Այսօր` շրջական միջավայրի պահպանության Միջազգային օրը, Երեւանում տեղի է ունեցել ֆոտոցուցահանդեսի բացում եւ փաստագրական ֆիլմի շնորհանդես` նվիրված Հայաստանի վայրի բնության խնդիրներին: Միջոցառման կազմակերպիչը` վայրի բնության պահպանման Համաշխարհային հիմնադրամը (WWF), «Մոսկվա» կինոթատրոնում ներկայացրել է «Որսագողություն» անվանումով փաստագրական ֆիլմը:
«Հայաստանի տարածքում որսագողերը տարեկան սպանում են 3-4 լեռնային հովազներ, երբ կենդանիները հայտնվում են արգելոցի սահմաններից դուրս»,- ֆիլմի պրեմիերայի ժամանակ ասել է Հայաստանում WWF մասնաճյուղի ղեկավար Կարեն Մանվելյանը,- «2002-ից մենք միջոցներ են ձեռնարկում արգելոցների զագացման համար եւ աջակցում ենք այդ արգելոցների սահմաններից դուրս հովազների պահպանությանը: Բայց ուժերի քիչ լինելու պատճառով մեզ չի հաջողվում վերահսկել ոսրագողերի անխիղճ վարքը»:
15-րոպեանոց ֆիլմը, որը պատրաստվել է «ArtSight» ստուդիայի կողմից, նվիրված էր Հայաստանի բնության նկատմամբ դաժան վերաբերմունքին, որի արդյունքում այսօրվա դրությամբ Հայաստանի տարածքում մնացել է ընդամենը 7-8 լեռնային հովազ եւ 200-250 վայրի խոյ:

Сегодня, в Международный день охраны окружающей среды, в Ереване состоялось открытие фотовыставки и презентация документального фильма, посвященных проблемам дикой природы Армении. Организатор мероприятия Всемирный фонд защиты дикой природы (WWF) в кинотеатре «Москва» представил документальный фильм под названием «Браконьерство».
«На территории Армении браконьеры за год убивают 3-4 горных леопарда, когда животные оказываются вне зон заповедников», – на премьере фильма сказал глава филиала WWF в Армении Карен Манвелян, – «с 2002 года мы периодически вкладываем средства в развитие заповедников и содействуем охране леопардов за пределами этих заповедников. Но из-за нехватки сил нам не удается контролировать безжалостное поведение браконьеров».
15-минутный фильм, подготовленный студией “ArtSight”, был посвящен жестокому отношению к природе Армении, в результате чего на сегодняшний день на территории республики осталось всего 7-8 горных леопардов и 200-250 муфлонов.