6 Օգոստոս 2025 - 11:55 AMT
Բյուրականի աստղադիտարանում սեպտեմբերի 15-19-ը կանցկացվի միջազգային գիտաժողով «Աստղագիտական շրջահայություններ և մեծ տվյալներ – 3» խորագրով։
Գիտաժողովը նվիրված է երկու կարևոր հոբելյանների՝ Մարգարյանի շրջահայության (FBS) 60-ամյակին և Հայկական վիրտուալ աստղադիտարանի (ArVO) 20-ամյակին։
ASBD գիտաժողովները դարձել են ԲԱ-ի ավանդական նախաձեռնություններից մեկը՝ նախորդ հաջող հանդիպումներից հետո (ASBD 2015 և ASBD-2 2020)։
Միջոցառումը միավորում է աստղագետների և տվյալագիտության մասնագետների, ովքեր աշխատում են աստղագիտական շրջահայությունների, տվյալների շտեմարանների, պահոցների, վիրտուալ աստղադիտարանների և մեծ տվյալների ոլորտներում։
Գիտաժողովը կկենտրոնանա պատմական ու ժամանակակից աստղագիտական տվյալների վրա՝ ներառելով ինչպես Մարգարյանի ու այլ կարևոր շրջահայություններ, այնպես էլ արտաարեգակնային և աստղագիտական թեմաներ։ Կքննարկվեն տվյալների թվայնացման ու արխիվացման գործընթացները, ինչպես նաև մեծ տվյալների կիրառությունը, վիրտուալ աստղադիտարանները, վերլուծական գործիքները և այլն։
Հրավիրված զեկուցողների շարքում ընդգրկված են միջազգային ճանաչում ունեցող գիտնականներ՝ Չավիեր Դյուպակ (Իսպանիա), Կլոտիլդ Լեյգլ (Ֆրանսիա), Վահե Պետրոսյան (ԱՄՆ), Ալեքս Սալայ (ԱՄՆ), Չենժու Սուի (Չինաստան), Միշել Դեննեֆելդ (Ֆրանսիա), Լեքս Կապեր (Նիդերլանդներ), Յոհան Կնապեն (Իսպանիա), Աշիշ Մահաբալ (ԱՄՆ), Ռայներ Շպուրցեմ (Գերմանիա) և այլ հրավիրված առաջատար մասնագետներ։
Գիտաժողովը կազմակերպվում է Բյուրականի աստղադիտարանի (ԲԱ), Հայկական աստղագիտական ընկերության (ArAS), Հայկական վիրտուալ աստղադիտարանի (ArVO), Միջազգային աստղագիտական միության Հարավարևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի աստղագիտության զարգացման տարածաշրջանային գրասենյակի (SWCA ROAD), ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի և ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) համագործակցությամբ։

6 Август 2025 - 12:01 AMT
С 15 по 19 сентября в Бюраканской астрофизической обсерватории пройдет международная конференция под названием «Астрономические обзоры и большие данные – 3».
Мероприятие приурочено к двум важным юбилеям: 60-летию обзора Маркаряна и 20-летию Армянской виртуальной обсерватории.
Конференции серии ASBD стали одной из традиционных инициатив обсерватории, продолжая успех предыдущих встреч — ASBD 2015 и ASBD-2 2020 годов.
Конференция объединит астрономов и специалистов по данным, работающих в областях астрономических обзоров, баз данных, архивов, виртуальных обсерваторий и больших данных.
В центре внимания окажутся как исторические, так и современные астрономические данные, включая обзор Маркаряна и другие значимые проекты, а также темы по экзопланетам и общей астрономии. Обсуждению подлежат процессы цифровки и архивирования данных, применение технологий больших данных, работа виртуальных обсерваторий, аналитические инструменты и другие направления.
Среди приглашенных докладчиков – ученые с международным признанием: Хавьер Дюпак (Испания), Клотильда Лейгль (Франция), Ваге Петросян (США), Алекс Салай (США), Чэнчжу Суй (Китай), Мишель Деннефельд (Франция), Лекс Капер (Нидерланды), Йохан Кнапен (Испания), Ашиш Махабал (США), Райнер Шпурцем (Германия), а также другие ведущие специалисты.
Организаторы мероприятия — Бюраканская астрофизическая обсерватория (БАО), Армянское астрономическое общество (ArAS), Армянская виртуальная обсерватория (ArVO), Региональный офис по развитию астрономии Международного астрономического союза в Юго-Западной и Центральной Азии (SWCA ROAD), Комитет по высшему образованию и науке РА, а также Национальная академия наук Армении.