Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցած մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով ՀՀ խորհրդի նիստում քննարկվել են ՀՀ-ում թրաֆիքինգի զոհերի նույնականացման համակարգի բարելավման աշխատանքները։
Քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետությունում 2023-2025 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի» շրջանակում 2024 թվականին իրականացված աշխատանքների հաշվետվությունը։
Խորհրդի անդամները մտքեր են փոխանակել ՀՀ միգրացիոն իրավիճակի փոփոխման միտումների և դրանց արդյունքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման տեսանկյունից ծագող ռիսկերի վերաբերյալ։ Արձանագրված խնդիրների արդյունավետ հասցեագրման նպատակով փոխվարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։
Հայաստանում առավել շատ տարածված թրաֆիքինգի տեսակներից է հարկադիր կամ պարտադիր աշխատանքը և նաև սեռական շահագործման ձևերը։Այդ մասին ասուլիսում ասել է Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Տիգրան Կիրակոսյանը: Նա վիճակագրություն է ներկայացրել, որը վկայում է դեպքերի աճի մասին։
2020–ին թրաֆիքինգի դեպքերը 10-ն են եղել, որոնցից 1-ը սեռական շահագործման դեպք։ 2024–ին 38 քրեական վարույթ է հարուցվել, որոնցից 20-ը սեռական շահագործման, 18-ը՝ աշխատանքային, իսկ 2025–ի առաջին կիսամյակում 22 քրեական վարույթ է եղել, որոնցից 15-ը սեռական շահագործման, 7-ը աշխատանքային։

1 Август 2025 - 07:44 AMT
Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна состоялось заседание Совета по вопросам борьбы с торговлей людьми и эксплуатацией, на котором были обсуждены работы по улучшению системы идентификации жертв траффикинга в Армении.
Участники заслушали отчет о выполнении мероприятий в рамках Национальной программы по организации борьбы с торговлей людьми и эксплуатацией в Армении на 2023–2025 годы за 2024 год.
Члены совета обменялись мнениями по поводу изменения миграционной ситуации в стране и связанных с этим рисков с точки зрения торговли людьми и эксплуатации. Вице-премьер дал соответствующие поручения для эффективного решения зафиксированных проблем.
Как отметил представитель Следственного комитета Тигран Киракосян, в Армении наиболее распространенными формами траффикинга остаются принудительный труд и сексуальная эксплуатация. Он представил статистику, отражающую рост количества таких преступлений.
В 2020 году было зарегистрировано 10 случаев траффикинга, из них один — сексуальной эксплуатации. В 2024 году возбуждено 38 уголовных дел: 20 по фактам сексуальной эксплуатации и 18 — трудовой. В первом полугодии 2025 года возбуждено 22 дела: 15 — по сексуальной эксплуатации, 7 — по трудовой.