13 Օգոստոս 2025 - 07:46 AMT
Օգոստոսի 8-10-ը (Նուբարաշենի աղբավայրում բռնկված հրդեհի ժամանակ) Երևանում օդի աղտոտվածությունը զգալիորեն գերազանցել է 2024 թվականի նույն օրերի ցուցանիշները։ Այս մասին են վկայում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալները, որոնք ստացվել են Կենտրոն, Արաբկիր, Նոր Նորք և Շենգավիթ շրջաններում տեղակայված անշարժ կետերից օդի վերլուծության հիման վրա։
Օգոստոսի 7-10-ը դիտվել է փոշու սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիայի (ՍԹԿ) գերազանցում մինչև 2․1 անգամ Կենտրոնում, մինչև 1․9 անգամ՝ Արաբկիրում, մինչև 1․5 անգամ՝ Նոր Նորքում և մինչև 1,4 անգամ՝ Շենգավիթում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
2024 թվականի օգոստոսի 8-9-ին փոշու սահմանային նորմաների գերազանցման դեպքեր գրեթե չեն արձանագրվել՝ բացառությամբ Կենտրոնի՝ ուր գրանցվել են աննշան խախտումներ։ Օգոստոսի 10-ին Նոր Նորքում գրանցվել է 1.3 անգամ գերազանցում, իսկ Կենտրոնում և Շենգավիթում՝ ավելի քան երկու անգամ։
Ազոտի երկօքսիդի պարունակության առումով՝ այս տարվա օգոստոսի առաջին տասնօրյակում Կենտրոնում արձանագրվել է մինչև 2.1 անգամ գերազանցում, Նոր Նորքում՝ մինչև 1.3 անգամ, Արաբկիրում՝ գրեթե աննշան (մինչև 1.02 անգամ), իսկ Շենգավիթում խախտումներ չեն նկատվել։
Նուբարաշենի աղբավայրի տարածքում տեղակայված տվիչների արդյունքները ցույց են տվել, որ օգոստոսի 3-10-ը ազոտի երկօքսիդի մակարդակը նորման չի գերազանցել։ Ծծմբի երկօքսիդի որոշակի գերազանցում արձանագրվել է միայն մեկ հատվածում՝ 1.2 անգամ։ Սակայն Շենգավիթում այն կազմել է մինչև 2.1 անգամ, Ավանում՝ մինչև 1.4 անգամ, Նոր Նորքում՝ մինչև 1.2 անգամ։
Նույն ժամանակահատվածում՝ 2024 թվականի օգոստոսին, ազոտի և ծծմբի երկօքսիդի պարունակության նորմայի գերազանցումներ չեն արձանագրվել։

В Ереване зафиксировано превышение уровня загрязнения воздуха по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Особенно высокие показатели зафиксированы 8–10 августа, когда произошёл пожар на свалке Нубарашен. Об этом свидетельствуют данные Центра гидрометеорологии и мониторинга при Министерстве окружающей среды Армении. Информация получена с постоянных постов в районах Кентрон, Арабкир, Нор Норк и Шенгавит.
С 7 по 10 августа предельно допустимая концентрация (ПДК) пыли была превышена: в Кентроне — до 2,1 раза, в Арабкире — до 1,9 раза, в Нор Норке — до 1,5 раза, в Шенгавите — до 1,4 раза, сообщает «Sputnik Армения».
Для сравнения: 8–9 августа 2024 года превышения ПДК практически не фиксировались, за исключением незначительных отклонений в Кентроне. Однако 10 августа в Нор Норке было зафиксировано превышение в 1,3 раза, а в Кентроне и Шенгавите — более чем в 2 раза.
Что касается содержания диоксида азота, в первой декаде августа текущего года в Кентроне зафиксировано превышение до 2,1 раза, в Нор Норке — до 1,3 раза, в Арабкире — незначительное (до 1,02 раза), а в Шенгавите нарушений не выявлено.
По данным датчиков в районе свалки Нубарашен, с 3 по 10 августа уровень диоксида азота не превышал нормы. Однако в одном из участков был зафиксирован рост содержания диоксида серы до 1,2 раза. При этом в Шенгавите содержание диоксида серы достигло 2,1 раза, в Аване — до 1,4 раза, в Нор Норке — до 1,2 раза.
В аналогичный период августа 2024 года превышений по диоксиду азота и диоксиду серы зафиксировано не было.