ԱԳՆ–ն հրապարակել է օգոստոսի 8–ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» փաստաթուղթը։
ՀամաձայնագիրՀայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը (այսուհետ՝ Կողմեր),
գիտակցելով տարածաշրջանում արդար, համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատման հրատապ անհրաժեշտությունը,
ձգտելով նպաստել այդ նպատակի իրականացմանը միջպետական հարաբերությունների հաստատման միջոցով,
առաջնորդվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ, «Միավորված ազգերի կանոնադրությանը համապատասխան պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին» հռչակագրով (1970թ.), Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության Հելսինկյան կոնֆերանսի եզրափակիչ ակտով (1975թ.) և 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ի Ալմաթիի հռչակագրով և նպատակ ունենալով զարգացնել հարաբերությունները նշված փաստաթղթերում ամրագրված նորմերի և սկզբունքների հիման վրա,
արտահայտելով իրենց միջև բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու փոխադարձ կամքը,
համաձայնել են խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատել միմյանց միջև հետևյալի հիման վրա.
ՀՈԴՎԱԾ I
Հաստատելով, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմանները և որպես այդպիսին ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից՝ Կողմերը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը։
ՀՈԴՎԱԾ II
Ամբողջությամբ համապատասխանելով հոդված I-ին՝ Կողմերը հաստատում են, որ միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և հետագայում նման պահանջներ չեն առաջադրի:
Կողմերը չեն ձեռնարկի որևէ գործողություն, այդ թվում՝ այդպիսի գործողությունների պլանավորումը, նախապատրաստումը, խրախուսումը և աջակցումը, որը նպատակ ունի ամբողջությամբ կամ մասամբ տրոհել կամ խաթարել մյուս Կողմի տարածքային ամբողջականությունը կամ քաղաքական միասնությունը։
ՀՈԴՎԱԾ III
Կողմերը միմյանց հետ փոխադարձ հարաբերություններում ձեռնպահ կմնան տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ կամ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության հետ անհամատեղելի որևէ այլ ձևով ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից: Նրանք որևէ երրորդ կողմի թույլ չեն տա օգտագործել իրենց համապատասխան տարածքները մյուս Կողմի դեմ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը չհամապատասխանող ուժի կիրառման համար։
ՀՈԴՎԱԾ IV
Կողմերը ձեռնպահ կմնան միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց։
ՀՈԴՎԱԾ V
Երկու Կողմերի կողմից սույն Համաձայնագրի վավերացման ներպետական ընթացակարգերն անցած լինելու մասին ծանուցումների փոխանակումից հետո _____ օրվա ընթացքում Կողմերը դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատեն միմյանց հետ՝ Դիվանագիտական և Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի (համապատասխանաբար 1961թ. և 1963թ.) կոնվենցիաների դրույթներին համապատասխան։
ՀՈԴՎԱԾ VI
Ամբողջությամբ համապատասխանելով սույն Համաձայնագրի հոդված I-ով նախատեսված իրենց պարտավորություններին՝ Կողմերը բարեխղճորեն բանակցություններ կվարեն համապատասխան սահմանային հարցերով հանձնաժողովների միջև՝ համաձայն Հանձնաժողովների համաձայնեցրած կանոնակարգերի՝ Կողմերի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման մասին համաձայնագիրը կնքելու նպատակով։
ՀՈԴՎԱԾ VII
Կողմերը որևէ երրորդ կողմի ուժեր իրենց համատեղ սահմանի երկայնքով չեն տեղակայի։ Կողմերը, մինչև իրենց փոխադարձ սահմանի սահմանազատումը և դրան հաջորդող սահմանագծումը, կիրականացնեն անվտանգության և վստահության ամրապնդման փոխհամաձայնեցված միջոցներ, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում՝ սահմանամերձ շրջաններում անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու նպատակով։
ՀՈԴՎԱԾ VIII
Կողմերը դատապարտում են և կպայքարեն անհանդուրժողականության, ռասսայական ատելության և խտրականության, անջատողականության, բռնի ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ՝ դրանց բոլոր դրսևորումներով՝ յուրաքանչյուրն իր իրավազորության շրջանակներում և կապահովեն իրենց նկատմամբ կիրառելի միջազգային պարտավորությունների կատարումը։
ՀՈԴՎԱԾ IX
