Աշխարհահռչակ երգչուհի և դերասանուհի Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի օրերին Googlе որոնողական համակարգում Հայաստանի վերաբերյալ հետաքրքրության զգալի աճ չի արձանագրվել։ Այդ մասին հայտնել է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա՝ Վարդավառի ժամանակ «Հայաստան» անունը Googlе–ում ավելի շատ են որոնել, քան Լոպեսի համերգի օրերին։
«Բայց պետք է հաշվի առնենք, որ նախ Ջենիֆեր Լոպեսն արդեն երկրորդ էշելոնի աստղ է, հետո սա նրա շրջագայության մի մասն է միայն։ Նա գնում է քաղաքից քաղաք, երկրից երկիր, այնպես չէ, որ սա իր վերջին համերգն էր, որ սրա վրա սևեռվի ամբողջ աշխարհը։ Լոպեսի համերգի վրա սևեռվել էին միայն հայ օգտատերերն ու ՀՀ կառավարության անդամները»,– նշել է մեդիափորձագետը։
Սամվել Մարտիրոսյանը նաև նշել է, որ Քիմ Քարդաշյանի այցը Հայաստան ժամանակին շատ ավելի մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել որոնողական հարթակում։
«Այդքան շատ քանակի երբեք չէր եղել, բայց Հայաստանը որոնողական համակարգում շատ մեծ թվերի է հասել օրինակ` պատերազմի օրերին, ինչպես նաև «Դա Վինչիի ծածկագիրը» ֆիլմից հետո, երբ դրվագ կար, որտեղ գլխավոր հերոսները Հայաստանի մասին են խոսում»,– ասել է նա։
Մեդիափորձագետը հավելել է, որ բացի այս եզակի դեպքերից, հայկական կողմին հաճախ չի հաջողվել միջազգային մեդիայում դրական արձագանք ապահովել, մինչդեռ, ըստ նրա, հարևան Վրաստանը շատ ավելի հաջող է գործում այս ոլորտում՝ ցուցաբերելով ճկուն մոտեցում։

Певица и актриса Дженнифер Лопес не вызвала значительного роста интереса к Армении в поисковой системе Google в дни проведения своего концерта. Об этом заявил медиаэксперт Самвел Мартиросян в беседе со «Sputnik Армения».
По его словам, в период праздника Вардавар слово «Армения» искали в Google чаще, чем в дни концерта Лопес.
«Надо учитывать, что Дженнифер Лопес сейчас уже звезда второго эшелона, и это лишь часть её тура. Она выступает из города в город, из страны в страну, и это не её последний концерт, на котором был сосредоточен весь мир. Концертом интересовались в основном армянские пользователи и члены правительства Армении», — подчеркнул Мартиросян.
Он также отметил, что визит Ким Кардашьян в Армению в своё время вызвал куда больший интерес в поисковиках.
«Такого количества запросов больше не было. Но во время войны и, например, после выхода фильма „Код да Винчи“, где есть эпизод с упоминанием Армении, интерес был очень высоким», — добавил он.
По словам медиаэксперта, за редкими исключениями армянской стороне редко удаётся добиться положительного резонанса в международных медиа. В отличие от этого, соседняя Грузия, по его мнению, добивается куда больших успехов благодаря более гибкому подходу.
Концерт и танцевальное шоу американской певицы Дженнифер Лопес прошли в Ереване 3 августа. Ереванское выступление стало частью её тура «Up all night».