1 Օգոստոս 2025 - 12:34 AMT
Քննչական կոմիտեն հուլիսի 31-ին վերադարձրել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հեռախոսը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Մանուկյանի հեռախոսը Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների, ապա Քննչականի մոտ էր հայտնվել 3 շաբաթ առաջ, երբ իրավապահները ձերբակալել էին 7 հոգու՝ նրանց կասկածելով ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեջ: Ձերբակալվածների թվում էր նաև Մանուկյանի որդին՝ Տարոնը:
Խուզարկել էին պատգամավորին պատկանող բնակարանը, որտեղ բնակվում է որդին: Առգրավել էին որոշ իրեր, այդ թվում՝ այդ պահին բնակարանում գտնվող պատգամավորի իրերը, իսկ հեռախոսը, Գեղամ Մանուկյանի խոսքով, իրենից խլել էին ուժով:
Քննչականը հայտարարել էր, որ հենց ահաբեկչության նախապատրաստության հոդվածով հարուցված քրեական գործի շրջանակում են առգրավել պատգամավորի հեռախոսը, և որ այդ բնակարանը խուզարկելու որոշում են ունեցել:
ՀՅԴ անդամ Մանուկյանը գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին ուղարկած գրություններում հորդորել էր վերադարձնել իր անձնական իրն ու պատժել մեղավորներին:

1 Август 2025 - 14:25 AMT
Следственный комитет Армении 31 июля вернул телефон депутата от оппозиционного блока «Айастан» Гегама Манукяна, сообщает «Азатутюн».
Телефон оказался у сотрудников СНБ, а затем у следователей три недели назад, когда правоохранительные органы задержали семь человек по подозрению в подготовке теракта. Среди задержанных был и сын депутата — Тарон Манукян.
Обыск прошёл в принадлежащей депутату квартире, где проживает его сын. Были изъяты некоторые предметы, включая имущество самого депутата, находившегося в тот момент в квартире. По словам Манукяна, телефон у него отобрали силой.
Следственный комитет заявил, что изъятие телефона проводилось в рамках уголовного дела о подготовке теракта и на основании постановления о обыске в данной квартире.
Член АРФ Манукян в письмах к генпрокурору Анне Вардапетян потребовал вернуть личную вещь и наказать виновных.