4 Օգոստոս 2025 - 14:23 AMT
Արտակարգ արբիտրը մերժել է ՀԷՑ-ի բաժնետերերի նոր պահանջները՝ այն պատճառաբանությամբ, որ ներկայացվել են սկզբնական պահանջի համեմատ նոր պահանջներ և որ իր իրավազորությունը և լիազորությունները չեն տարածվում պահանջվող ապահովման միջոցների վրա, հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
«Liormand Holdings Limited ընկերությունը, Սամվել Կարապետյանը, Էթերի Կարապետյանը, Սարգիս Կարապետյանը և Կարեն Կարապետյանը («Հայցվորներ») 2025 թվականի հուլիսի 29-ին կրկին դիմել են Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի արբիտրաժային կանոնների ներքո նշանակված Արտակարգ Արբիտրին (Emergency Arbitrator)՝ պահանջելով լրացնել Արտակարգ Արբիտրի՝ ս.թ. հուլիսի 22-ի արբիտրաժային վճիռը EA 2025/121 գործի շրջանակներում հետևյալ բովանդակությամբ.
1. Հայտարարել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի իրավական պարտավորություն՝ կատարելու նշված արբիտրաժային վճիռը,
2. պարտավորեցնել Հայաստանին՝ վերականգնելու Հայցվորների առաջին դիմումի ամսաթվի դրությամբ (2025թ. հուլիսի 16) գոյություն ունեցող ստատուս քվոն, և
3. պարտավորեցնել Հայաստանին` տեղեկացնելու Արտակարգ Արբիտրին և Հայցվորներին արբիտրաժային վճիռը կատարելու համար ձեռնարկված բոլոր քայլերի մասին (ներառյալ ստատուս քվոն վերականգնելու համար), ինչպես նաև հաստատել Արտակարգ Արբիտրի կողմից սահմանված ժամկետ(ներ)ում ժամանակավոր միջոցների կատարումը:
Օգոստոսի 3-ի որոշմամբ արբիտրն ամբողջությամբ մերժել է Հայցվորների պահանջն այն պատճառաբանությամբ, որ ներկայացվել են սկզբնական պահանջի համեմատ նոր պահանջներ և որ իր իրավազորությունը և լիազորությունները չեն տարածվում պահանջվող ապահովման միջոցների վրա»,–ասվում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
2025 թվականի հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի հրատապ արբիտրաժը որոշում էր կայացրել՝ պարտավորեցնելով ՀՀ-ին չկիրառել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված «էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքներով սահմանված դրույթները, ինչպես նաև դադարեցնել ՀԷՑ-ի հնարավոր բռնագրավման հետագա քայլերը։

4 Август 2025 - 15:14 AMT
Чрезвычайный арбитр отклонил новые требования акционеров ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА), указав, что они отличаются от первоначального иска и выходят за рамки его полномочий, сообщает Аппарат премьер-министра Армении.
29 июля 2025 года компания Liormand Holdings Limited, Самвел Карапетян, Этери Карапетян, Саргис Карапетян и Карен Карапетян («Истцы») повторно обратились к Чрезвычайному арбитру, назначенному по Арбитражным правилам Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма, с просьбой дополнить арбитражное решение от 22 июля 2025 года по делу EA 2025/121 следующими пунктами:
• признать, что Республика Армения юридически обязана исполнить это арбитражное решение;
• обязать Армению восстановить статус-кво, существовавший на дату подачи первоначального заявления Истцов (16 июля 2025 года);
• обязать Армению информировать арбитра и Истцов о всех мерах, предпринятых для исполнения решения (включая восстановление статус-кво), а также подтвердить исполнение временных мер в сроки, установленные арбитром.
Согласно решению от 3 августа, арбитр полностью отклонил ходатайство Истцов, указав, что заявленные требования отличаются от первоначального иска и что его юрисдикция не распространяется на запрашиваемые меры обеспечения.
22 июля 2025 года Чрезвычайный арбитр при Торговой палате Стокгольма обязал Армению не применять положения новых законов «Об энергетике» и «О Комиссии по регулированию общественных услуг» к ЭСА и прекратить дальнейшие действия, связанные с возможной экспроприацией компании.
Правительство Армении прокомментировало решение от 22 июля, отметив, что «предмет спора отличается от целей назначения временного управляющего». При этом подчеркивается, что, уважая арбитражное решение, стороны также обязаны действовать в соответствии с законодательством Армении.