ԱԺ «Պատռիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան էջում անդրադառնալով Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամձի միջնորդությամբ Բաքվի հետ ստորագրվելիք փաստաթղթին, գրել է, որ տարբերությունն այն է, որ 2020 թվին երրորդ կողմը Մոսկվան էր, իսկ հիմա Վաշինգտոնը։
Նա հավելել է, որ աշխարհաքաղաքական կենտրոններն իրենց հարցերն են լուծում, իսկ Հայաստանի իշխանությունը զուտ սպասում է` հասկանալու, թե ինչ կանեն իր հետ։
«Չորս կողմից արտահոսքերով, հարցազրույցներով ու մեկնաբանություններով շոշափվում է Հայաստանի տարածքում սպասվող զարգացումները, սակայն իշխանությունը շարունակում է քար լռություն պահպանել:
Սա երևի այն հետագա լուրերի նախապատրաստման համար է, որով տարածվելու է, որ մարդամեկի աչքերը կապել ու տարել են ԱՄՆ, իջեցրել պադվալ, ատրճանակը գլխին դրել ու թուղթ ստորագրել տվել:
Տարբերությունն այն է, որ 2020 թվին երրորդ կողմը Մոսկվան էր, իսկ հիմա Վաշինգտոնը:
Աշխարհաքաղաքական կենտրոններն իրենց հարցերն են լուծում, ռեգիոնում նոր դերաբաշխում է լինում, իսկ Հայաստանի իշխանությունը զուտ սպասում է` հասկանալու, թե ինչ կանեն իր հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։

8 Август 2025 - 09:08 AMT
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абраамян в публикации на своей странице в Facebook, комментируя готовящийся в Вашингтоне при посредничестве президента США Дональда Трампа документ между Ереваном и Баку, написал, что «разница в том, что в 2020 году третьей стороной была Москва, а теперь — Вашингтон».
Он добавил, что геополитические центры решают свои задачи, а руководство Армении лишь ожидает, чтобы понять, что с ним сделают.
«С разных сторон через утечки, интервью и комментарии прощупываются ожидаемые в Армении события, однако власти продолжают хранить каменное молчание.
Вероятно, это делается для подготовки дальнейших историй, где будут утверждать, что кому-то завязали глаза, отвезли в США, спустили в подвал, приставили к голове пистолет и заставили подписать документ.
Разница в том, что в 2020 году третьей стороной была Москва, а теперь — Вашингтон.
Геополитические центры решают собственные вопросы, в регионе происходит новое распределение ролей, а руководство Армении просто ждет, чтобы понять, что с ним сделают», — говорится в записи.
8 августа президент США Дональд Трамп примет в Белом доме премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. После отдельных встреч состоится трехсторонняя. Трамп заявил, что Пашинян и Алиев официально заключат мир, а также будут подписаны и другие документы.