8 Օգոստոս 2025 - 11:40 AMT
Օգոստոսի 8-ին աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում՝ հետխորհրդային տարածքի շատ պետություններում, նշվում է ակնաբույժի միջազգային օրը, որը սահմանվել է 2004 թվականին։ Տոնի գաղափարը ներկայացրել է ռուսաստանցի բժիշկ Թամազ Մչեդլիձեն՝ ի պատիվ ԽՍՀՄ և Ռուսաստանի ճանաչված ակնաբույժ Սվյատոսլավ Նիկոլաևիչ Ֆյոդորովի, ով ծնվել է այդ օրը, հայտնում է ԵՊԲՀ «Հերացի» կենտրոնը։
Սանկտ Պետերբուրգի բժշկական համալսարանի նախաձեռնությունը լայն աջակցություն է ստացել ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Չեխիայի, ԱՄՆ-ի, Հունաստանի, Ուկրաինայի, Իտալիայի, Հունգարիայի և այլ երկրների մասնագետներից։ Այդպես էլ ձևավորվել է ավանդույթը՝ օգոստոսի 8-ին նշել ակնաբույժի օրը։
Ըստ մասնագիտական տվյալների, աշխարհում գրանցված է մոտ 2.2 միլիարդ տեսողության խանգարման կամ կուրության դեպք, որոնցից ավելի քան մեկ միլիարդը պայմանավորված է կանխարգելման կամ բուժման բացակայությամբ։ Շատ դեպքերում խնդիրները հանդիպում են 50-ից բարձր տարիքում, սակայն չեն շրջանցում նաև երիտասարդներին և երեխաներին։
Այս օրվա նպատակն է խրախուսել ակնաբույժներին շարունակաբար կատարելագործել իրենց հմտությունները և բարձրացնել հանրային իրազեկությունը տեսողական հիվանդությունների կանխարգելման հարցում։ Գիտական ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ մարդը ստացվող տեղեկատվության մոտ 90%-ը ընկալում է տեսողության միջոցով, իսկ դրա կորուստը էապես վատթարացնում է կյանքի որակը։
Տեսողության կորուստը ոչ միայն զրկում է մարդուն շրջապատող աշխարհը լիարժեք ընկալելու հնարավորությունից, այլ նաև սահմանափակում է նրա մասնագիտական և սոցիալական ակտիվությունը՝ առաջացնելով հոգեբանական խնդիրներ։ Տեսողական խանգարումները կարող են նաև փակել սիրելի աշխատանքով զբաղվելու հնարավորությունը։
«Առողջություն և առողջապահություն 2024» տարեգրքի տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստանում արձանագրվել է 398 ակնաբույժ, ինչը կազմում է 1.72 մասնագետ՝ 10 հազար բնակչի հաշվով։ Նույն տարում գրանցվել է աչքի և դրա օժանդակ ապարատի հիվանդությունների 171,056 դեպք, որոնցից 126,026-ը՝ 15 և բարձր տարիքային խմբում, իսկ 45,030-ը՝ երեխաների մոտ։
«Հպարտությամբ պետք է նշենք, որ ԵՊԲՀ «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի կազմում գործող, ավելի քան 90-ամյա պատմություն ունեցող «Մարի Նուբար» ակնաբուժական կլինիկան, իր պրոֆեսիոնալ մասնագետներով, ոչ միայն գիտակլինիկական բժշկական կազմակերպություն է, որտեղ ուսումնասիրվում և բուժվում են ակնային հիվանդությունները, այլև տասնամյակներ շարունակ ակնաբույժների պատրաստման դարբնոց է: Հայաստանում ակնաբուժության առաջին ամբիոնը 1928թ.-ին բացվել է Հայկ Կանայանի ղեկավարությամբ, Երևանի Պետական Բժշկական ինստիտուտում։

8 Август 2025 - 11:46 AMT
8 августа во многих странах, включая большинство государств постсоветского пространства, отмечается Международный день офтальмолога, учрежденный в 2004 году. Идея принадлежит российскому врачу Тамазу Мчедлидзе в честь известного советского и российского офтальмолога Святослава Николаевича Федорова, родившегося в этот день, сообщает центр «Гераци» ЕГМУ.
Инициатива Санкт-Петербургского медицинского университета получила широкую поддержку специалистов из России, Чехии, США, Греции, Украины, Италии, Венгрии и других стран. Так и сложилась традиция ежегодно отмечать этот день 8 августа.
По данным специалистов, в мире зарегистрировано около 2,2 миллиарда случаев нарушения зрения или слепоты, более одного миллиарда из которых обусловлены отсутствием профилактики или лечения. Чаще всего такие проблемы встречаются у людей старше 50 лет, но они затрагивают и молодежь, и детей.
Цель дня — побудить офтальмологов к постоянному повышению квалификации и повысить информированность населения о профилактике зрительных нарушений. Научные исследования показывают, что около 90% информации человек получает через зрение, и его утрата существенно ухудшает качество жизни.
Потеря зрения лишает человека возможности полноценно воспринимать окружающий мир, ограничивает профессиональную и социальную активность, вызывая психологические трудности. Нарушения зрения могут также закрыть путь к работе по любимой специальности.
Согласно ежегоднику «Здравоохранение 2024», в 2023 году в Армении работало 398 офтальмологов, что составляет 1,72 специалиста на 10 тысяч человек. В том же году было зарегистрировано 171 056 случаев заболеваний глаза и его вспомогательного аппарата, из них 126 026 — у лиц в возрасте 15 лет и старше, а 45 030 — у детей.
Офтальмологическая клиника «Мари Нубар» при университетском больничном комплексе № 1 «Гераци», имеющая более чем 90-летнюю историю, является не только ведущим научно-клиническим центром лечения глазных заболеваний, но и кузницей подготовки офтальмологов. Первая кафедра офтальмологии в Армении была открыта в 1928 году под руководством Айка Канаяна в Ереванском государственном медицинском институте.