ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցը փոխվել է՝ տնային կալանքը փոխարինվել է վարչական վերահսկողությամբ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Աշոտյանի պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Քիչ առաջ ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանից ինձ տեղեկացրեցին, որ մասնակի բավարարվել են իմ և պաշտպան Հ.Մարտիրոսյանի վերաքննիչ բողոքները և վերացվել է Արմեն Աշոտյանի տնային կալանքը: Կիրառվել է վարչական հսկողություն, որի պայմանները դեռևս հայտնի չեն:
Որոշումը հասանելի կլինի մեզ երկուշաբթի: Նաև տեղեկացվեցի, որ որոշման օրինակը արդեն ուղարկվել է Պրոբացիոն ծառայություն։
Արմեն Աշոտյանի կալանքները տևեցին 777 օր, որից 15 ամիսը Սովետաշենի բանտի մենախցում: Քաղաքական բանտարկությունը կարծես ավարտվում է, բայց քաղաքական հետապնդումը շինծու քրեական գործի շրջանակներում շարունակվում է»,- գրել է Տիգրան Աթանեսյանը։
Աշոտյանը կալանավորվել է 2023 թվականի հունիսին՝ քննիչ մարմնի կողմից վարույթում գտնվող՝ «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամում իբր արձանագրված չարաշահումների գործի շրջանակում, որում նա կասկածվել է խափանման միջոցի պայմանների խախտման մեջ։ Աշոտյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և փողերի լվացման հատկանիշներով, որոնք հանգեցրել են ծանր հետևանքների։

Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян больше не находится под домашним арестом — ему назначен административный надзор. Об этом сообщил его адвокат Тигран Атанесян на своей странице в Facebook.
«Только что из Апелляционного антикоррупционного суда мне сообщили, что наши с защитником Г. Мартиросяном апелляционные жалобы частично удовлетворены и домашний арест Армена Ашотяна отменён. Применён административный надзор, условия которого пока неизвестны.
Решение станет доступным в понедельник. Также мне сообщили, что копия решения уже направлена в Пробационную службу», — написал Атанесян.
Ашотян провёл в заключении 777 дней, из которых 15 месяцев — в одиночной камере Совташенской тюрьмы. «Похоже, политическое заключение заканчивается, но политическое преследование в рамках сфабрикованного уголовного дела продолжается», — добавил он.
Ашотян был арестован в июне 2023 года в рамках дела о предполагаемых злоупотреблениях в фонде «Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци». Его подозревали в нарушении условий меры пресечения. Ему предъявлены обвинения в злоупотреблении должностными полномочиями и отмывании денег, повлекших тяжкие последствия.