Կողմերը պարտավորվում են հասցեագրել երկու Կողմերի ներգրավմամբ զինված հակամարտությունում անհայտ կորած անձանց և բռնի անհետացումների դեպքերը, այդ թվում՝ ուղղակիորեն կամ հարկ եղած դեպքում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ այդ անձանց վերաբերյալ առկա բոլոր տեղեկությունների փոխանակման միջոցով: Սույնով Կողմերը ճանաչում են այդ անձանց ճակատագրերի բացահայտման, այդ թվում՝ մասունքների որոնման և ըստ պատշաճի վերադարձման, պատշաճ քննության միջոցով այդ անձանց առնչությամբ արդարադատության իրականացման կարևորությունը` որպես հաշտեցման և վստահության ամրապնդման միջոց: Այս առնչությամբ համապատասխան կարգավորումները կբանակցվեն և մանրամասն կհամաձայնեցվեն առանձին համաձայնագրով։
ՀՈԴՎԱԾ X
Կողմերը կարող են տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ տնտեսական, տարանցիկ փոխադրման ու տրանսպորտային, բնապահպանական, հումանիտար և մշակութային, համագործակցություն հաստատելու նպատակով կնքել համաձայնագրեր փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
ՀՈԴՎԱԾ XI
Սույն Համաձայնագիրը չի սահմանափակում միջազգային իրավունքով և ՄԱԿ-ի մյուս անդամ պետությունների հետ Կողմերից յուրաքանչյուրի կողմից կնքված պայմանագրերով Կողմերի ստանձնած իրավունքներն ու պարտավորությունները։ Յուրաքանչյուր Կողմ կապահովի, որ իր և որևէ երրորդ կողմի միջև գործող միջազգային համաձայնություններից ոչ մեկը չի խաթարի սույն Համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը։
ՀՈԴՎԱԾ XII
Կողմերն իրենց երկկողմ հարաբերություններում կառաջնորդվեն միջազգային իրավունքով և սույն Համաձայնագրով: Կողմերից ոչ մեկը չի կարող վկայակոչել իր ներպետական օրենսդրության դրույթները՝ որպես սույն Համաձայնագրի չկատարման հիմնավորում:
Կողմերը, Պայմանագրերի իրավունքի մասին Վիեննայի (1969թ.) կոնվենցիային համապապատասխան, ձեռնպահ կմնան այնպիսի գործողություններից, որոնք կխախտեն սույն Համաձայնագրի խնդիրն ու նպատակը մինչև դրա ուժի մեջ մտնելը։
ՀՈԴՎԱԾ XIII
Կողմերը երաշխավորում են սույն Համաձայնագրի ամբողջական կատարումը և կստեղծեն երկկողմ Հանձնաժողով՝ սույն Համաձայնագրի կատարումը վերահսկելու նպատակով: Հանձնաժողովը կաշխատի Կողմերի կողմից համաձայնեցման ենթակա կարգավորումների հիման վրա։
ՀՈԴՎԱԾ XIV
Չհակասելով միջազգային իրավունքով և Կողմերի՝ իրենց փոխադարձ հարաբերություններում կատարման համար պարտադիր այլ պայմանագրերով ստանձնած իրավունքներին ու պարտականություններին՝ Կողմերը կձգտեն լուծել սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման կամ կիրարկման վերաբերյալ ցանկացած վեճ ուղիղ խորհրդակցությունների միջոցով, այդ թվում՝ հոդված XIII-ում նշված Հանձնաժողովի շրջանակներում։ Եթե նման խորհրդակցությունները 6 ամսվա ընթացքում երկու Կողմերի համար ընդունելի արդյունք չտան, ապա Կողմերը կփնտրեն վեճերի խաղաղ կարգավորման այլ միջոցներ։
ՀՈԴՎԱԾ XV
Չհակասելով հոդված XIV-ին՝ սույն Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում Կողմերը հետ կկանչեն, կչեղարկեն կամ այլ կերպ կլուծեն որևէ իրավական հարթակում ներկայացված ցանկացած և բոլոր միջպետական հայցերը, գանգատները, բողոքները, առարկությունները, վարույթները և վեճերը, որոնք վերաբերում են մինչև սույն Համաձայնագրի ստորագրումը Կողմերի միջև առկա խնդիրներին, և չեն նախաձեռնի այդպիսի հայցեր, գանգատներ, բողոքներ, առարկություններ, վարույթներ և որևէ կերպ չեն ներգրավվի որևէ երրորդ կողմի կողմից մյուս Կողմի դեմ ներկայացվող գանգատներում, բողոքներում, առարկություններում, վարույթներում։
Կողմերը դիվանագիտական, տեղեկատվական և այլ ոլորտներում որևէ կերպ չեն իրականացնի, խրախուսի կամ ներգրավվի միմյանց նկատմամբ սույն Համաձայնագրին հակասող թշնամական գործողություններում և կանոնավոր խորհրդակցություններ կանցկացնեն այդ նպատակով:
ՀՈԴՎԱԾ XVI
Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում Կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան ներքին ընթացակարգերի ավարտի մասին ծանուցող փաստաթղթերի փոխանակումից հետո: Սույն Համաձայնագիրը կգրանցվի Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության 102-րդ հոդվածին համապատասխան։
ՀՈԴՎԱԾ XVII
Սույն Համաձայնագիրը կնքված է հայերեն, ադրբեջաներեն և անգլերեն, ընդ որում՝ բոլոր երեք տեքստերը հավասարազոր են: Հավասարազոր տեքստերից որևէ մեկի դրույթի նշանակության հետ կապված տարաձայնությունների դեպքում գերակայում է անգլերեն տեքստը:
