4 Հունիս 2009 - 17:30 AMT
Հունիսի 5-ին նշվում է Շրջակա միջավայրի պաշտպանության համաշխարհային օրը, որի նախաշեմին այսօր «S.O.S Սեւան» հասարակական շարժումը ներկայացնում է Սեւանի ավազանի էկոհամակարգի ամբողջականության պահպանմանն ուղղված պայքարի արդյունքները:
Մեկ տարի առաջ մի շարք ՈԿԿ-ից բաղկացած նախաձեռնող խումբը, մտահոգված լինելով բնապահպանական աղետի սպառնալիքով, մի շարք ակցիաներ է անցկացրել:
Ըստ ՀՀ «Սեւանա լճի մասին» օրենքի, Սեւանի ավազանում արգելվում է լեռնա-արդյունաբերական գործարանների կառուցումը: Սակայն, Արարատյան դաշտավայրում եւ Զոդում ոսկու վերամշակման գործարանների սեփականատեր «GeoProMining» ընկերությունն որոշել է ոսկու վերամշակման գործարան կառուցել անմիջապես Զոդում, որը գտնվում է Սեւանի ափին, նախապես հասնելով օրենքի վերանայմանը: Այս նախագծի նպատակը հետագա վերամշակման նպատակով հանքանյութի տեղափոխման ծախսերը կրճատելն է:
«GeoProMining» ընկերության պատվերով ՀՀ ԳԱԱ կազմում ընդգրկված 3 կազմակերպություններ փաստաթուղթ են նախապատրաստել շրջակա միջավայրի վրա այդ գործարանի ազդեցության վերաբերյալ: Ըստ «S.O.S Սեւան» ՈԿԿ-ի նախաձեռնող խմբի ղեկավար Ինգա Զառաֆյանի, դա ապացուցում է, որ «GeoProMining» ընկերությունը մտադիր է հասնել օրենքի վերանայմանը, քանի որ ընկերության ղեկավար Դիմա Կալանդաձեն հակառակ դեպքում սպառնացել էր ընդհանրապես հրաժարվել Զոդի հանքավայրից:
«Հայաստանի պես երկրներում հանքանյութի արդյունահանման ու վերամշակման գործընթացներն անց են կացվում կայծակնային արագությամբ: Որից հետո մնում են ամայացած տեղանքի հազարավոր հեկտարներ ու ախտահարված ջրեր»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է Ինգա Զառաֆյանը: Իսկ Սեւանա լիճը, ըստ նրա, յուրօրինակ էկոհամակարգ է քաղցրահամ ջրի 33 մլրդ խ.մ պաշարով, որի վարակման վտանգը միանգամայն իրական կդառնա «GeoProMining» ընկերության նախագծի իրականացման դեպքում:
«S.O.S Սեւան» հասարակական շարժումը պայքարի հաջորդ փուլը մտադիր է անցկացնել աշնանը, երբ պաշտոնապես կհրապարկվեն Բնապահպանական կենտրոնի, երկրաբանության ինստիտուտի եւ Կենդանաբանության կենտրոնի կատարած հետազոտությունների արդյունքները:

4 Июнь 2009 - 17:30 AMT
Предотвращение строительства золото-перерабатывающей фабрики возле Севана имеет национальное значение
5 июня мир будет отмечать Международный день охраны окружающей среды, преддверие которого сегодня общественное движение «S.O.S. Севан» представило итоги проведенных работ по сохранению целостности экосистемы Севанского бассейна.
Год назад инициативная группа, состоящая из ряда НПО, обеспокоенных угрозой потенциальной экологической катастрофы в результате постройки золото-перерабатывающей фабрики близ Севана, провела ряд акций.
Согласно закону РА «Об озере Севан», в районе Севанского бассейна запрещается постройка горно-перерабатывающих фабрик. Однако, владелец золотых рудников в Араратской долине и в поселке Зод, компания «GeoProMining» решила построить золото-перерабатывающую фабрику непосредственно в Зоде, который находится у берегов озера Севан, предварительно добившись пересмотра закона. Цель данного проекта – сокращение затрат по перевозке горной руды в иные регионы для дальнейшей их переработки.
По заказу компании «GeoProMining» 3 организации, входящие в состав Академии наук Армении, подготовили документ о влиянии на окружающую среду планируемой постройки золото-перерабатывающей фабрики. По словам главы инициативной группы «S.O.S. Севан», президента НПО «ЭкоЛур» Инги Зарафян, это доказывет намерения компании «GeoProMining» достичь пересмотра закона, так как глава «GeoProMining» Дима Каландадзе в случае провала проекта пригрозил полностью отказаться от месторождений в Зоде.
«В странах, подобных Армении, процессы по добыче и переработке руды проводится с молниеносной скоростью. После этого остаются тысячи гектаров опустевшей местности и зараженных вод», – на встрече с журналистами сказала Инги Зарафян. А озеро Севан, по ее словам, представляет собой своеобразную экосистему с запасами в 33 млрд. куб. метров пресной воды, опасность заражения которой станет весьма реальной в случае реализации проекта компании «GeoProMining».
Следующий этап борьбы общественное движение «S.O.S. Севан» планирует провести осенью, когда официально будут оглашены результаты исследований, проведенных Центром экологии, Институтом геологии и Центром зоологии, гидроэкологии и ихтиологии по заказу компании «GeoProMining».