Օգոստոսի ամենաբարձր ջերմաստիճանները կգրանցվեն առաջին տասնօրյակում,հայտարարել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Հայաստանն ամբողջ օգոստոսի ընթացքում լինելու է հարավից ներթափանցած արևադարձային տաք հոսանքների ազդեցության գոտում, ինչի հետևանքով ամսական միջին ջերմաստիճանը հանրապետությունում կգերազանցի կլիմայական նորման 2–3 աստիճանով։ Տեղումների քանակը կլինի նորմայից պակաս»,– ասել է Սուրենյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հստակեցրել է, որ օգոստոսի առաջին տասնօրյակում Շիրակի մարզում ջերմաստիճանը կարող է բարձրանալ մինչև +36°C, Կոտայքի նախալեռներում՝ մինչև +39°C, Գեղարքունիքում՝ մինչև +35°C, Լոռիում՝ մինչև +35°C, Տավուշում՝ մինչև +39°C, իսկ Արագածոտնի մարզում՝ մինչև +40°C։ Արարատում, Արմավիրում և Վայոց Ձորում հնարավոր է մինչև +42°C շոգ, նույնը սպասվում է նաև Սյունիքում և Երևանում։
«Օգոստոսի 10-ից չի բացառվում, որ օդի ջերմաստիճանը 3-4 աստիճանով նվազի։ Հայաստանի ամենաշոգ վայրերում՝ Արարատում, Սյունիքում և Երևանում, ջերմաստիճանը կիջնի մինչև +36°C – +37°C։ Բայց լուրջ ջեմաստիճանի անկում, որը կարող է զովություն բերել, ցավոք սրտի, չի կանխատեսվում առաջիկա օրերին»,– ընդգծել է Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով՝ հուլիսի ամբողջ ընթացքում հանրապետությունը գտնվել է տաք օդային ալիքի ներգործության տակ, որը առավելագույնն արձանագրել է օգոստոսի 2-ին, երբ մայրաքաղաք Երևանում ջերմաստիճանը հասել է 41.9 աստիճանի՝ գերազանցելով նախորդ ռեկորդը, որը 2020 թվականին եղել է 40.8 աստիճան։ Իսկ մայրաքաղաքի մեկ այլ հատվածում գրանցվել է 42.6 աստիճան։
«Բայց պետք է նշեմ, որ այս տաք օդի ալիքի դեպքում էլ դեռևս մեր պատմական առավելագույնը չենք գերազանցել։ Հանրապետության պատմական առավելագույնը դիտվել է 2011 թվականի հուլիսի 3-ին՝ Մեղրիի հատվածում՝ 43.7 աստիճան, իսկ Երևանում՝ 2018 թվականի հուլիսի 12-ին՝ 42.4 աստիճան»,– ասել է Սուրենյանը։
Անդրադառնալով հրդեհների վտանգին՝ պայմանավորված բարձր ջերմաստիճաններով, Սուրենյանը կոչ է արել քաղաքացիներին դրսևորել առավելագույն զգուշություն։
«Հանրապետությունում կան գոտիներ, որոնք առավել խոցելի են՝ Կոտայքի, Արագածոտնի մարզերը, Վայոց Ձորի նախալեռնային հատվածները, Արարատյան դաշտը, Սյունիքի հովիտները և Երևանը։ Այս հատվածներում ստեղծվել է հրդեհավտանգության վերջին՝ 5-րդ կարգի իրավիճակ»,– նշել է Գագիկ Սուրենյանը։
Հարավից արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օգոստոսի 4-9-ին Արարատյան դաշտում, Վայոց ձորի նախալեռներում, Սյունիքի հովիտներում և Երևանում սպասվում է բարձր ջերմային ֆոն․ ցերեկը ժամը 16։00-17-00- ն ընկած ժամանակահատվածում՝ +39․․․+41 աստիճան տաքություն։ Նշված հատվածներում, ինչպես նաև Արագածոտնի և Կոտայքի նախալեռներում առաջիկա 5 օրերին սպասվում է նաև բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։

Самые высокие температуры августа зафиксируют в первые десять дней месяца, сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян на встрече с журналистами.
«На протяжении всего августа Армения останется под влиянием тропических тёплых потоков, поступающих с юга. В результате среднемесячная температура по республике превысит климатическую норму на 2–3 градуса. Количество осадков будет ниже нормы», — заявил Суренян, сообщает Sputnik Армения.
Он уточнил, что в первой декаде августа температура может подняться до +36°C в Шираке, до +39°C в предгорьях Котайка, до +35°C в Гегаркунике и Лори, до +39°C в Тавуше, до +40°C в Арагацотне. В Армавире, Арарате, Вайоц Дзоре, Сюнике и Ереване возможна жара до +42°C.
«С 10 августа не исключено снижение температуры на 3–4 градуса. В самых жарких районах — Арарате, Сюнике и Ереване — температура опустится до +36–37°C. Но резкого похолодания, которое могло бы принести ощутимую прохладу, к сожалению, в ближайшие дни не ожидается», — подчеркнул Суренян.
По его словам, в течение всего июля республика находилась под влиянием горячего воздушного потока, пик которого пришёлся на 2 августа, когда температура в Ереване достигла 41,9°C, превысив предыдущий рекорд 2020 года (40,8°C). В другом районе столицы зафиксировано 42,6°C.
«Тем не менее, абсолютный исторический максимум пока не побит. Рекорд по республике установлен 3 июля 2011 года в Мегри — 43,7°C, а в Ереване — 12 июля 2018 года — 42,4°C», — отметил Суренян.
Говоря об опасности пожаров, вызванной высокой температурой, он призвал граждан проявить максимальную осторожность.
«Есть зоны, особенно уязвимые к пожарам — это Котайк, Арагацотн, предгорья Вайоц Дзора, Араратская долина, долины Сюника и Ереван. В этих регионах установлен пятый, наивысший уровень пожарной опасности», — добавил Суренян.
Из-за проникновения тропического горячего воздуха с юга с 4 по 9 августа в Араратской долине, предгорьях Вайоц Дзора, долинах Сюника и в Ереване ожидается температура +39…+41°C. Эти и прилегающие районы будут находиться в зоне крайней пожарной опасности.