Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի բացման արարողությանը, ներկայացրել «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության հիմնական սկզբունքները։
Բացի այդ, նա անդրադարձել է մասնակիցների հարցերին, որոնք առնչվել են ելույթում հնչեցված գաղափարներին, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, ինչպես նաև կառավարության ձեռնարկած քայլերին՝ առկա մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ ու տարածաշրջանային խնդիրներին։
Համաժողովի նպատակն է անդրադառնալ համահայկական երիտասարդական օրակարգում տեղ գտած հիմնախնդիրներին, ընդլայնել համագործակցությունը սփյուռքի և Հայաստանի երիտասարդների միջև՝ խթանելով ցանցային փոխգործակցությունը, ինչպես նաև հայրենիքում սփյուռքահայ երիտասարդների ներուժի առավել ակտիվ օգտագործումն ու նրանց դերի ամրապնդումը Հայաստան-Սփյուռք համատեղ ծրագրերի շրջանակում։
Միջոցառման մասնակիցների շարքում ընդգրկված է 18-35 տարեկան մոտ 600 սփյուռքահայ երիտասարդ, որոնք ներկայացնում են ավելի քան 50 երկիր։ Նրանց միացել են նաև 200 երիտասարդներ Հայաստանից։
Համաժողովը, որը նախաձեռնել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, մեկնարկել է օգոստոսի 5-ին և անցկացվում է մինչև օգոստոսի 7-ը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян на открытии второго Национального молодежного форума в Ереване озвучил ключевые принципы концепции «Настоящая Армения».
Открытие форума прошло в Национальном академическом театре имени Габриела Сундукяна. В ходе мероприятия Пашинян также ответил на вопросы участников, касающиеся озвученных им идей, армяно-диаспорных отношений, а также шагов, предпринимаемых правительством для преодоления текущих вызовов и решения региональных проблем.
Форум нацелен на обсуждение актуальных вопросов повестки армянской молодежи, развитие сотрудничества между молодежью Армении и диаспоры, укрепление сетевых связей, более активное вовлечение потенциала молодых представителей диаспоры в совместные армяно-диаспорные проекты и повышение их роли.
В мероприятии приняли участие около 600 молодых представителей диаспоры в возрасте от 18 до 35 лет из более чем 50 стран. К ним присоединились 200 молодых людей из Армении.
Форум, организованный офисом главного комиссара по делам диаспоры, стартовал 5 августа и продлится до 7 августа.