ՆՓԱԿ-ում (Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոն) բացվել է հայ-ճապոնական համատեղ ցուցահանդես, որը կրում է «Տարանցիկ վարկածներ» խորագիրը: Ցուցահանդեսին մասնակցում են հայ եւ ճապոնացի 28 արվեստագետներ` ներկայացնելով գեղանկար, քանդակ, լուսանկար եւ կավե աշխատանքներ: «Տարանցիկ վարկածներ»-ը համադրում են հայկական կողմից` Արա Հայթայանը, ճապոնականից` Մակի Միկիկոն:
«Հայաստանում չկա նկարիչ, որը չցանկանար այցելել Ճապոնիա եւ ծանոթանալ ճապոնական արվեստի հետ: Ցուցահանդեսի գաղափարն առաջացավ անցյալ տարի, Ճպոնիայում իմ անհատական ցուցահանդեսից հետո»,-ցուցահանդեսի բացմանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել ցուցահանդեսի համադրողներից մեկը, նկարիչ Արա Հայթյանը:
«Տարանցիկ վարկածներ» հայ ճապոնական ցուցահանդեսը կայանում է ՆՓԱԿ-ի եւ Տոկիոյի «Գինձա ի Ճյումե» պատկերասրահի համագործակցությամբ: Երեւանում այն կշարունակվի մինչեւ հունիսի 17-ը:

Совместная выставка армянских и японских художников под названием «Переходная гипотеза» открылась сегодня в центре экспериментального искусства «НПАК» в Ереване. На выставке представлены картины, скульптуры, фотографии и керамические работы 28 армянских и японских художников.
“Нет такого художника в Армении, который не пожелал бы побывать в Японии и познакомится с миром японского искусства. Идея выставки появилась в прошлом году, после проведения моей персональной выставки в Японии», – на открытии «Переходной гипотезы» корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал один из кураторов выставки, художник Ара Айтаян.
Он также добавил, что искусство, которое создается в современной Японии, понятно японцам, а армянское экспериментальное искусство в Армении практически не воспринимается, причиной чему стереотипное мышление.
Армяно-японская выставка «Переходная гипотеза» состоялась благодаря сотрудничеству армянского художника Ара Айтаяна, японской художницы Маки Кикико и токийской галереи «Гинндзя и Чьюме».