Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ում Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման հայտարարությանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին։ Խմբակցության գնահատմամբ, այդ փաստաթղթերը, որոնց կարևորությունը շեշտում է իշխանությունը, ոչ միայն «կապ չունեն իրական խաղաղության հետ, այլև պարունակում են Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար գոյաբանական նոր սպառնալիքներ»։
«Մասնավորապես՝
- դրանցով փորձ է արվում լեգիտիմացնել Ադրբեջանի կողմից արցախահայության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումն ու ցեղասպանական քաղաքականությունը, պատանդառությունն ու շինծու դատավարությունները, Արցախից հայկական հետքի վերացումը, Մինսկի խմբի լուծարմամբ՝ արցախյան հիմնահարցը միջազգային օրակարգից դուրս մղելը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթումը,
- դրանք ոչ միայն չեն վերացնում Հայաստանի նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական երեք տասնամյակից ավելի տևող շրջափակումն ու թշնամական գործողությունները, այլև Ադրբեջանը անխոչընդոտ կապ-միջանցք է ստանում Հայաստանի սուվերեն տարածքում՝ ստեղծելով Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակումների և արգրեսիան շարունակելու հավելյալ պայմաններ,
- ստորագրված փաստաթղթերում չկան միջազգային կոնֆլիկտների լուծման արդարության չափանիշները, մարդու ազատությունների և հիմնարար իրավունքների ապահովման և պաշտպանության միջազգային հանձնառությունները,
- նախաստորագրված համաձայնագիրը (մասնավորապես, հոդված 8-9, հոդված 15) պարունակում է ձևակերպումներ, որոնք ակնհայտորեն օգտագործվելու են արցախյան ազատագրական պայքարին մասնակցած բոլոր հայորդիների դեմ, քողարկում են ադրբեջանական հանցագործությունները, ինչպես նաև զրկում են հայկական կողմին այդ հանցագործությունների հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելու միջազգային գործիքակազմ օգտագործելու հնարավորություններից,
- անգամ ստորագրված փաստաթղթերում ձևականորեն հռչակված տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հարգման, խաղաղություն հաստատելու փոխադարձ կամքի, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու ձևակերպված դրույթները ոչ մի միջազգային երաշխիք չեն նախանշում: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, դրանք հիմնված են բացառապես Ադրբեջանի ցանկության վրա: Իսկ այն նախապայմանները, որոնք Ադրբեջանը ներկայումս առաջադրում է (Անկախության հռչակագրից հրաժարում, սահմանադրական փոփոխություններ և այլն), վկայում է վերջինիս ակնհայտ հակառակ ցանկության մասին:
Տարածաշրջանային իրական խաղաղությունը և երկարատև կայունությունը՝ հիմված ազգերի ազատ ինքնորոշման վրա, պահանջում է շահերի բազմակողմ համադրում, ուժերի իրական հավասարակշռություն, միջազգային երաշխիքների առկայություն: Մեր կողմից անհրաժեշտ է ապահովել Հայաստանի ներքին և արտաքին անվտանգության համակարգերի ամրապնդում, ներազգային համերաշխության հաստատում, ազգային-պետական ինստիտուտների ամրացում, ինչպես նաև արտաքին դաշնակիցների ներգրավում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ առանց վերը նշված հարցերի՝ ներկայացված փաստաթղթերը բացառապես փաստում են հայկական կողմին հասցվող մեծ վնասի մասին:
«Նիկոլ Փաշինյանը, հերթական անգամ չարաշահելով Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված իր լիազորությունները, խախտելով կառավարության ստանձնած հանրային-իրավական պատասխանատվությունը, կեղծ խաղաղության քարոզով մոլորության մեջ է փորձում գցել հայ ժողովրդին՝ նպատակ ունենալով ապահովել իր ռեժիմի վերարտադրությունը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, մենք մերժում ենք նման գործելաոճը, անընդունելի և դատապարտելի ենք համարում Հայաստանին պարտադրվող հերթական զիջումները, վերահաստատում ենք, որ հնարավոր է դուրս գալ մեր ժողովրդին պարտադրվող պարտությունների այս արատավոր շղթայից, վերականգնել մեր ազգային արժանապատվությունն ու կերտել ամուր պետականություն: Այս ամենը հնարավոր է իրականացնել՝ բացառելով ազգային ողբերգության հեղինակ-Հայաստանի գործող ռեժիմի վերարտադրությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը, կարևորելով Հայաստանի շուրջ ամուր և կայուն խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը և միջազգային աջակցությունը, արձանագրել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հերթական անգամ առկա մարտահրավերները փորձում են մատուցել որպես «աննախադեպ հաջողություն»՝ միտումնավոր կերպով շրջանցելով այն արձանագրումը, որ այդ «աննախադեպության» գինը իրենք վճարել են Արցախի անունը այլևս չտալով և Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցությունների ձախողմամբ
Հայտարարությունում նշվում է, որ հայ գերիների վերադարձը պետք է դառնա Հայաստանի հստակ պահանջը ինչպես Բաքվին, այնպես էլ միջազգային հանրությանը՝ որպես իրական խաղաղության նախապայման։ Նշվում է նաև, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը և սահմանազատման գործընթացը պետք է կողմերի համար լինի հստակ և ժամկետներով սահմանված պարտավորություն։
