7 Օգոստոս 2025 - 06:12 AMT
ՀՀ ԱԳՆ-ն հաստատել է, որ Նարեկ Սպարտակյանն ազատվել է Եկատերինբուրգում պատվավոր հյուպատոսի պաշտոնից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ ռուսական Ura.ru-ն անդրադարձել է Սպարտակյանի ազատման հնարավոր պատճառներին՝ նշելով, որ Սպարտակյանը պաշտոնից ազատվել է Հայաստանի ղեկավարության` Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ դրսևորած դիրքորոշման և գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքի հարցում ունեցած անհամաձայնության պատճառով։
«Նարեկ Սպարտակյանն ազատվել է ՌԴ Եկատերինբուրգի/Սվերդլովսկի մարզում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի պարտականությունները կատարելուց», – պատասխանել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Գերատեսչությունը այլ մանրամասներ չի հայտնել։ ԱԳՆ–ն չի պատասխանել նաև այն հարցին, թե արդյոք նման որոշումը կապված է Սպարտակյանի անհամաձայնության հետ։
Նարեկ Սպարտակյանը պատվավոր հյուպատոս էր պաշտոնում 2018 թվականին։
Սպարտակյանն ասել էր, որ «անթույլատրելի է համարում ցանկացած գործողություն Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ, որը համայն հայության հոգևոր միասնության կարևոր հիմքն է»։ Ինչ վերաբերում է Սամվել Կարապետյանի կալանքին, ապա նա նշել է. «ինչպես բոլոր հայերը, այնպես էլ ինքը, շատ է հարգում գործարարին, քանի որ նա վառ օրինակ է, թե ինչպես կարելի է կառուցել և արարել»:

7 Август 2025 - 06:56 AMT
МИД Армении подтвердил, что Нарек Спартакян официально освобожден от обязанностей почетного консула Республики Армения в Екатеринбурге, сообщает Sputnik Армения.
Ранее российское издание Ura.ru сообщило о возможных причинах его отставки, отметив, что Спартакян, вероятно, был уволен из-за несогласия с позицией армянского руководства по отношению к Армянской апостольской церкви, а также в связи с арестом бизнесмена Самвела Карапетяна.
«Нарек Спартакян освобожден от исполнения обязанностей почетного консула Республики Армения в Екатеринбурге/Свердловской области Российской Федерации», — сообщили в Министерстве иностранных дел Армении.
Ведомство не предоставило дополнительных деталей и не ответило на вопрос о том, связано ли это решение с выраженным несогласием Спартакяна с политикой руководства.
Нарек Спартакян занимал должность почетного консула с 2018 года.
Ранее Спартакян заявлял, что «считает недопустимыми любые действия против Армянской апостольской церкви, которая является важнейшим основанием духовного единства всего армянского народа». Комментируя арест Самвела Карапетяна, он отметил: «Как и все армяне, я глубоко уважаю этого бизнесмена, ведь он — яркий пример того, как можно созидать и строить».