Պատմական գիտությունների թեկնածու, ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը նշել է, որ տարիներ շարունակ որոշ շրջանակներ հետևողականորեն տարածել և շարունակում են տարածել այն գաղափարը, թե Հայաստանը Ցարական Ռուսաստանի, ԽՍՀՄ-ի և ներկայիս Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ենթարկվել է գաղութացման։ Ըստ նրա՝ այս պնդումը ոչ միայն պատմականորեն անհիմն է, այլ նաև վնասակար՝ պետական մտածողության համար։
Ըստ նրա՝ «առասպել է, որ Հայաստանը երբևէ ռուսական գաղութ է եղել»։
«Ճշմարտությունն այն է, որ ռուսները, լինելով միակ ազգը, որը չկայսերական գոյության փորձ չունեն, եթե, անգամ, գաղութային քաղաքականություն են իրականացրել, ապա դա շեշտակիորեն տարբերվել է մյուսներից թե ձևի, և թե բովանդակության առումով:
Օրինակ՝ եթե Ռուսաստանը Կենտրոնական Ասիայում արած լիներ 20 տոկոսն այն ամենի, ինչն արել են իսպանացիները Կենտրոնական ու Հարավային Ամերիկայում, անգլո-սաքսերը Հյուսիսային Ամերիկայում, Աֆրիկայում ու Հնդկաստանում, ֆրանսիացիները՝ Հյուսիսային և Կենտրոնական Աֆրիկայում, ապա հիմա ուզբեկներն ու թուրքմենները պետք է ուղղափառ քրիստոնյաներ լինեին:
19-րդ դարի վերջերից, երբ Ռուսական և Բրիտանական կայսրությունները պայմանավորվեցին Կենտրոնական Ասիայում ազդեցության գոտիների սահմանն անցկացնել Փյանջ գետով, անցել է մոտ 150 տարի: Տեսեք, թե նախկին ռուսական գոտիում ինչ կա հիմա, և ինչ կա նախկին բրիտանական գոտիում: Համեմատեք այդ տարածաշրջանում ռուսների ու բրիտանացիների ստեղծած պետությունների և հասարակությունների որակը, և ամեն ինչ պարզ կդառնա:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանին, ապա ռուսական գաղութացման մասին խոսելն ուղղակի ծիծաղելի է, ավելին՝ սովորական տհասություն է: Որովհետև երբեք Ռուսաստանը չի փորձել հայերին հավատափոխ անել, իսկ Արևելյան Հայաստան եվրոպական մշակույթ ու կենցաղ բերել է հենց Ռուսաստանը, ներկայումս արտաքին շուկաներում ճանաչելի միակ հայկական բրենդը՝ հայկական կոնյակը, հիմնադրել է ռուս արդյունաբերող Նիկոլայ Շուստովը: Որովհետև գաղութը ռեսուրսներ քամելու մասին է, իսկ ռուսները Հայաստանից ռեսուրս չեն տարել, հակառակը՝ բերել են:
Հայաստանում նույնիսկ ճորտատիրական կարգեր չեն ներդրել, ինչը կար Կենտրոնական Ռուսաստանում»,–գրել է նա։
Հակոբյանը հավելել է, որ ոչ մի գաղութարար գաղութում համալսարան ու ակադեմիա չի հիմնադրում, ոչ էլ ատոմակայան է կառուցում:
«Ի վերջո՝ թվեր կան, որոնք խոսուն են. 1828-ին ռուսները վերցրել են Արևելյան Հայաստանը, որտեղ հայերի թիվը մոտ 97 հազար էր, 1991-ին՝ ԽՍՀՄ փլուզման պահին, 3.5 միլիոնի մոտ էր:
Այսինքն՝ առասպել է, որ Հայաստանը երբևէ ռուսական գաղութ է եղել: Ավելի շուտ՝ լկտի սուտ է: Եթե իսպանացիների համար օրինակ՝ Կուբան գաղութ է եղել կամ անգլիացիների համար Հնդկաստանը, ապա Հայաստանը երբեք Ռուսաստանի համար գաղութ չի եղել, Հայաստանը ռուսական կայսրության (տարբեր անվանումներով) մաս է եղել: Եվ, դեռ մեծ ուսումնասիրության թեմա է, թե ինչպես եղավ, որ ԽՍՀՄ կազմում սոցիալիստական Հայաստանը շատ ավելի ազգային, շատ ավելի ազգայնական և շատ ավելի ինքնիշխան (!) պետություն էր, քան ՄԱԿ անդամ կարգավիճակն ունեցող կապիտալիստական Հայաստանը:
