31 Հուլիս 2025 - 13:29 AMT
Համաշխարհային աստղ Ջենիֆեր Լոպեսը Հայաստանում համերգով հանդես է գալիս ռեփ երգիչ Սնուպ Դոգի փոխարեն։ ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 31–ի նիստի չզեկուցվող հարցերի ցանկում հավանություն է տվել «Snoop Dogg» ձևակերպումը «Ջենիֆեր Լոպես» անվանումով փոխարինելու որոշմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված Սնուփ Դոգի համերգը չի կայացել՝ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակով, ինչպես նաև Հայաստան բռնի տեղահանված քաղաքացիների հոգեբանական վիճակով։
Նախագիծը կազմակերպող «Դոպինգ Սփեյս» ընկերության և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության միջև կայացած հետևողական քննարկումների արդյունքում համաձայնեցվել են նախագծի իրականացման նոր ժամկետները և փոխարինող արտիստի անունը։
Նախագծի համար կառավարությունը 2023 թվականին «Դոպինգ Սփեյս»-ին տրամադրել է ավելի քան 2․3 միլիարդ դրամ։ Այս փուլում, Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպման համար լրացուցիչ պետական ֆինանսավորում չի հատկացվելու։
Ըստ հիմնավորման, նախաձեռնությունն ամբողջությամբ համահունչ է «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թվականների ռազմավարությանը», որի նպատակը Հայաստանին ներկայացնելն է որպես համաշխարհային մշակութային արժեքներ ստեղծող ու կրող երկիր՝ նպաստելով մշակութային զբոսաշրջության առաջխաղացմանը։
Ջենիֆեր Լոպեսի մենահամերգը կայանալու է օգոստոսի 3-ին՝ Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում։ Երգչուհին Երևան է ժամանելու իր «UP ALL NIGHT» համերգային շրջագայության շրջանակում։
Ավելի վաղ «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ Լոպեսի Հայաստան գալը հնարավոր է դարձել Քիմ Քարդաշյանի միջնորդությամբ, սակայն պաշտոնական հաստատումից հետո ոչ մի կազմակերպիչ չէր համարձակվել ստանձնել համերգի իրականացումը՝ մոտ 1 մլն դոլար արժողությամբ պահանջի պատճառով։
Ինչ վերաբերում է չեղարկված Սնուփ Դոգի համերգին, ապա դեռ փետրվարին հաղորդվել էր, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմել է «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը՝ վերջինիս փոխանցված հոնորարը վերադարձնելու հարցով, սակայն այդ պահանջին այս պահի դրությամբ պատասխան չի տրվել։
Ըստ կազմակերպիչների, Սնուփ Դոգի երևանյան համերգի տոմսերի մեծ մասը վերադարձվել է գնորդներին։ Կառավարության 2023 թվականի օգոստոսի 11-ի որոշմամբ, «Համաշխարհային աստղի հայաստանյան հյուրախաղեր» նախագծի շրջանակում «Դոպինգ Սփեյս»-ին հատկացվել էր 2 միլիարդ 318 միլիոն 596 հազար 800 դրամ՝ դրամաշնորհային հիմունքներով։ Ռեփ երգչի հոնորարի չափը կազմել էր 1,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Մրցակցության պետական հանձնաժողովը հայտնել է, որ Սնուփ Դոգը համաձայնություն է տվել ողջ հոնորարը վերադարձնել կազմակերպչին, չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագրով գումարի վերադարձի դրույթ նախատեսված չի եղել համերգի չեղարկման պարագայում։

31 Июль 2025 - 14:28 AMT
Мировая поп-звезда Дженнифер Лопес выступит в Армении вместо рэпера Снуп Дога, концерт которого был отменен в 2023 году из-за ситуации в Нагорном Карабахе и психологического состояния вынужденно перемещенных лиц. Об этом сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на решение правительства, принятое 31 июля в разделе неотчетных вопросов.
Согласно документу, название «Снуп Дог» официально заменяется на «Дженнифер Лопес» в проекте.
После дополнительных обсуждений между организатором проекта, компанией «Допинг Спейс», и Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении были согласованы новые сроки проведения мероприятия и имя нового исполнителя.
В 2023 году правительство выделило «Допинг Спейс» более 2,3 млрд драмов на реализацию концерта. Дополнительное финансирование на проведение выступления Дженнифер Лопес не предусмотрено.
В обосновании указано, что инициатива полностью соответствует Стратегии охраны, развития и популяризации культуры Армении на 2023–2027 годы, целью которой является представление страны как создателя и носителя мировых культурных ценностей и продвижение культурного туризма.
Сольный концерт Дженнифер Лопес состоится 3 августа на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна в рамках ее мирового турне «UP ALL NIGHT».
Ранее газета «Жоговурд» писала, что визит Лопес в Армению стал возможен благодаря посредничеству Ким Кардашьян. Однако после официального подтверждения ни один организатор не осмелился взяться за проект из-за стоимости, оцениваемой в 1 млн долларов.
Что касается отмененного концерта Снуп Дога, то еще в феврале Минобрнауки, культуры и спорта направило «Допинг Спейс» требование вернуть выплаченный гонорар. Однако на данный момент ответа не поступило. По информации организаторов, большая часть билетов была возвращена покупателям.
Согласно постановлению правительства от 11 августа 2023 года, в рамках проекта «Гастроли мировой звезды в Армении» компании «Допинг Спейс» было выделено 2 млрд 318 млн 596 тыс. 800 драмов в виде гранта. Гонорар рэпера составил 1,8 млн долларов. Государственная комиссия по защите экономической конкуренции сообщила, что Снуп Дог согласился вернуть всю сумму, несмотря на то что договор не предусматривал возврат средств в случае отмены концерта.