12 Օգոստոս 2025 - 10:25 AMT
Օգոստոսի 12-ին մեկնարկում է «Արծիվ գործընկեր-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը, որը կտևի մինչև օգոստոսի 20–ը։
Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ բրիգադի զինծառայողները, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Կանզասի ազգային գվարդիայի զինվորականներ։ Վարժանքները նախատեսում են խաղաղապահ առաջադրանքների պատրաստում և իրականացում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով բժշկական տարհանման ընթացակարգերին։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր պաշտպանության նախարարությունը, զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:
Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում։

12 Август 2025 - 11:49 AMT
12 августа стартовали совместные армяно-американские военные учения «Eagle Partner-2025», которые продлятся до 20 августа.
В учениях участвуют военнослужащие миротворческой бригады ВС Армении, подразделения сухопутных войск США в Европе и Африке, а также военнослужащие Национальной гвардии штата Канзас. Тренировки предусматривают подготовку и выполнение миротворческих задач с особым вниманием к процедурам медицинской эвакуации.
Как ранее сообщало Министерство обороны, цель учений — повысить уровень взаимодействия подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях, обменяться лучшими практиками управления и тактической связи, а также повысить готовность миротворческого подразделения ВС Армении.
В рамках подготовки к миротворческим миссиям подразделения, назначенные для международных операций, регулярно участвуют в подобных совместных учениях и тренировках в странах-партнерах.