8 Օգոստոս 2025 - 12:28 AMT
Շենգավիթի նախկին թաղապետ Ռազմիկ Մկրտչյանի նկատմամբ կալանքի փոխարեն կկիրառվի տնային կալանք։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Հրանտ Դադոյանը։
«Դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ջոն Հայրապետյանի, մասնակիորեն բավարարելով Քննիչի միջնորդությունը՝ Ռազմիկ Մկրտչյանի նկատմամբ կալանքի երկարաձգման վերաբերյալ, որպես խափանման միջոց կիրառեց տնային կալանքը։
Պաշտպանական կողմը հատուկ ընդգծում է, որ առաջադրված մեղադրանքը չի համապատասխանում Մկրտչյանի իրական գործողություններին։
Առաջիկայում, օրենքով սահմանված կարգով, հայտնի կլինեն փաստեր, որոնք կբացահայտեն դեպքի իրական դրդապատճառներն ու շահագրգիռ անձի հետապնդած վարքագիծը», գրել է նա։
Հունիսի 10–ին հայտնի դարձավ, որ Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել։ Ռազմիկ Մկրտչյանը վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնում նշանակվել է 26 տարեկանում` 2018 թվականին։

Суд под председательством судьи Джона Айрапетяна частично удовлетворил ходатайство следователя о продлении ареста Размика Мкртчяна, назначив ему в качестве меры пресечения домашний арест.
Адвокат Грант Дадоян особо подчеркнул, что предъявленное обвинение не соответствует реальным действиям Мкртчяна.
«В ближайшее время, в установленном законом порядке, станут известны факты, которые раскроют истинные мотивы произошедшего и поведение, которого добивалась заинтересованная сторона», — написал он.
10 июня стало известно, что Размик Мкртчян подал заявление об отставке с поста главы административного района Шенгавит. Мкртчян был назначен на эту должность в 2018 году в возрасте 26 лет.