2 Օգոստոս 2025 - 07:10 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ադրբեջանին և Թուրքիային կարող է զսպել միայն Ռուսաստանը։
«Հայկական բանակը հզորացնելով կարող ենք զսպել Ադրբեջանին, բայց Թուրքիային կամ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը զսպել միայնակ չենք կարող»,–ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիային թշնամի դարձնել պետք չէ, իսկ Ադրբեջանի հետ անհրաժեշտ է խաղաղության հասնել՝ միևնույն ժամանակ կարողանալով զսպել այդ երկրների նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ, ինչի կարողությունը, ըստ նրա, միայն Ռուսաստանն ունի։
«Ոնց գլոբուսը պտտում եք, միայն մի երկիր ունի այդ հնարավորությունը՝ Ռուսաստանը։ Մակրոնն ու Ֆրանսիան չեն հաստատ, այստեղ կենսական շահեր չունեն, Ֆրանսիայի բանակը 200,000 է, որից մարտական պատրաստվածություն ունի մոտ 50,000–ը։ ԱՄՆ–ն տարածաշրջանում ոչ շահ ունի, ոչ էլ ցանկություն՝ իրականացնելու նման զսպման քաղաքականություն։»,- ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ փորձառու ղեկավարը նման իրավիճակում պետք է ձգտեր այնպիսի հարաբերություններ ձևավորել ՌԴ հետ, որոնք կապահովեին սպառնալիքների զսպման մեխանիզմներ ի նպաստ Հայաստանի, սակայն, ՀՀ գործող իշխանությունները հակասությունները սրել են Ռուսաստանի հետ և միաժամանակ փորձում են մոտենալ այն երկրներին, որոնք փաստացի սպառնալիք են մեզ համար։
«Հիմա սա ողջամտության հետ որևէ առնչություն ունի՞, թե չունի․ այսպես միջազգային հարաբերությունները չեն աշխատում»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ արդեն առնվազն 250 տարի է, ինչ Թուրքիան ու Ռուսաստանը մրցակցում են Հարավային Կովկասում իրենց դիրքի համար։
«Այդ մրցակցությունը մի քանի անգամ վերածվել է պատերազմի, հետո էլի խաղաղություն, էլի պատերազմ, բայց բան չի փոխվել ու չի էլ փոխվելու»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա անդրադարձել է նաև այն մեկնաբանություններին, ըստ որոնց՝ Ռուսաստանն այսօր թուլացած է Ուկրաինայի դեմ պատերազմի հետևանքով՝ նշելով, որ նման կարծիք հայտնողները իրավիճակին չեն տիրապետում։
«Ռուսաստանն Ուկրաինայի հետ պատերազմի արդյունքում դարձավ օրակարգ թելադրող երկրներից մեկը։ Այսօր Ռուսաստանը դարձել է թոփ 3 աշխարհաքաղաքական խաղացողներից մեկը, նաև ամենամարտունակ բանակ ունեցողն է։ Եթե ՀՀ ներկա ղեկավարությունը դա չի հասկանում, աշխարհաքաղաքական տգիտության նշան է»,- ասել է Քոչարյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կայուն խաղաղություն կհաստատի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանի թիկունքում լինեն հստակ զսպման մեխանիզմներ և երաշխիքներ։
Անդրադառնալով եկեղեցու դեմ իշխանությունների արշավին՝ Քոչարյանն ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «բանակը բարելավելու կարգախոսների տակ քանդեց բանակը, հիմա էլ նույնը եկեղեցու հետ է անում»։
«Մենք չպետք է պարտվեինք, Ադրբեջանն այդ առավելությունը չուներ, վստահաբար եմ ձեզ ասում: Փաշինյանը բանակը բարելավելու կարգախոսների տակ քանդեց բանակը, հիմա ինքը նույնը անում է եկեղեցու հետ․․․
Եկեղեցու վրա հարձակման թեմային փորձեք նայել Էրդողանի կամ Ալիևի աչքերով, անմիջապես հասկանալի կդառնա, թե ինչ է կատարվում», – ասել է նա։
Քոչարյանի կարծիքով, իշխանության գործողությունները համընկնում են այն քայլերին, որոնք կարող էր ձեռնարկել օտար պետության շահերը սպասարկողը։
«Եթե Հայաստանի ղեկավարը լիներ Թուրքիայի գործակալ, կաներ նույն քայլերը, ինչ անում է ՀՀ այսօրվա իշխանությունը։ Փաշինյանն ասում է ես հավատացյալ եմ, տպավորություն է ուզում ստեղծի, թե ուղիղ կապ ունի Քրիստոսի հետ, իր հարազատն է։ Նույն այս մոդելով այս իշխանությունը քանդեց բանակը հրամանատարների նկատմամբ ստեղծելով անվստահություն, որը բերեց մարտունակության անկման, բանակի քայքայման։
Հիմա ինքը ստեղծում է անվստահություն սրբազանների և Վեհափառի նկատմամբ դրանով արդեն իսկ քանդում է եկեղեցու հիմքերը։ Սա ուղիղ արշավ է եկեղեցու, ոչ թե սրբազանների դեմ, որը չեմ կարծում, որ կհաջողի։ Ես համոզված եմ, որ եկեղեցինև ժողովրդի աջակցությունը կստանա, և քաղաքական ուժերի, այդ թվում իրար չսատարող ուժերի»,– ասել է Քոչարյանը։

2 Август 2025 - 08:12 AMT
Во время интервью телеканалу «5-й канал» второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что только Россия способна сдержать Азербайджан и Турцию.