Ըստ կուսակցության, ստորագրված փաստաթղթում բացակայում է Ադրբեջանի պարտավորությունը ճանապարհների ապաշրջափակման վերաբերյալ, իսկ դրա փոխարեն ընդամենը նշվում է «երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը»։ Նրանք ընդգծում են, որ Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականությունն ու անհիմն պահանջները շարունակվում են, իսկ խաղաղության պատրանքը «վաճառելը» դիտարկում են որպես վտանգավոր նախընտրական մանիպուլյացիա՝ ռիսկերի կուտակումով։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համոզմամբ, գործող իշխանությունը ի զորու չէ պաշտպանել Հայաստանի շահերը Ադրբեջանի հետ ստորագրված, այդ թվում՝ բազմակողմ փաստաթղթերի շրջանակում։ Կուսակցությունը կարևորել է նոր իշխանության ձևավորումը, որի հիմքում պետք է լինեն խոհեմությունը, պրոֆեսիոնալիզմը և նվիրումը։

12 Август 2025 - 13:54 AMT
Парламентская фракция «Армения» распространила заявление в ответ на опубликованное 8 августа 2025 года в США коммюнике по итогам трехсторонней встречи с участием премьера Никола Пашиняна, а также на предварительно подписанное мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. По оценке фракции, эти документы, которые власти подают как значимое достижение, «не имеют отношения к подлинному миру и содержат новые экзистенциальные угрозы для Армении и армянского народа».
В документе перечислены основные опасения:
• Попытка легитимизировать этнические чистки и геноцидную политику Азербайджана в отношении карабахских армян, захват заложников, фиктивные суды, уничтожение армянского наследия в Арцахе, выведение карабахского вопроса из международной повестки через ликвидацию Минской группы ОБСЕ, а также оккупация суверенных территорий Армении.
• Отсутствие снятия более чем тридцатилетней турецко-азербайджанской блокады и враждебных действий, при этом Азербайджан получает беспрепятственный коридор через суверенную территорию Армении, что ограничивает ее суверенитет и создает условия для новой агрессии.
• Отсутствие в документах международных стандартов разрешения конфликтов, обязательств по обеспечению и защите прав и свобод человека, а также действенных международных гарантий.
• В статьях 8–9 и 15 предварительного соглашения содержатся положения, которые могут быть использованы против всех участников карабахской освободительной борьбы, скрывают преступления Азербайджана и лишают армянскую сторону возможности использовать международные механизмы привлечения виновных к ответственности.
• Даже положения о признании территориальной целостности, взаимном стремлении к миру и невмешательстве во внутренние дела не имеют международных гарантий и основаны исключительно на воле Азербайджана, что противоречит его текущим требованиям, включая отказ от Декларации о независимости и конституционные изменения.
Фракция подчеркивает, что подлинный мир и стабильность в регионе, основанные на праве народов на самоопределение, требуют согласования интересов, реального баланса сил и наличия международных гарантий. Необходимо укрепление внутренней и внешней безопасности Армении, национальное единство, усиление государственных институтов и привлечение внешних союзников.
Без решения указанных вопросов, считают в «Армении», подписанные документы наносят серьезный ущерб. Пашиняна обвиняют в злоупотреблении полномочиями, введении народа в заблуждение «ложной мирной риторикой» и стремлении сохранить власть. Фракция отвергает новые уступки Азербайджану и заявляет, что Армения может восстановить достоинство и построить сильное государство только при прекращении деятельности нынешнего режима.
Партия «Страна для жизни» также заявила о необходимости прочного мира вокруг Армении при международной поддержке, но обвинила власти в подаче существующих вызовов как «беспрецедентного успеха», умалчивая, что цена этой «беспрецедентности» — отказ от имени Арцах и провал прямых переговоров с Азербайджаном.
В партии подчеркнули, что возвращение армянских пленных должно быть четким требованием как к Баку, так и к международному сообществу в качестве условия подлинного мира. Вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении и демаркация границы, по их мнению, должны быть четко зафиксированными и ограниченными по срокам обязательствами сторон.
В документе отмечено, что в соглашении отсутствует обязательство Азербайджана по разблокированию транспортных путей, вместо этого лишь упоминается «важность открытия коммуникаций между двумя странами». Продвижение «иллюзии мира» в партии рассматривают как опасную предвыборную манипуляцию с накоплением рисков.
По мнению «Страны для жизни», действующие власти не способны защитить интересы Армении в рамках подписанных с Азербайджаном, в том числе многосторонних документов. Партия призвала к формированию нового правительства, основанного на разумности, профессионализме и преданности.
8 августа в Белом доме премьер-министр Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам встречи. В Вашингтоне министры иностранных дел Арарат Мирзоян (Армения) и Джейхун Байрамов (Азербайджан) в присутствии лидеров трех стран предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».