Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) խիստ մտահոգված է Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հուշագրով՝ այն դիտարկելով որպես «ադրբեջանական ագրեսիայի, միակողմանի պահանջների և աշխարհաքաղաքական գործընթացների ճնշման ներքո՝ Հայաստանի կառավարիչների կողմից ստորագրված հերթական վտանգավոր (կապիտուլյացիոն) փաստաթուղթ»: Այդ մասին ասվում է ՀՀԿ տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումը լեգիտիմացնում է Բաքվի ռեժիմի կողմից Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների և հայրենազրկման փաստը։
«Բարձր գնահատելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղասիրական ջանքերը՝ պետք է արձանագրել, որ ստորագրելով այս համաձայնագիրը, ՀՀ արկածախնդիր կառավարիչները վտանգավոր փորձության են տանում Հայաստանի ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև զոհաբերում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները՝ լեգիտիմացնելով Բաքվի ռեժիմի կողմից Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների և հայրենազրկման փաստը։
Մասնավորապես՝
- Հուշագիրն արտահայտում է բացառապես Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական հակադրություններով առաջնորդվող երկրների շահերը՝ ի հաշիվ Հայաստանի կենսական, անվտանգային շահերի։
- Հուշագիրն անտեսել է ՀՀ օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական ուժերի դուրսբերման պարտադիր պահանջը։
- Հուշագիրը որևէ պարտավորություն չի ամրագրում ապօրինի կալանավորված և Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիներին և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներին ազատ արձակելու հարցով։
- Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիության, անվտանգության և տարածքային ամբողջականության միջազգային իրական երաշխիքների փոխարեն, համաձայնագրում տեղ են գտել անորոշ և անհասցե խոստումներ:
- Հուշագրում բացակայում են Արցախահայության սեփականության, մշակութային եւ հոգեւոր ժառանգության պաշտպանության, ինչպես նաև քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ դրույթները։
- Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ միջազգայնորեն ճանաչված միակ բանակցային ձևաչափի լուծարման համաձայնությունն անթույլատրելի նահանջ է հակամարտության կարգավորման հայտնի սկզբունքներից՝ ինչը պաշտոնական Երևանի վրա, Ադրբեջանի կողմից ակնհայտ ճնշման հետևանք է, և արցախահայության բռնի տեղահանման միջազգայնորեն արդարացում։
- Փաշինյանի վարչակազմի կողմից հայ-ռուսական դաշնակցային կապերին միակողմանիորեն հասցված հարվածը՝ առանց իրատեսական այլընտրանքներ ապահովելու, խախտում է ռազմա-քաղաքական հավասարակշռությունը, ինչը պետության համար հղի է նոր սպառնալիքներով ու մարտահրավերներով։
- Ինչպես այլ կարևոր փաստաթղթերի, այնպես էլ այս հուշագրի բովանդակությունը թաքցված է եղել ՀՀ քաղաքացիներից և Ազգային ժողովից։ Կենսական կարևորության որոշումները չեն կարող կայացվել երկրի ներսում լեգիտիմություն չունեցող ռեժիմի կողմից։
- Անկասկած է, որ ներկայիս զարգացումները Հայաստանում իշխող վարչախմբի եւ նրա պարագլխի՝ ամեն գնով, այդ թվում՝ ազգային, պետական շահերի ոտնահարմամբ եւ գեոպոլիտիկ արկածախնդրությամբ, վերարտադրվելու հիվանդագին, հակապետական եւ հակաժողովրդական մոլուցքի հետեւանք են։
- Նման պայմաններում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորող որեւէ փաստաթուղթ, ներառյալ՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, չի կարող նպաստել կայուն եւ արդար խաղաղության հաստատմանը։ Այն էականորեն սահմանափակելու է նաեւ Հայասսանի Հանրապետության անվտանգության եւ ինքնիշխանության ապահովման գործիքակազմը եւ կապելու է երկրի արտաքին քաղաքականության ձեռքերը։
Հստակ գիտակցելով տվյալ գործընթացից բխող հետագա մարտահրավերները և գնահատելով առկա իրավիճակի անհրաժեշտ գործողությունները, պահանջում ենք՝
ա)օրակարգային առաջնահերթություն դարձնել Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված բոլոր հայ գերիների և ապօրինի պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման հարցը:
բ) առանց որևէ նախապայմանի, ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը ՀՀ օկուպացված տարածքներից՝ այն չկապելով սահմանազատման անորոշ գործընթացի հետ:
գ) Արցախահայերի վերադարձի իրավունքի պաշտպանումն արձանագրել որպես տարածաշրջանում կայունության և երկարատև խաղաղության գործընթացի բաղկացեւցիչ մաս:
դ) իրավաբանորեն պարտավորեցնող միջազգային անվտանգության երաշխիքներ և իրատեսական մեխանիզմներ սահմանել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև մեր քաղաքացիների խաղաղ զարգացման ու կենսական շահերի ապահովման համար:
ե) հրաժարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում ենթադրող պահանջի կատարումից:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը, ՀՀԿ-ն մերժում է գործող կառավարիչների քաղաքական և դիվանագիտության ձախողումների արդյունքում, միակողմանի զիջումներով, հայկական շահերի հերթական ոտնահարմանն ուղղված գործելաոճը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ տարածաշրջանում իրական խաղաղությունն ու երկարատև կայունությունը պահանջում է արդարության վրա հիմնված, հավասարակշռված և կողմերի համար ընդունելի լուծումներ, ոչ թե հարկադրանքի և աշխարհաքաղաքական առևտրի վրա կառուցված և պարտադրված մնացորդային արդյունքներ:
«Խաղաղասիրությունն ու հաղորդակցության ուղիների բացարձակ սուվերեն գործարկումն ընդունելով որպես ՀՀ արտաքին քաղաքականության սկզբունք՝ ՀՀԿ-ն չի կարող անարդար, պարտադրված և ոչնչով չերաշխավորված խաղաղության հռչակումն ընդունել որպես առկա իրավիճակի իրական հանգուցալուծում՝ հատկապես, երբ շարունակվում են ոտնահարվել հայ ժողովրդի կենսական իրավունքները, տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխան պետականությանը հարիր արժանապատիվ կեցվածքը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Республиканская партия Армении (РПА) выразила глубокую обеспокоенность по поводу подписанного в Вашингтоне трехстороннего меморандума, назвав его очередным «опасным (капитуляционным) документом», подписанным армянскими руководителями под давлением азербайджанской агрессии, односторонних требований и геополитических процессов.