Այո, իսկապես պետք չէ առասպելներ հորինել. Ռուսաստանը ոչ թէ որպես նախկին, ներկա կամ ապագա գաղութ է դիտարկում հետխորհրդային տարածաշրջանը (այդ թվում՝ Հայաստանը), այլ իր անվտանգային, քաղաքական, քաղաքակրթական ու տնտեսական կենսագործունեության գոտի: Լավ է, թե վատ է՝ այլ հարց է, գուցե և ճաշակի կամ նպատակահարմարության հարց է, բայց սա իրողություն է:
Ով այս իրողության հետ հաշվի չնստեց, վատ է վերջացնելու: Վկա՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմը, ՀԱՊԿ ուժերով Ղազախստան ներխուժումը, ի վերջո՝ Արցախի հանձնումը… Հայաստանի պարագայում խնդիրն այն է, թե ինչպես ադապտանալ իրողություններին՝ Մոսկվայի զանգերին սպասելո՞վ, թե՞ նախաձեռնողականություն ցուցաբերելով»,–ասվում է գրառման մեջ։

7 Август 2025 - 11:10 AMT
Кандидат исторических наук и бывший депутат парламента Мигран Акопян заявил, что утверждения о колонизации Армении со стороны Российской империи, СССР или современной России являются как исторически необоснованными, так и вредными для государственной ментальности.
По его словам, миф о том, что Армения когда-либо была российской колонией, — это «грубая ложь». Он подчеркивает, что Россия не пыталась насильственно крестить армян, а, наоборот, именно она принесла в Восточную Армению европейскую культуру и быт. При этом, в отличие от типичных колонизаторов, Россия создавала в Армении университеты, академии, даже атомную электростанцию — а это, по его словам, несовместимо с колониальной политикой.
Акопян приводит сравнение с колониальной политикой западных держав: если бы Россия в Центральной Азии действовала так, как испанцы в Латинской Америке, англосаксы в Индии и Африке или французы в Северной Африке, то узбеки и туркмены давно были бы православными христианами.
Он подчеркивает, что Россия не выкачивала ресурсы из Армении, а, напротив, ввозила их. Даже крепостное право, существовавшее в Центральной России, в Армении не было внедрено. Единственный узнаваемый на международных рынках армянский бренд — армянский коньяк — был основан русским промышленником Николаем Шустовым.
Он отмечает демографические изменения: «В 1828 году, когда Россия взяла Восточную Армению, там проживало около 97 тысяч армян. К 1991 году, во время распада СССР, население составляло около 3,5 миллиона».
Таким образом, по мнению Акопяна, утверждение о «российской колонизации Армении» — это миф, а точнее — откровенная ложь. В отличие от Кубы для Испании или Индии для Британии, Армения никогда не была колонией, а входила в состав Российской империи под разными названиями. Он добавляет, что в советский период социалистическая Армения была даже более национальной, националистической и суверенной, чем современная капиталистическая Армения — несмотря на членство в ООН.
Акопян утверждает, что Россия рассматривает постсоветское пространство (включая Армению) не как колонии, а как сферу своей безопасности и жизненно важных интересов. Это реальность — нравится она кому-то или нет. Отказ считаться с этой реальностью приводит к трагедиям, что демонстрируют война России и Украины, вмешательство ОДКБ в Казахстане и, в конечном итоге, сдача Арцаха.
По его словам, главный вопрос для Армении — как адаптироваться к этой реальности: ждать звонка из Москвы или проявить инициативу.