Երեւանում տեղի է ունեցել «Ջոն Կիրակոսյան. Պետականության եւ քաղաքական հայագիտության ակունքների մոտ» գրքի շնորհանդեսը, որը հրատարակվել է անվանի պատմաբանի եւ քաղաքական գործչի` Ջոն Կիրակոսյանի 80-ամյակի կապակցությամբ: Գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել այսօր` հունիսի 5-ին, Հայաստանի Ազգային գրադարանում:
ԳԱԱ եւ Հայաստանի Արեւելագիտության ինստիտուտի կողմից հրատարակված գրքի մեջ մտնում են փաստաթղթեր, նամակներ, հուշագրեր, հեռագրեր, անձնական հիշողություններից հատվածներ, նշումներ, պատմվածքներ եւ էսսեներ` գրված Ջոն Կիրակոսյանի կողմից կամ հասցեագրված նրան:
«Գիրքը կարեւոր է ոչ միայն նրանով, որ ներկայացնում է Ջոն Կիրակոսյանի աշխարհն ու գործունեությունը, նաեւ Կիրակոսյանի փոխհարաբերությունների հիանալի պատմական արտացոլում է ինչպես խորհրդային մարդկանց, այնպես էլ սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ»,- շնորհանդեսի ժամանակ գրքի մասին իր տպավորություններով կիսվել է պատմաբան, Ջոն Կիրակոսյանի ընկեր Վլադիմիր Բարխուդարյանը:
Գրքի տպաքանակը, որը հրատարակվել է պետպատվերով, կազմում է 500 օրինակ: Գրքի շնորհանդեսի ժամանակ Ազգային գրադարանի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը պատմաբանին շնորհել է Հակոբ Մեղապարտի անվան շքանշան, որը հանձնվել է «Ջոն Կիրակոսյան. Պետականության եւ քաղաքական հայագիտության ակունքների մոտ» գրքի խմբագիր, Ջոն Կիրակոսյանի որդի Արման Կիրակոսյանին:
Ջոն Սահակի Կիրակոսյանը ծնվել է 1919-ին Երեւանում: Ավարտել է Երեւանի պետական համալասրանաի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը, այնուհետեւ ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտը: Սկսած 60-ականներից` Ջոն Կիրակոսյանը զբաղվել է Արեւմտյան Հայաստանի պատմության ամենաբարդ խնդիրներով` քայլ առ քայլ բացահայտելով Հայկական հարցի պատմության քիչ ուսումնասիրված եւ ստվերային կողմերը, որին նվիրել է իր հետագա ողջ կյանքը:
Ջոն Կիրակոսյանի քաղաքական հայացքները սկսել են զարգանալ 60-ականների վերջում խրուշչովյան տաքացման ժամանակ: Պատմաբանի գործունեությունն ուղորդվել է ոչ միայն պատմական արժեքների ստեղծմանը, այլ նաեւ Հայաստանում ազգային գաղափարախոսության զարգացմանը: Արդյունքում ծնվել են աշխատանքներ, որոնք նվիրված են հայ ժողովրդի նոր եւ նորագույն պատմությանը, Հայոց ցեղասպանությանը, Հայկական հարցին: 1960-1969-ը Ջոն Կիրակոսյանը զբաղեցրել է Հայաստանի հեռուստառադիոհեռարձակման պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը, իսկ 1957-1985-ը եղել է Հայաստանի ԽՍՀ արտգործնախարարը:

В Ереване состоялась презентация книги «Джон Киракосян. У истоков государственности и политического армяноведения», которая издана к 80-летию выдающегося историка и политического деятеля Джона Киракосяна. Презентация книги состоялась сегодня, 5 июня, в Национальной библиотеке Армении.
В книгу, изданную Национальной академией наук и Института Востоковедения Армении, вошли документы, письма, меморандумы, телеграммы, отрывки из личных воспоминаний, заметки, рассказы и эссе, написанные Джоном Киракосяном или адресованные ему.
«Книга важна не только тем, что представляет мир и деятельность Джона Киракосяна, но является великолепным историческим отображением взаимоотношений Киракосяна как с советскими людьми, так и представителями диаспоры», – на презентации своими впечатлениями о книге поделился историк и друг Джона Киракосяна Владимир Бархударян.
Тираж книги, которая издана по государственному заказу, составляет 500 экземпляров. На презентации книги директор Национальной библиотеки Давид Саркисян посмертно наградил историка медалью им. Акопа Мегапарта. Медаль была вручена сыну и редактору книги «Джон Киракосян. У истоков государственности и политического армяновединия» Арману Киракосяну.
Джон Саакович Киракосян родился в 1929 г. в Ереване. Окончил факультет международных отношений Ереванского государственного университета, затем аспирантуру Института востоковедения Академии наук СССР. Начиная с 60-х гг. Дж. Киракосян занялся самыми сложными проблемами истории Западной Армении, раскрывая шаг за шагом теневые и малоизученные стороны истории Армянского вопроса, которому посвятил всю свою дальнейшую жизнь.
Политические взгляды Джона Киракосяна начали развиваться в конце 60 годов во время хрущевской оттепели. Деятельность историка была направлена не только на создание исторических ценностей, но и на развитие национальной идеологии Армении. В результате появились на свет труды, посвященные проблемам новой и новейшей истории армянского народа, Геноцида армян, Армянского вопроса. С 1960 по 1969 года Джон Киракосян занимал должность председателя Государственного Комитета Армении по теле и радиовещанию, а 1975-1985 – был министром иностранных дел Армянской ССР.