Իջևանի «ԻՋ Գրանդ Տեքստիլ» ընկերության հնդիկ աշխատակիցների գործադուլը շարունակվում է։ Աշխատակիցներն այսօր եկել են Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատուն՝ իրենց խնդիրները ներկայացնելու։
Ընկերության տնօրեն Մհեր Միրզոյանը հայտնեց, որ իրենք նույնպես ներգրավված են բանակցություններին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Իրենք ստում են, ասում են, թե աշխատավարձերը չենք վճարել, իրականում մեզ մոտ ամեն բան գրանցված է, հակառակ դեպքում ամեն բան երևում է։ Այս պահին ընկերությունը կես հզորությամբ է աշխատում, միայն հայերն են աշխատում։ Իրականում հիմա մեծ պատվերներ ունենք ու ամեն օր մեծ ֆինանսական կորուստներ ենք ունենում։ Նրանք մտածում էին, որ եթե մեզ նման իրավիճակի մեջ դնեն ու շանտաժ անեն՝ մենք նրանց պահանջները կընդունենք, բայց ես ոչ մի լրացուցիչ պահանջ չեմ ընդունի։ Ով ուզում է աշխատել, թող մնա, ով չէ՝ իրենց որոշումն է։ Մենք պարտավոր չենք, եթե տոմսի խնդիր ունեն՝ կարող են մեկ ամիս էլ աշխատել՝ գումարով տոմս գնել գնալ»,– ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքից որևէ մեկին չի ազատել։
«Մարդիկ գալիս են՝ լաց լինում, ասում են՝ Հնդկաստանում սոված երեխաներ ունեն, մարդ կա՝ ասում է՝ մեքենան է վաճառել, որ կարողանա գալ՝ աշխատել։ Իրենց չեմ մեղադրում, կազմակերպիչների խնդիրն է։ Մարդ կա՝ ասում է եկել եմ աշխատել, տուն չեմ ուզում գնալ, բունտավշկներն ասում են՝ չմիանաս՝ երեխեքիդ էնտեղ կվնասենք», — ասել է նա։
Միրզոյանը նաև ավելացրել է, որ հնչած սպառնալիքների մասին իրավապահները դեռ հետաքրքրություն չեն ցուցաբերել։
«Ճիշտն ասած՝ ես էլ հաղորդում չեմ ներկայացրել, բայց որ այսպես շարունակվի, բացառված չի, որ դիմեմ», — նշել է նա։
Օգոստոսի 6-ին ընկերության հնդիկ աշխատողները բողոքի ակցիա էին անցկացրել՝ փակելով Իջևան–Երևան մայրուղին։ Նրանք պահանջել էին աշխատավարձի 40 հազար դրամով բարձրացում, աշխատանքային ժամերի կրճատում, ինչպես նաև, որ ընկերությունը հոգա բժշկական վիրահատությունների ծախսերը և փոխհատուցի Հնդկաստան վերադառնալու տոմսերի արժեքը։ Ըստ տնօրենի՝ այս կետերը պայմանագրերում ներառված չեն։

8 Август 2025 - 14:31 AMT
Забастовка индийских рабочих на текстильном предприятии в Иджеване продолжается. Сегодня сотрудники пришли в посольство Индии в Армении, чтобы изложить свои претензии. Директор компании Мгер Мирзоян сообщил Pastinfo, что руководство также участвует в переговорах.
«Они лгут, говоря, что мы не выплачивали зарплату. У нас все зарегистрировано, иначе это сразу было бы видно. Сейчас предприятие работает на полмощности, работают только армяне. На самом деле у нас большие заказы, и мы ежедневно терпим крупные финансовые потери. Они подумали, что, поставив нас в такую ситуацию и шантажируя, мы примем их требования, но я не приму никаких дополнительных условий. Кто хочет работать — пусть остается, кто нет — это их решение. Если у них проблема с билетами, могут поработать еще месяц, заработать и купить билет, чтобы уехать», — сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что никого не увольнял. «Люди приходят, плачут, говорят, что у них в Индии голодные дети. Кто-то говорит, что продал машину, чтобы приехать работать. Я их не виню, это проблема организаторов. Некоторые говорят, что хотят работать и не хотят уезжать, но зачинщики угрожают: если не присоединишься, навредим твоим детям там», — добавил он.
По словам директора, правоохранительные органы пока не проявили интереса к угрозам. «Честно говоря, я не подавал заявление, но если так продолжится, не исключено, что обращусь», — отметил он.
6 августа индийские работники провели акцию, перекрыв трассу Иджеван–Ереван. Они требовали повышения зарплаты на 40 тыс. драмов, сокращения рабочего времени, а также, чтобы компания оплачивала медицинские операции и компенсировала стоимость билетов для возвращения в Индию. По словам директора, эти пункты в контрактах не предусмотрены.