохранения составлял 81 млрд драмов. Сегодня — 167 млрд, не считая дополнительных средств, выделенных в этом году», — заявила министр, подтвердив стремление правительства улучшить доступность и качество медицинских услуг.