11 Օգոստոս 2025 - 09:17 AMT
ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը, անդրադառնալով Վաշինգտոնում ՀՀ, Ադրբեջանի և ԱՄՆ միջև կնքված պայմանավորվածություններին, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ կա վտանգ, որ այս ստորագրություններով մաքրազարդում ենք Ալիևի հանցագործությունները։
«Վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունները «տրիումֆ» հռչակողները, ինչպես նաև սրան ընդդիմախոսողներին հակադարձող՝ աղմկոտ ու բովանդակազուրկ քննադատողները, նախևառաջ պարտավոր են իրենց գիտակցության մեջ հստակ արձանագրել հետևյալ փաստերը.
Ադրբեջանը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կիրառել է միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ, այդ թվում՝ ֆոսֆորային ռումբեր։
Պատերազմի ողջ ընթացքում Ադրբեջանը ներգրավել է վարձկան ահաբեկիչների, համալրելով նրանցով իր առաջնագիծը։
Իլհամ Ալիևը հանդիսանում է մարդկության դեմ հանցագործություն կատարած դիկտատոր, որն իրագործել է ցեղասպանական գործողություններ Արցախի բնիկ ժողովրդի հանդեպ՝ 2023 թ. սեպտեմբերին բռնի տեղահանելով նրանց իրենց պատմական հայրենիքից։
Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների մի մասը՝ մի դեպքում՝ ուղիղ ռազմական ներխուժմամբ, մյուս դեպքում՝ շինծու «դեմարկացիայի» և «դելիմիտացիայի» անվան տակ։
Ադրբեջանը պահում է անազատության մեջ Արցախի ռազմա-քաղաքական ղեկավարությանը, ենթարկելով նրանց կեղծ և կանխորոշված դատավարությունների։
Ադրբեջանին հաջողվել է թաղել արցախահայության՝ բնօրրան վերադառնալու իրավունքը, ինչպես նաև դրա շուրջ բանակցելու հնարավորությունը՝ չեղարկելով անգամ միջազգային երաշխիքների ենթադրյալ մեխանիզմները։
Ադրբեջանն ու Թուրքիան բացահայտ հայտարարում են, որ Սյունիքը իրենց է պատկանում, Հայաստանը «Արևմտյան Ադրբեջան» է, և իբր պետք է շուրջ 300 հազար ադրբեջանցի «վերադառնա» Հայաստան, իսկ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը՝ այս հովանավորած ծրագրերի հիման վրա։
Այս ամենը փաստեր են, որոնք որևէ կերպ չեն վերանում Վաշինգտոնյան փաստաթղթերի ստորագրմամբ։ Հետևաբար, պետք է հստակ հարց ուղղել էյֆորիայի մեջ գտնվողներին ու «տրիումֆի» մունետիկներին՝ այդ փաստաթղերով մենք վերոհիշյալ հիմնախնդիրներից որո՞նք ենք համարում լուծված։
Չէ՞ որ, իրողության մեջ, ակնհայտ է վտանգը, որ այս ստորագրություններով մենք ոչ միայն չենք լուծում այդ խնդիրները, այլև մաքրազարդում ենք Ալիևի հանցագործությունները, կորցնելով դրանց շուրջ միջազգային հայցեր ներկայացնելու իրավական և քաղաքական հնարավորությունը»,-գրել է Անանյանը։

Бывший председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян, комментируя достигнутые в Вашингтоне договоренности между Арменией, Азербайджаном и США, заявил на своей странице в Facebook, что существует явная опасность, что эти подписи «отмоют преступления Алиева».
«Те, кто провозглашает вашингтонские договоренности “триумфом”, а также шумные и лишенные содержания критики в адрес их оппонентов, должны прежде всего ясно зафиксировать следующие факты.
Азербайджан в ходе 44-дневной войны применял запрещенные международным правом виды вооружений, включая фосфорные бомбы.
На протяжении всей войны Азербайджан привлекал наемников-террористов, усиливая ими свою линию фронта.
Ильхам Алиев является диктатором, совершившим преступления против человечности, который осуществил геноцидные действия в отношении коренного народа Арцаха, насильственно выселив его в сентябре 2023 года из исторической родины.
Азербайджан оккупировал часть суверенной территории Армении — в одних случаях путем прямого военного вторжения, в других — под предлогом «демаркации» и «делимитации».
Азербайджан удерживает в заключении военно-политическое руководство Арцаха, подвергая его фиктивным и заранее предрешенным судебным процессам.
Азербайджану удалось похоронить право арцахских армян на возвращение в родные земли, а также возможность переговоров по этому вопросу, отменив даже предполагаемые механизмы международных гарантий.
Азербайджан и Турция открыто заявляют, что Сюник им принадлежит, что Армения — это «Западный Азербайджан», что около 300 тысяч азербайджанцев должны «вернуться» в Армению, а сама Армения должна изменить Конституцию в рамках этих планов.
Все это — факты, которые никак не исчезают с подписанием вашингтонских документов. Следовательно, тем, кто находится в эйфории и провозглашает “триумф”, необходимо задать прямой вопрос: какие из вышеперечисленных проблем мы считаем решенными этими документами?
В действительности опасность очевидна — этими подписями мы не решаем эти вопросы, а очищаем преступления Алиева, теряя юридические и политические возможности предъявлять международные иски по ним», — написал Ананян.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную Декларацию о результатах встречи в Вашингтоне.
В Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».