1 Օգոստոս 2025 - 06:30 AMT
Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանը երկրորդ հայցադիմումն է ներկայացրել բլոգեր Ռոման Բաղդասարյանի դեմ ՝ պահանջելով հրապարակային ներողություն, հերքում և 9 միլիոն դրամ փոխհատուցում՝ վիրավորանքի և զրպարտության հիմքով։ Հայցադիմումը մուտք է եղել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Հայցը կապված է Ռոման Բաղդասարյանի կողմից 2025 թվականի հուլիս ամսին ֆեյսբուքյան իր էջերում կատարված գրառումների հետ, որոնցում, ըստ Կարապետյանի, տեղ են գտել վիրավորանքներ և ապատեղեկատվություն պարունակող, իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ։
Կարապետյանը պահանջում է, որպեսզի՝ Բաղդասարյանը դատարանի կողմից սահմանված ձևով հրապարակայնորեն ներողություն խնդրի իրենից, հերքի զրպարտչական տեղեկությունները՝ «Facebook»-ի իր երկու էջերում՝ առանց կրկնելու զրպարտությունը։
«Ես՝ Ռոման Բաղդասարյանս, 2025 թվականի հուլիս ամսին ֆեյսբուքյան իմ էջերում հրապարակային տեղեկություններ եմ հայտնել գործարար Սամվել Կարապետյանի վերաբերյալ՝ վերագրելով նրան այնպիսի փաստեր, որոնք որևէ կերպ չէին համապատասխանում իրականությանը։ Զերծ կմնամ նախկին հրապարակումներում տեղ գտած զրպարտչական արտահայտությունները այս հերքմամբ կրկին վերահրապարակելուց, միայն կնշեմ, որ ընդունում եմ՝ դրանք անհիմն էին և չպետք է հրապարակվեին։ Հանրայնորեն հայտարարում եմ, որ այդ տեղեկություններն ամբողջությամբ եղել են զրպարտչական, սուտ և անհիմն, որի համար ներողություն եմ խնդրում»։ Նման հերքման տեքստ է Սամվել Կարապետյանն ակնկալում տեսնել Ռոման Կարապետյանի ֆեյսբուքյան էջերում։
Համաձայն հայցի՝ հերքման գրառումը Բաղդասարյանը պետք է իր էջերում պահպանի առնվազն մեկ ամսվա ընթացքում։
Հրապարակային ներողության ու հերքման պահանջներին զուգահեռ, Կարապետյանը դատարանից պահանջում է նաև 9 միլիոն ՀՀ դրամ գումար՝ որպես զրպարտության և վիրավորանքի հետևանքով առաջացած վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև դատական ծախսերի, այդ թվում՝ պետական տուրքի և փաստաբանական ծառայությունների վճարների բռնագանձում։

1 Август 2025 - 07:29 AMT
Бизнесмен Самвел Карапетян, арестованный на два месяца, подал второй иск против блогера Романа Багдасаряна, требуя публичных извинений, опровержения и выплаты компенсации в размере 9 миллионов драмов за клевету и оскорбление. Иск подан в Суд общей юрисдикции города Еревана, сообщает «Пастинфо».
Иск касается публикаций, размещённых Багдасаряном в июле 2025 года на его страницах в Facebook. По словам Карапетяна, в них содержались оскорбления и дезинформация, не соответствующая действительности.
Карапетян требует, чтобы Багдасарян публично извинился и опроверг клеветническую информацию в установленной судом форме на обеих своих страницах в Facebook, не повторяя при этом порочащие утверждения.
Ожидаемый текст опровержения: «Я, Роман Багдасарян, в июле 2025 года опубликовал на своих страницах в Facebook информацию о бизнесмене Самвеле Карапетяне, приписав ему факты, не соответствующие действительности. Воздержусь от повторения клеветнических выражений, ранее использованных в публикациях, но признаю, что они были необоснованными и не должны были быть обнародованы. Публично заявляю, что данная информация была полностью клеветнической, ложной и беспочвенной, за что приношу извинения».
Согласно иску, данная запись должна оставаться на страницах Багдасаряна в течение как минимум одного месяца.
Помимо требований о публичных извинениях и опровержении, Карапетян требует взыскания 9 миллионов драмов в качестве компенсации за нанесённый моральный ущерб, а также возмещения судебных расходов, включая государственную пошлину и оплату юридических услуг.
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и переведён в уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» по обвинению в «публичных призывах к захвату полномочий правительства Армении». За несколько часов до этого Карапетян выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви: «Я на стороне нашей церкви, нашего народа. Как бы ни пытались нас очернить.. Всё будет хорошо, народ в любом случае скажет своё слово, и они поймут, что ошибались».
В ответ Пашинян написал: «Почему активизировались развратные “духовники” и их развратные “благодетели”? Ничего, мы снова заставим их замолчать. Причём навсегда». Позже он добавил, что энергосети необходимо в срочном порядке национализировать.