5 Օգոստոս 2025 - 10:29 AMT
Օգոստոսի 4-ին աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի հետ։
Արեֆը կարևորել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի առաջիկայում Հայաստան կատարելիք այցը, տեղեկացնում է տեղեկացնում է Radar Armenia-ն IRNA գործակալության վրա հղումով։
«Մենք վստահ ենք, որ նախագահ Փեզեշքյանի այցը Հայաստան կհանգեցնի երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը և նոր էջ կբացի երկու երկրների հարաբերություններում»,- ասել է նա։
Ըստ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի՝ զրույցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի Մեղրի-Քաջարան հատվածում իրանական կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ կարևորելով դրանց նշանակությունը տարածաշրջանային կապուղիների զարգացման գործում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակի և զարգացումների շուրջ՝ ընդգծելով բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղ համագոյակցության սկզբունքների ամրագրումը որպես կայունության և զարգացման հիմք ողջ տարածաշրջանի համար։

5 Август 2025 - 12:01 AMT
Вице-президент Исламской Республики Иран Мохаммад Реза Ареф заявил, что предстоящий визит президента Масуда Пезешкиана в Армению откроет новую страницу в отношениях двух стран.
Как сообщает «Radar Armenia» со ссылкой на агентство IRNA, 4 августа в рамках рабочего визита в город Туркменбаши (Туркменистан) президент Армении Ваагн Хачатурян провел встречу с вице-президентом Ирана на полях третьей конференции ООН, посвященной странам, не имеющим выхода к морю.
«Мы уверены, что визит президента Пезешкиана в Армению приведет к расширению и углублению отношений между нашими странами и откроет новую страницу в двусторонних отношениях», — заявил Ареф.
По информации аппарата президента Армении, во время беседы особое внимание было уделено перспективам расширения сотрудничества в сферах экономики, энергетики, инфраструктуры, высоких технологий и ряде других направлений. Президент Хачатурян высоко оценил работы, выполняемые иранской компанией на участке Мегри–Каджаран Север–Юг транспортного коридора, отметив их важность для развития региональных связей.
Стороны также обсудили обстановку в регионе и текущие события, подчеркнув необходимость закрепления принципов добрососедства, взаимного уважения и мирного сосуществования как основы стабильности и развития в регионе.