ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է, որ չի թույլատրվում ԱՄՆ մեկնել զբոսաշրջային վիզայի կիրառմամբ, եթե այցի բուն նպատակն այնտեղ ծննդաբերելն է, որպեսզի երեխան ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանա։
«Վիզայի դիմումը քննության առնող հյուպատոսական պաշտոնյան կարող է վիզայի տրամադրումը մերժել, եթե հիմքեր ունի կարծելու, որ ԱՄՆ եք մեկնում ծննդաբերելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ գործող օրենսդրության, ԱՄՆ–ում ծնված երեխան ավտոմատ կերպով ստանում է այդ երկրի քաղաքացիություն, ինչը պատճառ է դարձել, որ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում ՀՀ–ից, շատերը մեկնեն ԱՄՆ, այդ թվում զբոսաշրջային վիզայով, այնտեղ ծննդաբերելու նպատակով։

Посольство США в Армении заявило, что поездка в США по туристической визе недопустима, если её основная цель — роды для получения ребёнком американского гражданства.
Как говорится в сообщении, размещённом на официальной странице посольства в Facebook, «сотрудник консульства может отказать в выдаче визы, если у него есть основания полагать, что целью поездки в США являются роды».
Это заявление адресовано тем, кто рассматривает возможность так называемого «родильного туризма» — практики, при которой иностранцы направляются в США исключительно для того, чтобы ребёнок получил гражданство по праву рождения.