ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը պատմական է համարում Սպիտակ տանը տեղի ունեցած իրադարձությունը, հատկապես՝ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրման առումով, որը, նրա գնահատմամբ, կարևորագույն հանգրվան է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Ըստ նրա՝ այդ համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, ըստ էության, սկսվում է խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման փուլը։ Միրզոյանն այդ մասին խոսել է Արմենպրեսին տված հարցազրույցում։
«Մեծ հաշվով նույնը կարելի է ասել ապաշրջափակման և ենթակառուցվածքների վերագործարկման մասին։ Չէի ցանկանա թյուր տպավորություն ստեղծել. ավարտվեց շատ կարևոր, հիմնարար՝ ենթակառուցվածքների գործարկման ընդհանուր սկզբունքների շուրջ բանակցությունների փուլը, բայց ընդամենը մեկ փուլը։ Առջևում հսկայական աշխատանք կա անելու ավելի կոնկրետ պայմանների և տեխնիկական լուծումների հստակեցման և համաձայնեցման ուղղությամբ։
Ուզում եմ նաև հավելել, որ Վաշինգտոնյան հռչակագրում արձանագրված պայմանավորվածություններն ակնհայտորեն էլ ավելի մեծ կշիռ են ստանում դրանում ամերիկյան կողմի մասնակցությամբ և որպես վկա ԱՄՆ նախագահի ստորագրությամբ»,–ասել է Միրզոյանը։
Նա հավելել է, որ ապաշրջափակման հարցում տարընթերցումների և մեկնաբանությունների տեղ չկա։
«Ենթակառուցվածքների գործարկումը՝ ներառյալ նաև Հայաստանի տարածքում ամերիկյան գործընկերությամբ կառուցվելիքը, տեղի է ունենում երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում և ապահովում է փոխադարձ առավելություններ։ Կրկին՝ ինչպիսին էլ լինեն տեխնիկական լուծումները, որոնք դեռ պետք է քննարկվեն, դրանք չեն կարող լինել նշածս շրջանակից դուրս։
Մնացած մեկնաբանությունները երևակայության արդյունք են կամ մարդկանց մոլորեցնելու փորձ։ Միայն զարմանալ կարելի է, թե ինչպես են հայտնի կենդանու համառությամբ որոշ «անկախ փորձագետներ» կամ «կախյալ» կուսակցականներ շրջանառում տերմիններ, որոնք ըստ էության ինչպես նախկինում մեր կողմից երբևէ չեն ընդունվել, այնպես էլ այժմ Վաշինգտոնյան հռչակագրում չկան։ Ցանկանում եմ նորից ընդգծել այն, ինչ գրված է սևով սպիտակի վրա՝ բոլոր ենթակառուցվածքները գործելու են երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, չկա որևէ երրորդ կողմի վերահսկողություն։ Սրանից ավելի հստակ ասել կարծում եմ՝ հնարավոր չէ։
Բայց ես կառաջարկեի մեկ այլ կարևորագույն, ես կասեի, անկյունաքարային իրողություն արձանագրել. Վաշինգտոնյան հռչակագրով ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ Հայաստանն ապաշրջափակվում է, մի բան, որը ՀՀ ձգտումն է եղել 35 տարի։ Հայաստանն այսուհետ ստանում է հասանելիություն և կարող է օգտագործել Ադրբեջանի երկաթուղային ենթակառուցվածքներն իր միջազգային առևտրի համար»,–ասել է ԱԳ նախարարը։
Նա հավելել է, որ Խաղաղության համաձայնագրի բովանդակությունը հիմնականում հայտնի է հանրությանը՝ նշվել է, թե դրանում ինչ կա և ինչ վստահաբար չկա։
«Օգոստոսի 11-ին, ինչպես պայմանավորվել ենք ադրբեջանական կողմի հետ, նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստը կհրապարակվի։ Ողջամտության կանխավարկածով այդ պահից բոլոր շահարկումներն ուղղակի կդադարեն»,–ասել է նա։

11 Август 2025 - 10:07 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян назвал события, состоявшиеся в Белом доме, историческими, особенно в части предварительного подписания соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений.
По его оценке, это важнейший этап в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. В интервью «Арменпресс», он отметил, что с этого шага «по сути начинается этап институционализации мира».
«В целом то же можно сказать о разблокировке и перезапуске инфраструктур. Не хотелось бы создать ложное впечатление — завершился очень важный и фундаментальный этап переговоров по общим принципам функционирования инфраструктур, но это лишь один этап. Впереди колоссальная работа по уточнению и согласованию более конкретных условий и технических решений.
Хочу также добавить, что договоренности, зафиксированные в Вашингтонской декларации, приобретают еще больший вес благодаря участию американской стороны и подписи президента США в качестве свидетеля», — сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что в вопросе разблокировки нет места разночтениям.
«Функционирование инфраструктур, включая те, что будут построены в Армении при участии американских партнеров, осуществляется в рамках территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции государств и обеспечивает взаимные преимущества. Какие бы ни были технические решения, которые еще предстоит обсудить, они не могут выходить за пределы этих рамок.
Остальные интерпретации — плод воображения или попытка ввести людей в заблуждение. Можно лишь удивляться, как некоторые так называемые “независимые эксперты” или “зависимые” партийные деятели с упорством известного животного продолжают распространять термины, которые никогда ранее нами не принимались и отсутствуют в Вашингтонской декларации. Хочу еще раз подчеркнуть то, что написано черным по белому: вся инфраструктура будет работать в рамках суверенитета и юрисдикции стран, без какого-либо контроля со стороны третьих лиц. Сказать яснее, думаю, невозможно.
Но я предложил бы зафиксировать еще одну важнейшую, я бы сказал, краеугольную реальность: по договоренности, достигнутой в Вашингтонской декларации, Армения разблокируется — то, к чему Республика Армения стремилась 35 лет. С этого момента Армения получает доступ и может использовать железнодорожную инфраструктуру Азербайджана для своей международной торговли», — отметил глава МИД.
Он добавил, что содержание мирного соглашения в основном известно общественности, уже было указано, что в нем есть, а чего нет.
«11 августа, как мы договорились с азербайджанской стороной, текст предварительно подписанного соглашения будет опубликован. При разумном подходе с этого момента все спекуляции просто прекратятся», — сказал он.
8 августа в Белом доме во время трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева была подписана совместная декларация по итогам переговоров. В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».