4 Օգոստոս 2025 - 12:52 AMT
Երևանի քաղաքապետարանի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության աշխատակիցները շրջայցեր են իրականացրել քաղաքի հանրային տրանսպորտում, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Բացատրական աշխատանքներ են տարվել ուղևորների հետ՝ ներկայացնելով չվճարելու հնարավոր հետևանքները։
Մասնավորապես, ուղևորները նախապես տեղեկացվել են Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 137.9-րդ հոդվածի 3-րդ մասերում սահմանված տուգանքների մասին։
Ծառայության ներկայացուցիչները կոչ են արել բոլոր ուղևորներին կատարել ուղեվարձի վճարումները՝ առաջնորդվելով Երևանի ավագանու սահմանած կարգով։
Քաղաքապետարանը նաև հայտնել է, որ այսուհետ հասարակական կարգի պահպանության ծառայության վերահսկողական գործողությունները հանրային տրանսպորտում կիրականացվեն ամենօրյա ռեժիմով։
Ուղեվարձ չվճարելու դեպքերում կիրականացվեն օրենքով սահմանված տուգանքներ։
Երևանի հանրային տրանսպորտում հսկիչներն արդեն երկու օր է, ինչ իրականացնում են ստուգումներ։ Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ վճարումից խուսափող քաղաքացիները ստիպված կլինեն դրսևորել ավելի պատասխանատու վարքագիծ։ Նա ասել է, որ հսկիչները շրջելու են, զինված են համապատասխան սարքավորումներով, որոնց միջոցով հնարավորություն ունեն ստուգել՝ քաղաքացին տրանսպորտում վճարում իրականացրել է, թե ոչ։
Հուլիսի 14–ից ուժի մեջ է մտել հասարակական տրանսպորտի վճարման կարգը խախտելու համար 3-ից 15 հազար դրամ տուգանելու որոշումը։

4 Август 2025 - 13:32 AMT
Сотрудники службы охраны общественного порядка мэрии Еревана провели проверки в городском общественном транспорте, сообщает мэрия.
С пассажирами проведена разъяснительная работа по вопросам ответственности за неоплату проезда.
В частности, пассажирам заранее разъяснили размеры штрафов, предусмотренных частью 3 статьи 137.9 Кодекса об административных правонарушениях.
Представители службы призвали всех пассажиров оплачивать проезд в соответствии с порядком, установленным Советом старейшин Еревана.
Также мэрия сообщила, что отныне контрольные мероприятия службы охраны общественного порядка в транспорте будут проводиться ежедневно.
В случае неоплаты проезда будут применяться предусмотренные законом штрафы.
Проверки в ереванском общественном транспорте проходят уже два дня, сообщил журналистам заместитель мэра Сурен Григорян. Он отметил, что гражданам, уклоняющимся от оплаты, придётся проявлять большую ответственность. По его словам, контролёры будут патрулировать с оборудованием, позволяющим проверить факт оплаты проезда.
С 14 июля вступило в силу решение о наложении штрафов в размере от 3000 до 15000 драмов за нарушение порядка оплаты проезда.