В заявлении партии говорится, что подписание соглашения узаконивает факт этнических чисток и лишения родины, осуществленных режимом Баку в Арцахе.
«Высоко оценивая миротворческие усилия президента США Дональда Трампа, необходимо отметить, что, подписав это соглашение, авантюристические правители Армении подвергают опасному испытанию суверенитет страны и жертвуют правами народа Арцаха, узаконивая этнические чистки и лишение родины, совершенные режимом Баку», — говорится в документе.
Партия подчеркивает, что:
- Меморандум отражает исключительно интересы Азербайджана, Турции и других стран, руководствующихся геополитическим соперничеством в Южном Кавказе, в ущерб жизненным и безопасностным интересам Армении.
- Игнорируется обязательное требование вывода азербайджанских сил с оккупированных территорий Армении.
- Не закрепляется обязанность по освобождению незаконно удерживаемых армянских военнопленных и политических лидеров Арцаха из бакинских тюрем.
- Вместо реальных международных гарантий безопасности, неприкосновенности границ и территориальной целостности Армении в соглашение включены расплывчатые и неконкретные обещания.
- Отсутствуют положения о защите собственности, культурного и духовного наследия, а также политических прав армян Арцаха.
- Согласие Армении на роспуск Минской группы ОБСЕ — единственного международно признанного переговорного формата — является недопустимым отступлением от известных принципов урегулирования конфликта, результатом явного давления Азербайджана и международным оправданием насильственного выселения арцахских армян.
- Нанесенный администрацией Пашиняна односторонний удар по армяно-российским союзническим отношениям без обеспечения реальных альтернатив нарушает военно-политическое равновесие и чреват новыми угрозами и вызовами для государства.
- Как и в случае других важных документов, содержание меморандума было скрыто от граждан Армении и Национального собрания. Ключевые решения не могут приниматься режимом, не имеющим внутренней легитимности.
- Текущие события являются следствием болезненной и антигосударственной одержимости правящей верхушки и ее лидера любыми средствами, включая попрание национальных и государственных интересов, удержаться у власти.
РПА заявляет, что в таких условиях любой документ, регулирующий армяно-азербайджанские отношения, включая «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», не сможет обеспечить стабильный и справедливый мир. Он существенно ограничит возможности Армении в обеспечении безопасности и свяжет руки ее внешней политике.
Партия требует:
а) Сделать приоритетом немедленное освобождение всех армянских пленных и незаконно удерживаемых лиц в Азербайджане.
б) Без всяких предварительных условий обеспечить вывод азербайджанских вооруженных сил с оккупированных территорий Армении, не связывая этот вопрос с неопределенным процессом демаркации.
в) Зафиксировать защиту права на возвращение армян Арцаха как составную часть процесса установления стабильности и долгосрочного мира в регионе.
г) Установить юридически обязывающие международные гарантии безопасности и реалистичные механизмы для обеспечения территориальной целостности Армении, мирного развития и жизненных интересов ее граждан.
д) Отказаться от выполнения требования, подразумевающего роспуск Минской группы ОБСЕ.
В заключении отмечается, что реальный мир и долговременная стабильность в регионе требуют справедливых, сбалансированных и приемлемых для сторон решений, а не навязанных и основанных на геополитической торговле соглашений.
Принимая миролюбие и полностью суверенную эксплуатацию коммуникационных путей как принцип внешней политики Армении, РПА отказывается признать навязанный и ничем не гарантированный мир как реальное урегулирование, особенно когда продолжается попрание жизненных прав народа, территориальной целостности и достойного суверенного статуса.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация. В присутствии лидеров министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов парафировали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».