ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ռ.Հ.-ի կողմից իշխանությունը զավթելուն ուղղված կոչեր հնչեցնելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ռ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը):
Ավելի վաղ նրա պաշտպան Գրիգոր Մղդեսյանը հայտնել էր, որ Ռուբեն Հակոբյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալուց։
Հակոբյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 18–ին 2025 թվականի հուլիսի 1-ին զանգվածային լրատվության միջոցով հարցազրույց տալու ընթացքում «իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչ հնչեցնելու համար»։ Հուլիսի 19–ին նա 2 ամսով կալանավորվել է։

Главное управление по расследованию преступлений против государства, конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Армении завершило предварительное следствие по уголовному делу о предполагаемых публичных призывах Рубика Акопяна к захвату власти.
В ходе расследования в отношении Акопяна было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса (публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя). В качестве меры пресечения была избрана арест.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор.
Ранее его адвокат Григор Мгдесян сообщил, что Рубик Акопян отказался давать показания.
Акопян был задержан 18 июля 2025 года за предполагаемые публичные призывы во время интервью СМИ 1 июля. 19 июля суд арестовал его на два месяца.