ՀՀ գլխավոր դատախազությունը վերադարձրել է պետությանը Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող հողատարածքները, որտեղ նախատեսվում է հիմնել անտառ։ Գործադիրի որոշմամբ՝ 1.7 հեկտար մակերեսով հողամասը ամրացվել է Շրջակա միջավայրի նախարարությանը։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ասել է. «Միայն Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում, Գլխավոր դատախազության հայցերի բավարարման արդյունքում, մինչ օրս ՀՀ–ին է վերադարձվել մոտ 7 հա մակերեսով հողատարածք, որի շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը 3 միլիարդ դրամ է կամ՝ 7.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար»:
Անդրադառնալով կեղծիքով հողի օտարման հնարավորությունների բացառմանը՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ 2025 թվականին երկու գործիք է ներդրվել։
«Առաջինը համայնքային հողերի վաճառքի հետ կապված անպայման գնահատման պայմանն է, այսինքն՝ դրանք այլևս հնարավոր է գնել և վաճառել շուկայական արժեքով, այսինքն՝ այդ հողակտորներից յուրաքանչյուրի համար առանձին գնահատում է իրականացվում: Եվ երկրորդը վերաբերում է պետական գույքի օտարմանը: Մենք այլևս այն վաճառում ենք բացառապես էլեկտրոնային եղանակով, և շուրջ 730 աճուրդ ունենք, որից արդեն 120-ը ամբողջությամբ ավարտվել է»:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ամփոփելով, ընդգծել է. «Մեր նպատակն է գույքերի վաճառքը դարձնել մաքսիմալ հրապարակային, թափանցիկ և տեղեկատվությունը հասանելի բոլորի համար ցանկացած պահի»:
2025 թվականի մայիսի 8-ի վճռով ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ՀՀ կառավարության, ՀՀ կադաստրի կոմիտեի, երրորդ անձ Կարեն Իսկանդարյանի՝ Երևանի քաղաքապետի և Կարեն Իսկանդարյանի միջև 13.04.2005թ. կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու պահանջի մասին: Վճռի հիման վրա 2025թ. հունիսի 20-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի 1,7730 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

7 Август 2025 - 11:11 AMT
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сообщила, что в результате удовлетворения исков прокуратуры в собственность государства возвращено около 7 гектаров земли рядом с ереванской телебашней. Последний участок площадью 1,7 гектара решением правительства передан Министерству окружающей среды для создания леса.
«Только в районе телебашни в Ереване, благодаря удовлетворённым искам прокуратуры, государству возвращено около 7 гектаров земли, кадастровая стоимость которых, приближённая к рыночной, составляет 3 миллиарда драмов, или 7,8 миллиона долларов США», — отметила Вардапетян.
Министр территориального управления и инфраструктур Давид Худакян, говоря о предотвращении незаконной приватизации земли, сообщил о внедрении двух новых механизмов в 2025 году.
«Первый механизм касается обязательной оценки при продаже общинных земель, каждая из которых теперь может быть реализована только по рыночной стоимости. Второй — это переход к исключительно электронным торгам при продаже государственного имущества. Всего проведено около 730 аукционов, из которых 120 уже завершены», — пояснил министр.
Вице-премьер Мгер Григорян в заключение подчеркнул: «Наша цель — обеспечить максимальную прозрачность и доступность информации о продаже имущества в любой момент времени».
8 мая 2025 года Антикоррупционный суд Армении удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против правительства Армении, Комитета кадастра и третьего лица Карена Искандаряна. Суд признал недействительным договор купли-продажи от 13 апреля 2005 года, заключённый между Кареном Искандаряном и тогдашним мэром Еревана, а также регистрацию права собственности на его основе. На основании этого решения 20 июня 2025 года участок площадью 1,7730 га рядом с телебашней по улице Г. Овсепяна был зарегистрирован в собственности Республики Армения.