Օգոստոսի 11-ին Սամվել Կարապետյանն ու իր ընտանիքը պաշտոնապես միջազգային արբիտրաժային վարույթ են նախաձեռնել ՀՀ դեմ՝ ՀԷՑ–ի սեփականազրկման գործով պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Վարույթը նախաձեռնվել է Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության միջև 1995 թվականի հունվարի 18-ին ստորագրված «Ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագրի» հիման վրա, հայտնում է Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը։
Կարապետյանների ընտանիքն իր արբիտրաժային հայցում պնդում է, որ ՀՀ գործողությունները կամայական են, խտրական, քաղաքականորեն ուղղորդված և նպատակ են հետապնդում զրկել իրենց ՀԷՑ-ի նկատմամբ սեփականության իրավունքից։ Մասնավորապես, այս գործողությունները խախտում են Հայաստան-Կիպրոս BIT համաձայնագրով ՀՀ կողմից ստանձնած մի շարք պարտավորություններ։ Նախ, Հայաստանը չի ապահովել արդար և հավասար վերաբերմունք, ինչպես նաև լիարժեք պաշտպանություն Կարապետյանների ընտանիքի և իրենց ներդումների համար։ Եվ երկրորդ՝ ՀԷՑ-ի կառավարումը հարկադրաբար վերցնելը Հայաստանի կողմից միջազգային պայմանագրի խախտմամբ իրականացված անօրինական սեփականազրկման դեպք է։
Կարապետյանների ընտանիքը պահանջում է, որ արբիտրաժային տրիբունալը պարտավորեցնի ՀՀ–ին հատուցել արդեն իսկ հասցված, ինչպես նաև սպասվող վնասները։ Նախնական գնահատմամբ, վնասի չափը կազմում է 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար և ենթակա է վերջնական գնահատման արբիրտաժային տրիբունալի կողմից։
Նշվում է, որ վեճը ծագել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Սամվել Կարապետյանի և Հայաստանում վերջինիս բիզնես շահերի նկատմամբ սկսված բռնաճնշումների արդյունքում` պարոն Կարապետյանի կողմից Հայ առաքելական եկեղեցուն հրապարակայնորեն պաշտպանելուց հետո։ Հետևելով վարչապետի կողմից հնչեցված սպառնալիքներին՝ 2025 թվականի հունիսի 17-ին ոստիկանությունը խուզարկություն էր անցկացրել Կարապետյանի տանը և ձերբակալել նրան՝ իշխանությունը զավթելու կոչեր հնչեցնելու մեղադրանքով։ Սամվել Կարապետյանը մինչ օրս գտնվում է կալանքի տակ։
Նույն օրը վարչապետը հայտարարեց, որ ՀԷՑ-ը, որը Հայաստանում Կարապետյանների ընտանիքի խոշոր ակտիվներից մեկն է, կանցնի պետական կառավարման։ Այնուհետև կառավարությունն արագ քայլեր ձեռնարկեց՝ հաշված օրերի ընթացքում ընթացքում մշակելով և Ազգային ժողով ներկայացնելով ընկերության կառավարումը վերցնելու օրենքի նախագծերը, որոնք ընդունվեցին երկու շաբաթվա ընթացքում։ Այդ օրենքների հիման վրա Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ՀԷՑ-ի նկատմամբ անմիջապես վարչական վարույթ նախաձեռնեց և ընկերության կառավարիչ նշանակեց Ռոմանոս Պետրոսյանին, որը նախկինում զբաղեցնում էր Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի պաշտոնը։
Կարապետյանների ընտանիքը, սեփական ներդրումների պաշտպանության նպատակով և BIT-ի (Bilateral Investment Treaty – փոխադարձ ներդումների պաշտպանության համաձայնագիր) պահանջներին համապատասխան, նախապես ծանուցել էր Հայաստանի Հանրապետությանը և առաջարկել բանակցություններ անցկացնել։ Սակայն Հայաստանի կառավարությունը, չնայած իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, դիտավորությամբ հրաժարվել էր բանակցություններից։
Այնուհետև, Կարապետյանների ընտանիքը իրենց իրավունքների պաշտպանության համար ստիպված եղավ դիմել Ստոկհոլմի առևտրի պալատի (SCC) արբիտրաժային ինտիտուտի կողմից նշանակված հրատապ արբիտրաժին։ 2025 թվականի հուլիսի 22-ին հրատապ արբիտրաժը պարտավորեցրեց Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնպահ մնալ նոր օրենքների կիրառումից և ՀԷՑ-ի բռնագրավմանն ուղղված որևէ գործողությունից։ 2025 թվականի օգոստոսի 4-ին հրատապ արբիտաժը վերահաստատեց, որ Հայաստանը պետք է անհապաղ կատարի այդ որոշումը։ Չնայած այս որոշումներին՝ Հայաստանի իշխանությունները հրապարակայնորեն մերժեցին այդ որոշման պարտադիր բնույթը և շարունակեցին ՀԷՑ-ի դեմ ուղղված գործողությունները. Ռոմանոս Պետրոսյանը աշխատանքից ազատել է ընկերության առանցքային ղեկավարներին և այլ աշխատակիցներին։

11 августа Самвел Карапетян и его семья официально инициировали международное арбитражное разбирательство против Армении по делу об экспроприации Электрических сетей Армении (ЭСА).
Разбирательство начато на основании «Соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций» между Арменией и Кипром от 18 января 1995 года, сообщает совет по защите Карапетяна.
В иске семья Карапетянов заявляет, что действия Армении были произвольными, дискриминационными, политически мотивированными и направленными на лишение их права собственности на ЭСА. По их мнению, это нарушает ряд обязательств Армении по двустороннему инвестиционному соглашению с Кипром, включая обязанность обеспечивать справедливое и равное обращение, полную защиту инвестиций и недопустимость незаконной экспроприации.
Семья требует, чтобы арбитражный трибунал обязал Армению возместить уже нанесенный и будущий ущерб. Предварительно ущерб оценивается в 500 млн долларов США, окончательная сумма будет определена трибуналом.
По их утверждению, конфликт возник после того, как премьер-министр Никол Пашинян начал кампанию давления на Карапетяна и его бизнес в Армении после его публичной поддержки Армянской апостольской церкви. 17 июня 2025 года полиция провела обыск в доме Карапетяна и арестовала его по обвинению в призывах к захвату власти. Он до сих пор находится под арестом.
В тот же день премьер-министр объявил, что ЭСА, один из крупнейших активов семьи в Армении, перейдет под государственное управление. Власти в сжатые сроки подготовили и внесли в Национальное собрание законопроекты о передаче управления компанией, которые были приняты в течение двух недель. На их основании Комиссия по регулированию общественных услуг начала административное производство в отношении ЭСА и назначила управляющим Романоса Петросяна, ранее возглавлявшего Службу государственного надзора.
Семья Карапетянов в целях защиты своих инвестиций и в соответствии с условиями BIT предварительно уведомила Армению и предложила начать переговоры, однако правительство отказалось.
После этого они обратились в срочный арбитраж, назначенный Арбитражным институтом Торговой палаты Стокгольма (SCC). 22 июля 2025 года срочный арбитр обязал Армению воздержаться от применения новых законов и любых действий по изъятию ЭСА. 4 августа арбитр подтвердил необходимость немедленного исполнения этого решения. Однако власти публично отвергли его обязательный характер и продолжили действия против ЭСА, а Петросян уволил ключевых руководителей и других сотрудников компании.