4 Օգոստոս 2025 - 14:56 AMT
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի և ավագանու 5 անդամի խափանման միջոցը փոխվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Այսօր «Ստեփանակերտի գործով» հերթական դատական նիստն էր։ Մեղադրյալի աթոռին են Արցախի մայրաքաղաքի քաղաքապետն ու ավագանու հինգ անդամները։ Դատարանն ավարտեց մեղադրանքի կողմի ապացույցների հետազոտումը, որից հետո մենք միջնորդեցինք վերացնել մեղադրյալների նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ բացակայելու արգելքը։ Լսելով կողմերին՝ դատարանը որոշեց միջնորդությունը բավարարել։
Հիշեցնեմ, որ այս ամոթալի գործով Ստեփանակերտի քաղաքապետը հետապնդման է ենթարկվում 2024թ. հունիսից – նախ, բանտային կալանք, հետո՝ տնային կալանք, հետո՝ մոտ 5 ամիս «կիսատնային կալանք»,–ասվում է գրառման մեջ։
Դավիթ Սարգսյանը 2024–ի մայիսի 27-ին 20 օրով կալանավորվել էր խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն անելու, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու և 3 անձի հետ դրանք օգտագործելու մեղադրանքով։ Հունիսի 13-ին նրա նկատմամբ 2 ամսով տնային կալանք է կիրառվել։

Мере пресечения в отношении мэра Степанакерта Давида Саргсяна и пятерых членов городского совета была изменена. Об этом сообщил адвокат Рубен Меликян на своей странице в Facebook.
«Сегодня состоялось очередное судебное заседание по “делу Степанакерта”. На скамье подсудимых — мэр столицы Арцаха и пятеро членов совета. Суд завершил исследование доказательств, представленных стороной обвинения. После этого мы ходатайствовали об отмене действующей меры пресечения — запрета на покидание места жительства. Выслушав стороны, суд решил удовлетворить наше ходатайство», — написал Меликян.
Он напомнил, что мэр Степанакерта преследуется по этому «позорному делу» с июня 2024 года — сначала было тюремное заключение, затем — домашний арест, после чего около пяти месяцев — так называемый «полудомашний арест».
27 мая 2024 года Давид Саргсян был арестован на 20 суток по обвинению в особо крупном мошенничестве, совершенном в составе группы, а также в изготовлении и использовании поддельных документов совместно с тремя другими лицами. 13 июня ему была избрана мера пресечения в виде двухмесячного домашнего ареста.