Ավելի քան մեկ ամիս կալանքի տակ գտնվող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հերթական դատական հայցն է ներկայացրել՝ այս անգամ ընդդեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի՝ զրպարտության մեղադրանքով։ «Դատալեքս» իրավաբանական տեղեկատվական համակարգում տեղադրված տվյալներով՝ Բագրատ Սրբազանն օգոստոսի 2-ին դիմել է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան։
Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 63-րդ հոդվածի 1-ին մասով և «Մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով՝ Բագրատ սրբազանը պահանջում է պարտավորեցնել Հակոբյանին՝ որպես ոչ նյութական՝ բարոյական վնասի փոխհատուցում բռնագանձել 3 միլիոն դրամ, որից 2 մլն-ն՝ զրպարտության, իսկ 1 մլն-ն՝ վիրավորանքի համար, գրում է «Փաստինֆոն»։
Հայցադիմումը մակագրվել է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Շուշանիկ Ավագիմյանին։ Դեռևս հայտնի չէ՝ հայցը վարույթ ընդունվել է, թե ոչ։
Բագրատ սրբազանը նախկինում ևս դիմել է դատարան՝ զրպարտության և վիրավորանքի համար։ Նրա կողմից նմանատիպ հայցեր են ներկայացվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նրա աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Ալեքսանյանի, Արթուր Հովհաննիսյանի, Արսեն Թորոսյանի, Հասմիկ Հակոբյանի, առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանի, ինչպես նաև Պետական վերահսկողության ծառայության նախկին ղեկավար և ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի, քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանի և «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Ստյոպա Սաֆարյանի դեմ։ Բոլոր դեպքերում Սրբազանը պահանջել է բարոյական վնասի փոխհատուցում։

5 Август 2025 - 12:32 AMT
Архиепископ Баграт Галстанян, который более месяца находится под стражей, подал очередной иск — на этот раз против депутата фракции «Гражданский договор» Вагаршака Aкопяна по обвинению в клевете. Как сообщает юридическая информационная система «Даталекс», иск подан 2 августа в суд общей юрисдикции Котайкской области.
Ссылаясь на часть 1 статьи 61 и часть 1 статьи 63 Конституции Армении, а также на статью 6 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод, архиепископ требует обязать Aкопяна выплатить компенсацию за моральный вред в размере 3 миллионов драмов: 2 миллиона — за клевету, 1 миллион — за оскорбление, сообщает «Pastinfo».
Иск направлен судье Шушаник Авагимян из суда общей юрисдикции Котайкской области. Пока неизвестно, принято ли заявление к производству.
Ранее архиепископ Баграт уже подавал в суд по аналогичным обвинениям. Его иски касались премьер-министра Никола Пашиняна, главы его аппарата Араика Арутюняна, депутатов от ГД Ваагна Алексаняна, Артура Ованнисяна, Арсена Торосяна, Асмик Акопян, министра здравоохранения Анаит Аванесян, председателя партии «Республика» Арама Саргсяна, бывшего главы Службы госконтроля и временного управляющего ЭСА Романоса Петросяна, политолога Арутюна Мкртчяна и члена партии «Наследие» Степы Сафаряна. Во всех случаях архиепископ требовал компенсации за моральный вред.