Օգոստոսի 8–ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։

11 Август 2025 - 14:31 AMT
По взаимному согласию публикуется парафированное Соглашение о установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан.
Соглашение о установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан
Республика Армения и Республика Азербайджан (далее — Стороны),
Осознавая неотложную необходимость установления справедливого, всестороннего и прочного мира в регионе;
Стремясь способствовать этому посредством установления межгосударственных отношений;
Руководствуясь Уставом Организации Объединённых Наций, Декларацией о принципах международного права, касающихся дружественных отношений и сотрудничества между государствами в соответствии с Уставом ООН (1970), Заключительным актом Хельсинкской конференции по безопасности и сотрудничеству в Европе (1975) и Алма-Атинской декларацией от 21 декабря 1991 г., и стремясь развивать отношения на основе закреплённых в них норм и принципов;
Выражая взаимное желание установить добрососедские отношения между собой;
Договорились установить мир и межгосударственные отношения на следующих основаниях:
СТАТЬЯ I
Подтвердив, что границы между Советскими Социалистическими Республиками бывшего СССР стали международными границами соответствующих независимых государств и были признаны таковыми международным сообществом, Стороны признают и будут уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность международных границ и политическую независимость друг друга;
СТАТЬЯ II
В полном соответствии со Статьёй I Стороны подтверждают, что не имеют территориальных претензий друг к другу и не будут выдвигать подобных претензий в будущем.
Стороны не будут совершать никаких действий, включая планирование, подготовку, поощрение или поддержку таких действий, которые направлены на расчленение или причинение ущерба, полностью или частично, территориальной целостности или политическому единству другой Стороны;
СТАТЬЯ III
Стороны в своих взаимных отношениях воздерживаются от применения силы или угрозы применения силы против территориальной целостности или политической независимости друг друга или иным образом, несовместимым с Уставом Организации Объединённых Наций. Они не будут позволять какой-либо третьей стороне использовать свои территории для применения силы против другой Стороны, что было бы несовместимо с Уставом ООН;
СТАТЬЯ IV
Стороны воздерживаются от вмешательства во внутренние дела друг друга;
СТАТЬЯ V
В течение _____ дней после обмена инструментами ратификации настоящего Соглашения обеими Сторонами Стороны установят дипломатические отношения между собой в соответствии с положениями Венских конвенций о дипломатических и консульских отношениях (1961 и 1963 гг., соответственно);
СТАТЬЯ VI
В полном соблюдении своих обязательств по Статье I настоящего Соглашения Стороны добросовестно проведут переговоры между соответствующими пограничными комиссиями в соответствии с согласованными регламентами Комиссий с целью заключения Соглашения о делимитации и демаркации государственной границы между Сторонами;
СТАТЬЯ VII
Стороны не будут размещать вдоль их общей границы силы какой-либо третьей стороны. До завершения делимитации и последующей демаркации их общей границы Стороны осуществят взаимно согласованные меры по обеспечению безопасности и укреплению доверия, в том числе в военной сфере, с целью обеспечения безопасности и стабильности в пограничных районах;
СТАТЬЯ VIII
Стороны осуждают и будут бороться с нетерпимостью, расовой ненавистью и дискриминацией, сепаратизмом, насильственным экстремизмом и терроризмом во всех их проявлениях на своей территории и будут выполнять свои соответствующие международные обязательства;
СТАТЬЯ IX