«Укрепив армянскую армию, мы сможем сдерживать Азербайджан, но Турцию или турецко-азербайджанский тандем — в одиночку не получится», — отметил он.
Кочарян подчеркнул, что превращать Турцию во врага не нужно, но необходимо достичь мира с Азербайджаном, при этом сдерживая экспансионистские намерения этих стран по отношению к Армении. По его словам, сдерживающим потенциалом обладает только Россия.
«Если покрутить глобус, то становится ясно: только одна страна имеет такую возможность — Россия. Макрон и Франция точно нет — у них здесь нет жизненно важных интересов. Армия Франции — 200 тысяч человек, из которых боеспособны примерно 50 тысяч. У США в регионе нет ни интереса, ни желания проводить политику сдерживания», — заявил он.
Он добавил, что опытный руководитель должен был выстраивать такие отношения с Россией, которые обеспечивают механизмы сдерживания угроз в пользу Армении. Однако, по его мнению, нынешние власти обострили отношения с Россией, одновременно сближаясь с государствами, которые представляют собой реальную угрозу.
«Разве это рационально? Международные отношения так не работают», — подчеркнул Кочарян.
Он напомнил, что уже как минимум 250 лет Турция и Россия ведут соперничество за влияние в Южном Кавказе.
«Это соперничество неоднократно перерастало в войны, затем — в мир, и снова войны. Ничего не изменилось и не изменится», — добавил он.
Комментируя заявления о якобы ослаблении России из-за войны с Украиной, Кочарян сказал, что такие оценки не отражают реальность.
«Россия в результате войны с Украиной стала одной из стран, формирующих повестку. Сегодня Россия — в числе трёх ведущих геополитических игроков, а её армия — одна из самых боеспособных. Если нынешние власти Армении этого не понимают — это признак геополитического невежества», — заявил он.
По его мнению, мирный договор между Арменией и Азербайджаном может обеспечить устойчивый мир только в случае наличия чётких механизмов сдерживания и гарантий.
Затронув тему действий властей в отношении Армянской церкви, Кочарян заявил, что премьер-министр Никол Пашинян, под лозунгами улучшения армии, разрушил её, а теперь аналогично действует в отношении церкви.
«Мы не должны были проиграть. У Азербайджана не было такого преимущества — говорю вам с уверенностью. Под лозунгами укрепления армии Пашинян разрушил её, теперь то же самое он делает с церковью.
Попробуйте взглянуть на атаку на церковь глазами Эрдогана или Алиева — сразу станет понятно, что происходит», — отметил он.
По мнению Кочаряна, действия властей совпадают с теми шагами, которые предпринял бы человек, обслуживающий интересы иностранного государства.
«Если бы премьер-министр Армении был агентом Турции, он поступал бы точно так же, как действует нынешняя власть. Пашинян говорит, что он верующий, пытается создать впечатление, будто у него прямая связь с Христом, как будто он его родственник. Та же модель была применена для разрушения армии — через подрыв доверия к командирам, что привело к потере боеспособности и распаду армии.
Теперь он подрывает доверие к священнослужителям и Католикосу, тем самым расшатывая основы церкви. Это прямая атака не на отдельных священнослужителей, а на церковь. Я не думаю, что она увенчается успехом. Я уверен, что церковь получит поддержку народа, а также политических сил, даже тех, которые не поддерживают друг друга», — заявил Кочарян.