Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դատապարտել է Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին կալանքի տակ թողնելու որոշումը և հորդորել է ազատ արձակել նրան։
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դատապարտում է 2025թ. հուլիսի 30-ին Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի առնչությամբ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, որով կալանքը կիրառելու մասին սկզբնական ապօրինի դատական ակտը թողնվել է ուժի մեջ։
Առաջին ատյանի դատարանը 2025թ. հունիսի 28-ին Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ կալանքը կիրառել էր գործի քննությանը խոչընդոտելու և հանցանք կատարելու մտացածին հիմնավորումներով։
Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին անազատության մեջ պահելը խոսքի ազատության սահմանափակմանն ուղղված պատժողական գործողություն է և ուղղակի հետևանք իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության և եկեղեցականների դեմ ատելության խոսքի։
Հորդորում ենք դատական և դատախազական մարմիններին անհապաղ ազատ արձակել ա նհիմն կալանավորված Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի 27–ի առավոտյան մոտ 30 դիմակավորված անձ ներխուժել էր Շիրակի թեմի առաջնորդարան։ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, սակայն, Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում էր, որտեղ Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ ԱԱԾ-ն մտել էր Մայր աթոռի տարածք՝ ձերբակալելու Աջապահյանին։ Սրբազանը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է գնալ իրավապահների հետ, բայց տեղի ունեցած հրմշտոցից հետո նա կաթողիկոսի հետ գնաց Վեհարան։ Ավելի ուշ նա ներկայացավ ՔԿ և դատարանի որոշմամբ կալանավորվեց 2 ամսով։ Աջապահյանի նկատմամբքրեական գործ է հարուցվել իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի հոդվածով։

1 Август 2025 - 14:37 AMT
Святой Эчмиадзин осудил решение о содержании под стражей архиепископа Ширакской епархии, Преосвященного Микаэла Аджапахяна, и призвала к его немедленному освобождению.
«Церковь осуждает решение Апелляционного уголовного суда Республики Армения от 30 июля 2025 года, которым оставлен в силе ранее вынесенный незаконный судебный акт о применении ареста в отношении архиепископа Микаэла Аджапахяна, главы Ширакской епархии.
Суд первой инстанции 28 июня 2025 года применил арест в отношении архиепископа Микаэла на основании надуманных обвинений в препятствовании расследованию и якобы совершении преступления.
Содержание архиепископа Микаэла под стражей является карательной мерой, направленной на ограничение свободы слова, и прямым следствием антиклерикальной политики властей и риторики ненависти в отношении духовенства.
Призываем судебные и прокурорские органы немедленно освободить необоснованно арестованного архиепископа Микаэла Аджапахяна», — говорится в заявлении.
Утром 27 июня около 30 человек в масках ворвались в здание Ширакской епархии. Однако архиепископ Микаэл в это время находился в Святом Эчмиадзине, где должно было состояться собрание духовенства. Позже он добровольно явился в Следственный комитет, и по решению суда был арестован на два месяца. В отношении Аджапахяна возбуждено уголовное дело по статье о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.