2 Օգոստոս 2025 - 08:08 AMT
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ «Սոգլասիե Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության, երրորդ անձ՝ Կադաստրի կոմիտեի՝ ք.Երևան, Արամի 32 հասցեում գտնվող՝ (նախկին «Մանկական աշխարհ») կառուցապատման համար տրամադրված հողամասի նկատմամբ սեփականության իրավունքը դադարեցնելու և սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջների մասին։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հուլիսի 25-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Երևան համայնքին կվերադարձվի Արամի 32 հասցեում գտնվող՝ 943.602.000 դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 2859.4 քմ մակերեսով հողամասը:
Վճռի հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ վեճի առարկա հողամասն օտարվել է կառուցապատման համար, սակայն սեփականատերը չի իրականացրել կառուցապատման աշխատանքներ, կառուցապատման համար տրամադրված հողամասը երեք տարուց ավելի չի օգտագործել և չի օգտագործում հողամասի օտարման նպատակին համապատասխան:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ևս երկու հայց է ներկայացրել դատարան՝ նախկին «Մանկական աշխարհ»-ի շենքն ու հողամասը համայնքի վերադարձնելու պահանջների մասին. գույքերի վրա արգելանք է կիրառված:

Участок бывшего «Детского мира» будет возвращён городу Еревану.
Иск Генеральной прокуратуры был удовлетворён — участок по адресу Арами 32, где ранее находился «Детский мир», возвращается в собственность Еревана.
Право собственности ранее было предоставлено компании, связанной с президентом РАЮ Ара Абраамяном.
Управление защиты государственных интересов Генпрокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд против ЗАО «Согласие Армения» и Комитета кадастра с требованием прекратить право собственности на участок и признать недействительной его государственную регистрацию.
Решением Антикоррупционного суда от 25 июля 2025 года иск был удовлетворён. После вступления решения в законную силу, участок площадью 2859,4 кв. м по адресу Арами 32 с кадастровой стоимостью около 943,6 млн драмов будет возвращён в собственность общины Еревана.
Основанием для решения стало то, что участок был отчуждён под застройку, но собственник не приступил к строительству и более трёх лет не использовал землю по назначению.
Генпрокуратура также подала ещё два иска с требованием вернуть общине здание и участок бывшего «Детского мира». На имущество наложен арест.