2 Օգոստոս 2025 - 07:53 AMT
Քոչարյան․ ԼՂ–ն չկա, Լաչինի միջանցքը չկա, «Զանգեզուրի միջանցքի» թեման դեռ կա՝ սա դիվանագիտական ձախողման գլուխգործոց է
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, անդրադառնալով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ շարունակվող խոսակցություններին, ասել է, որ դա «դիվանագիտական ձախողման գլուխգործոց է»։ Այդ մասին նա ասել է «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցում։
Նա հավելել է, որ եթե այդ թեման «որպես այդպիսին ապրում է, դա նշանակում է, որ քո տարածքը վիճելի ես դարձնում այլոց համար»:
«Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը պետք է փակված լիներ Արցախի հանձնումից հետո և այդ թեման այլևւս գոյություն չպետք է ունենար: Հիմա Ղարաբաղը չկա, Լաչինի միջանցքը չկա, բայց այդ թեման ինքն իր կյանքով շարունակում է ապրել։ Երբ այս թեման ինքն իրենով ապրում է, սա նշանակում է, որ դու քո տարածքը վիճելի ես դարձնում` այլ պետություններ իրար հետ քննարկում են քո տարածքով միջանցքի ստեղծումը։ ԱՄՆ–ն է քննարկում Թուրքիայի հետ, Թուրքիան՝ Ադրբեջանի հետ, իսկ դու այս թեմայում չկաս: Սա այն տարբերակն է, երբ դու ոչ թե սեղանի շուրջն ես, այլ մենյուի մեջ»,–ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ նախագահի այն հայտարարությանը, որ «Սյունիքի դարպասները պետք է բացել»:
«Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ $ 2 միլիարդ 800 միլիոն գումար է հատկացվում Ղարս-Իդլիպ-Նախիջեւան երկաթուղի կառուցմանը, ինչը նշանակում է, որ ենթադրյալ այդ ճանապարհով երկաթուղին ոչ թե գալու է Երասխով Հայաստան և ՀՀ տարածքով հետո մտնի Թուրքիա, այլ ուղղակի Նախիջևանից մտնելու է Թուրքիա՝ Իդլիբ-Կարս: Եվ ընդհանրապես ճանապարհների բացման հետ այդ ճանապարհը ոչ մի առնչություն չի ունենալու: Սա լինելու է Թուրքիա-Ադրբեջան-Կենտրոնական Ասիա երկրների հետ կապն ապահովող միջանցք:
Հայաստանի օգուտն այստեղ ո՞րն է։ Ցանկացած մտածող մարդ պետք է վերցնի քարտեզը, նայի և ասի՝ լավ, մենք ի՞նչ ենք շահում: 42 կմ-անոց ինչ-որ տրանզիտային մուտքե՞ր: Որ սա լինելու է միջանցքի տարբերակ, ես չեմ կասկածում: Մինչ օրս բոլոր հայտարարությունները, որ անում էին Ադրբեջանում, ավելի ճիշտ էին դուրս գալիս, քան այն հայտարարությունները, որ արվում էին Փաշինյանի կողմից: Մեր նախորդ փորձը հուշում է, որ այդպես է լինելու»,–ասել է Քոչարյանը։
Արտապատվիրակման թեզին անդրադառնալով՝ նա նշել է, որ պետությունն իր գործառույթը չի կարող պատվիրակել մասնավոր կազմակերպությանը, իսկ համեմատությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ անհեթեթ է անվանել։
«Սա բիզնես է, բայց այդ տարածքն ամբողջությամբ քո վերահսկողության տակ է։ Իսկ, օրինակ, այդ ճանապարհին եթե մի վթար լինի, ո՞ր երկրի ճանապարհային ոստիկանությունն է հետաքննելու, ո՞ր երկրի դատարանում է այն լսվելու։ Եթե մահվան դեպքով պատահար լինի, ի՞նչ քննչական մարմիններ են զբաղվելու հանցագործություններով»,- ասել է Քոչարյանը։

Роберт Кочарян, комментируя продолжающиеся дискуссии вокруг так называемого «Зангезурского коридора», в интервью «5-му каналу» назвал их «шедевром дипломатического провала».
Он отметил, что если эта тема до сих пор обсуждается, это значит, что «вы сделали свою территорию спорной для других».
«После сдачи Арцаха вопрос о «Зангезурском коридоре» должен был быть закрыт. Сейчас Карабаха нет, Лачинского коридора нет, но тема живёт своей жизнью. Когда это происходит, значит, вы превратили свою территорию в предмет обсуждения между другими странами. США обсуждают это с Турцией, Турция — с Азербайджаном, а вы в этом разговоре отсутствуете. Это тот случай, когда вы не за столом переговоров, а в меню», — сказал Кочарян.
Он также прокомментировал заявление президента Армении о том, что «ворота Сюника должны быть открыты».
Кочарян сослался на слова президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о выделении $2,8 млрд на строительство железной дороги Карс–Идлиб–Нахичевань, что, по мнению Кочаряна, означает: железная дорога не пройдёт через Ерасх и территорию Армении, а напрямую соединит Нахичевань с Турцией.
«Этот маршрут не имеет никакого отношения к разблокировке дорог. Это будет коридор между Турцией, Азербайджаном и странами Центральной Азии. Какова здесь выгода Армении? Любой здравомыслящий человек должен посмотреть на карту и задаться вопросом: что мы получаем? 42 километра какого-то транзита? У меня нет сомнений, что это будет именно коридор. До сих пор заявления Азербайджана сбывались чаще, чем обещания Пашиняна. Наш прошлый опыт это подтверждает», — отметил он.
Комментируя идею делегирования полномочий, Кочарян сказал, что государство не может передавать свои функции частной компании, а сравнение с аэропортом «Звартноц» назвал абсурдным.
«Да, это бизнес, но та территория полностью под вашим контролем. А если на этом пути произойдёт авария, какая страна будет расследовать? Какой суд рассмотрит дело? Если будет смертельный случай, какие следственные органы займутся этим?» — отметил он.
Во время международного медиафорума президент Азербайджана Ильхам Алиев, развивая тему «Зангезурского коридора», заявил, что «груз и граждане Азербайджана не должны сталкиваться с армянскими пограничниками или кем-либо другим», и что Азербайджан рассматривает маршрут как свободную и безопасную связь между своими территориями. По его словам, этот вопрос обсуждался и на встрече с премьер-министром Армении в Абу-Даби. Также он добавил, что на азербайджанской стороне «не будет ни оператора, ни аренды, ни найма».
Пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян, комментируя заявления Алиева, подчеркнула, что Армения никогда не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать «упомянутую азербайджанским президентом терминологию и вытекающую из неё логику». Также она отметила, что «утверждение Алиева о том, что азербайджанцы не должны встречаться с армянскими пограничниками, не соответствует сути прошедших переговоров».