«ԱՐԱՐ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ ըստ հիմնադրամի անցկացրած հարցման արդյունքների, հայաստանցիների մոտ 65%-ը չի հավատում, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններով կարելի է հասնել կայուն և երկարատև խաղաղության։ Միայն 34%-ն է համարում, թե խաղաղության հասնելը հնարավոր է։
Հարցումն անցկացվել է ՀՀ–ում բնակվող 18 և բարձր տարիքի, հայերենին տիրապետող անձանց շրջանում։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ կնքված փաստաթղթերը կարող են չերաշխավորել անվտանգություն և խաղաղություն՝ ինչպես ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ կնքված 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը։
Խաղաղությունը չեն մուրում, խաղաղությունը վաստակում են՝ զարգացնելով ուժեղ և կենսունակ անվտանգություն։
Իրականում, հասարակության առնվազն 2/3-ը չի տեսնում երկարատև խաղաղության հեռանկարը։ Վերջին տարվա ընթացքում տարբեր ամիսներին արված հարցումների պատկերը գրեթե չի փոխվել․ փոքր տատանումները հիմնականում կապված են տվյալ պահի քաղաքական օրակարգի ու հանրային քննարկումների հետ։
Սա միայն վիճակագրական տվյալ չէ․ սա վկայում է հանրային խոր անվստահության մասին, որը ձևավորվել է տարիների փորձից, պատերազմի հիշողություններից և ադրբեջանական կողմից շարունակվող թշնամական վարքագծից։
Երբ հասարակության մեծ մասը խաղաղությանը չի հավատում, նույնիսկ ամենաբարի մտադրություններով բանակցությունները կարող են ընկալվել ոչ թե որպես ապագայի հույս, այլ՝ որպես աղետաբեր ռիսկ»,–ասվում է գրառման մեջ։

Исполнительный директор фонда «АРАР» Армен Хачикян сообщил на своей странице в Facebook, что, по данным проведенного фондом опроса, около 65% армян не верят, что переговоры с Азербайджаном могут обеспечить стабильный и долгосрочный мир. Лишь 34% считают это возможным.
Опрос проводился среди владеющих армянским языком жителей Армении в возрасте 18 лет и старше.
Хачикян отметил, что документы, подписанные при посредничестве президента США Дональда Трампа, могут не гарантировать безопасность и мир, так же как и соглашение от 9 ноября 2020 года, заключенное при посредничестве президента России Владимира Путина.
«Мир не выпрашивают, мир заслуживают, развивая сильную и жизнеспособную безопасность», — написал он.
По его словам, как минимум две трети общества не видят перспектив долгосрочного мира. За последний год результаты опросов почти не изменились, а небольшие колебания в основном связаны с политической повесткой и общественными дискуссиями.
Он подчеркнул, что это отражает глубокое общественное недоверие, сформированное годами опыта, воспоминаниями о войне и продолжающимся враждебным поведением Азербайджана. Когда большинство не верит в мир, даже самые добрые намерения переговоров могут восприниматься не как надежда на будущее, а как опасный риск.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам встречи в Вашингтоне. В Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».