4 Օգոստոս 2025 - 08:59 AMT
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանն իր երկրում տեղակայված Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչությունն է փակում, դրանից առաջ էլ ՄԱԿ-ի տարբեր ծրագրեր, միջազգային ԶԼՄ-ների թղթակցային գրասենյակներ և այդպես շարունակ, սակայն որևէ լուրջ դերակատարի կողմից արձագանք չկա։
«Ադրբեջանում գերեվարված հայերի գտնվելու պայմաններում այդ երկրից հեռանում է միակ միազգային կառույցը, որը մինչև սույն թվականի հունիս ամիս այցելում էր նրանց, կոմունիկացիա ապահովում նրանց հարազատների հետ, նրանց առողջական վիճակին ծանոթանում և այլն:
Կարմիր Խաչի ներկայությունն ադրբեջանական բռնատիրության և «բեսպրեդելության» պայմաններում նաև որոշակի զգոնություն և «երրորդ աչքի» կարգավիճակ էր ապահովում:
Մարդու իրավունքներից և օրենքի գերակայությունից խոսող ու այդ դաշտում գործող որևէ կառույց, կազմակերպություն, գերտերություն որևէ լուրջ արձագանք չիջեցրեցին:
Ադրբեջանը նրանց պետք է ՌԴ-ն էներգետիկ և ենթակառուցվածքային առումով շրջանցելու, Հայաստանի հետ մի սեղանի նստեցնելու և Իրանի դեմ օգտագործելու համար, որ պայմաններում ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքների հիմնարար արժեքներն այլևս հեռաքրքիր չեն»,–գրել է նա:
Բաքվի բանտում պահվող հայ գերիների ընտանիքներին Կարմիր խաչից միջազգային կոմիտեից (ԿԽՄԿ) փոխանցել են՝ այլևս չեն այցելելու գերիներին:ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Զառա Ամատունին ասել է, որ վերջին այցելությունը հայ գերիներին կատարվել է հունիս ամսին, իսկ հուլիսին այցելություն տեղի չի ունեցել։ Ըստ Ամատունու՝ Ադրբեջանի կառավարության պահանջով ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակն առաջիկայում կդադարեցնի իր գործունեությունը։

4 Август 2025 - 09:36 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абраамян заявил, что Азербайджан закрывает представительство Международного комитета Красного Креста (МККК) в своей стране. Об этом он написал на своей странице в Facebook. Он подчеркнул, что до этого были закрыты офисы различных программ ООН, редакции международных СМИ и другие структуры — всё без какой-либо реакции от влиятельных мировых игроков.
«В стране, где содержатся армянские пленные, уходит единственная международная структура, которая до июня посещала их, связывалась с их родственниками, следила за состоянием здоровья и так далее», — написал он.
По словам депутата, присутствие Красного Креста в условиях азербайджанского авторитаризма и произвола обеспечивало хотя бы минимальную степень контроля и выполняло функцию «третьего глаза».
«Ни одна организация, структура или сверхдержава, заявляющая о защите прав человека и верховенства закона, не отреагировала должным образом», — добавил он.
Абраамян считает, что мировое сообщество нуждается в Азербайджане, чтобы обойти Россию в энергетической и инфраструктурной сферах, усадить Армению за стол переговоров и использовать Баку против Ирана. «В этих условиях демократия и права человека уже никому не интересны», — подытожил он.
МККК проинформировал семьи армянских пленных, содержащихся в Баку, что больше не будет их навещать. Представитель армянского офиса МККК Зара Аматуни сообщила, что последняя встреча с пленными состоялась в июне, в июле визитов не было. По её словам, офис МККК в Баку вскоре прекратит работу по требованию азербайджанских властей.