Стороны обязуются рассмотреть случаи пропавших без вести и насильственных исчезновений, имевших место в ходе вооружённого конфликта, в котором участвовали обе Стороны, в том числе посредством обмена всей имеющейся информацией о таких лицах — напрямую или во взаимодействии с соответствующими международными организациями, по мере необходимости. Стороны признают важность расследования судьбы таких лиц, включая поиски и, при необходимости, возвращение останков, а также обеспечение привлечения виновных к ответственности посредством надлежащих расследований, рассматривая это как средство примирения и укрепления доверия. Соответствующие механизмы в этом отношении подлежат детальной проработке и будут урегулированы отдельным соглашением;
СТАТЬЯ X
С целью установления сотрудничества в различных областях, включая экономическую, транзитно-транспортную, экологическую, гуманитарную и культурную сферы, Стороны могут заключать соглашения в соответствующих областях взаимного интереса;
СТАТЬЯ XI
Настоящее Соглашение не ущемляет права и не отменяет обязанности Сторон в соответствии с международным правом и договорами, заключёнными каждой из них с другими государствами — членами ООН. Каждая Сторона обязуется обеспечить, чтобы никакие международные обязательства, действующие в отношении неё с третьими лицами, не подрывали её обязательства по настоящему Соглашению;
СТАТЬЯ XII
Стороны в своих двусторонних отношениях будут руководствоваться международным правом и настоящим Соглашением. Ни одна из Сторон не может ссылаться на положения своего внутреннего законодательства как на оправдание неисполнения настоящего Соглашения.
Стороны, в соответствии с Венской конвенцией о праве международных договоров (1969), воздержатся от действий, которые могли бы подорвать предмет и цель настоящего Соглашения до его вступления в силу;
СТАТЬЯ XIII
Стороны гарантируют полное исполнение настоящего Соглашения и создадут двустороннюю комиссию для надзора за выполнением настоящего Соглашения. Комиссия будет действовать на основании процедур, которые должны быть согласованы Сторонами;
СТАТЬЯ XIV
Без ущерба их прав и обязанностей по международному праву и другим договорам, связывающим их в двусторонних отношениях, Стороны будут стремиться решать любые споры относительно толкования или применения настоящего Соглашения посредством прямых консультаций, в том числе в рамках Комиссии, упомянутой в Статье XIII. Если такие консультации не приведут к результату, приемлемому для обеих Сторон, в течение шести месяцев, Стороны прибегнут к иным методам мирного урегулирования споров;
СТАТЬЯ XV
Без ущерба положению Статьи XIV Стороны в течение одного месяца со дня вступления в силу настоящего Соглашения отзовут, прекратят или иным образом урегулируют все межгосударственные претензии, жалобы, протесты, возражения, процессы и споры, связанные с вопросами, существовавшими между Сторонами до подписания настоящего Соглашения, в любом юридическом органе, и не будут инициировать такие претензии, жалобы, протесты, возражения, процессы, а также не будут каким-либо образом участвовать в подобных претензиях, жалобах, протестах, возражениях и процессах, инициированных против другой Стороны третьими лицами.
Стороны не будут предпринимать, поощрять или каким-либо образом участвовать в враждебных действиях друг против друга, противоречащих настоящему Соглашению, в дипломатической, информационной или иных областях и будут проводить регулярные консультации в этой связи;
СТАТЬЯ XVI
Настоящее Соглашение вступит в силу после обмена инструментами, уведомляющими о завершении внутренних процедур в соответствии с национальным законодательством Сторон. Это Соглашение будет зарегистрировано в соответствии со Статьёй 102 Устава Организации Объединённых Наций;
СТАТЬЯ XVII
Настоящее Соглашение составлено на армянском, азербайджанском и английском языках; все три текста имеют одинаковую подлинную силу. В случае расхождений в толковании положения в одном из подлинных текстов преимущество имеет английский текст.