9 Օգոստոս 2025 - 07:34 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում հայ լրագրողների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ այն նույն բանաձևը, որի շուրջ Հայաստանը, ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը հասել են համաձայնության, Երևանը առաջարկել է նաև Ռուսաստանին։ Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե ինչու ռուսական միջնորդությամբ չի հաջողվել իրականացնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը։
«Հիշում եք, որ եռակողմ աշխատանքային խումբ կար, որը զբաղվում էր տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հարցով։ Մենք այդտեղ միշտ պատրաստակամություն ենք հայտնել այս տրամաբանությամբ աշխատելու և մեզ համար այդպես էլ հասկանալի չդարձավ՝ ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, ուղղակի կամ անուղղակի ձևերով խոչընդոտվեց դա», — ընդգծել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաշինյանի խոսքով՝ դա տեղի չի ունեցել, որովհետև ՀՀ իշխանությունները տեսել են, որ գործընթացները փորձ է արվում տանել այն ուղղությամբ, որ ՀՀ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և իրավազորությունը նսեմացվեն։
«Մենք դրան որևէ կերպ չէինք կարող համաձայնվել։ Որևէ մեկը չի կարող մեզ մեղադրել անկեղծ չլինելու մեջ, որովհետև մենք միշտ ասել ենք՝ դա մեզ համար կարմիր գիծ է։ Այս առումով իրադրության փոփոխությունն այն է, որ այսօրվա տեքստում այս ամենի մասին շատ ավելի բացված է գրված», — ասել է Փաշինյանը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը բազմիցս հայտարարել է, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին խոսելիս ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման աշխատանքային խմբում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցությունը կանգ է առել արևմտյան երկրների ապակառուցողական ազդեցության և հայկական իշխանությունների անհասկանալի դիրքորոշման պատճառով։
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի վերջին նիստը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հունիսի 2-ին Մոսկվայում։

На пресс-конференции с армянскими журналистами в Вашингтоне премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что ту же формулу, по которой Армения, США и Азербайджан достигли договоренности, Ереван предлагал и России. Так он ответил на вопрос, почему разблокировать региональные коммуникации не удалось при посредничестве Москвы.
«Помните, была трехсторонняя рабочая группа по вопросам региональных коммуникаций? Мы всегда выражали готовность работать в этом ключе и так и не поняли, почему, в конечном счете, напрямую или косвенно, это было заблокировано», — отметил он, передает «Sputnik Армения».
По словам Пашиняна, процесс не состоялся, потому что власти Армении увидели попытки направить его в русло, при котором суверенитет, территориальная целостность и юрисдикция страны были бы умалены.
«Мы никак не могли с этим согласиться. Никто не может обвинить нас в неискренности, потому что мы всегда говорили, что это для нас красная линия. Разница сейчас в том, что в сегодняшнем тексте это изложено гораздо более подробно», — заявил премьер.
Заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук неоднократно подчеркивал, что при обсуждении разблокировки транспортных связей в регионе никто не ставит под сомнение суверенитет Армении.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что сотрудничество в рабочей группе Армения–Азербайджан–Россия по разблокировке транспортных и экономических связей на Южном Кавказе застопорилось из-за деструктивного влияния западных стран и непонятной позиции армянских властей. Последнее заседание трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров Армении Мгера Григоряна, России Алексея Оверчука и Азербайджана Шахина Мустафаева прошло 2 июня 2023 года в Москве.