6 Օգոստոս 2025 - 13:01 AMT
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ով աշխատանքային այցով գտնվում է Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում, հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի ղեկավար Սերդար Բերդիմուհամեդովի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների հետագա խորացման և զարգացման հնարավոր ուղիները։
Բերդիմուհամեդովը երախտագիտություն է հայտնել Թուրքմենստան այցելելու և «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովին» մասնակցելու համար։ Ի պատասխան՝ նախագահ Խաչատուրյանը իր շնորհակալությունն է հայտնել հրավերի և միջոցառման բարձրակարգ կազմակերպման ու անցկացման համար։
Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում մասնակցել է Հայաստանի կողմից կազմակերպված՝ «Տարածաշրջանային անվտանգության և համագործակցության խթանումը առևտրային և տրանսպորտային բարելավված կապերի միջոցով» հարակից միջոցառմանն ու պանելային քննարկմանը: Միջոցառման մեկնարկին նախագահը հանդես է եկել բացման խոսքով:

Президент Армении Ваагн Хачатурян, находящийся с рабочим визитом в туркменском городе Туркменбаши, провел встречу с президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым. Стороны обсудили возможные направления углубления и развития отношений между двумя странами.
Бердымухамедов выразил признательность за визит и участие в Третьей конференции стран, не имеющих выхода к морю. В свою очередь, президент Хачатурян поблагодарил за приглашение и высокий уровень организации мероприятия.
В рамках визита Хачатурян также принял участие в организованном Арменией сопутствующем мероприятии и панельной дискуссии на тему «Содействие региональной безопасности и сотрудничеству через улучшение торговых и транспортных связей», где выступил с вступительным словом.