1 Օգոստոս 2025 - 14:00 AMT
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանի սպանությունը նախապատրաստության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրվարույթի նախաքննությունն ավարտվել է, հայտնում է 1lurer.am-ը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման կապակցությամբ սպանության նախապատրաստության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Ս.-ն 2025 թվականի հուլիսին նախապատրաստել է Ա.Ս.-ի սպանությունը:
Մասնավորապես՝ Ս.Ս.-նԱ.Ս.-ինապօրինաբար կյանքից զրկելու՝ սպանությունը նախապատրաստելու նպատակով, չպարզված հանգամանքներում դիտավորությամբ ձեռք է բերել և իր բնակության հասցեում պահել է հանցագործության գործիք, ռազմամթերք հանդիսացող մեկ հատ գործարանային արտադրության «Ֆ-1» տեսակի մարտական ձեռքի նռնակ՝ մեկ հատ «ՈՒԶՌԳՄ» տեսակի պայթուցիչով:
Այնուհետև, Ս.Ս.-ն մարտական նռնակի գործադրմամբ Ա.Ս.-ի սպանությունն իրականացնելու նպատակով, չկարողանալով պարզել վերջինիս բնակության հասցեն, սկսել է ուսումնասիրել Երևանում գտնվող նրա գրասենյակը, դրան հարակից հատվածները և այդ նպատակով բազմիցս այցելել է գրասենյակին հարող տարածք: Ա.Ս.-ի՝ գրասենյակում չլինելու պայմաններում, Ս.Ս.-ն իր կամքից անկախ հանգամանքներում, չի կարողացել սկսել դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի կատարումը, իսկ հետագա գործողությունները կանխվել են, քանի որ վերջինիս մոտ գտնվող հանցագործության գործիք, ռազմամթերք հանդիսացող մարտական ձեռքի նռնակը հայտնաբերվել է ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացած Ս.Ս.-ի բնակության հասցեի խուզարկության ընթացքում:
Ս.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրիք 43-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության նախապատրաստություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը)»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи с попыткой убийства председателя партии «Республика» Арама Саргсяна, сообщает 1lurer.am .
Как сообщили в Следственном комитете Армении, расследование велось в Управлении по расследованию преступлений против личности Главного управления по особо важным делам на основании сообщения, полученного от Службы национальной безопасности.
В ходе следствия были получены фактические данные о том, что в июле 2025 года С.С. готовил убийство А.С.
В частности, С.С. с целью незаконного лишения жизни А.С. при невыясненных обстоятельствах намеренно приобрел и хранил по месту жительства одну боевую ручную гранату типа «Ф-1» с взрывателем типа «УЗРГМ», являющуюся оружием и боеприпасом.
Не сумев выяснить адрес проживания А.С., С.С. начал изучать офис последнего в Ереване и прилегающую территорию, неоднократно посещая окрестности. Однако, поскольку А.С. не находился в офисе, С.С. не смог приступить к выполнению задуманного преступления. Его действия были пресечены после того, как граната была обнаружена при обыске в его доме сотрудниками СНБ.
В отношении С.С. возбуждено уголовное преследование по части 1 статьи 43-155 (приготовление к убийству) и части 1 статьи 335 (незаконный оборот оружия, боеприпасов и других материалов) Уголовного кодекса Армении. В качестве меры пресечения избран арест.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда.