Իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը հայտարարել է, որ «Խաղաղության» համաձայնագիր կոչվածը, ցավոք, ոչ միայն ինքնախաբեության դասական նմուշ է, այլև հղի անկանխատեսելի զարգացումներով։
«Խաղաղության» փաստաթղթում, ըստ Դանիելյանի, որպես Ադրբեջանի միակ պարտավորություն ձևակերպվել է այն, որ Հայաստանի նկատմամբ այսուհետև զերծ կմնա զինված ուժի կիրառումից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Տպավորությունն այն է, որ մինչ այս վերջինս լիարժեք լեգիտիմ հնարավորություն ուներ։ Այս անմիտ դրույթի շուրջ մեծ հրճվանքի ակունքները նաև հայրենական քարոզչության տիրույթում են, քանզի բացարձակ անհիմն շրջանառության մեջ էր դրվել «չպետք է Ադրբեջանին լեգիտիմ պատերազմ սանձազերծելու հնարավորություն տալ» թեզը։ Այդպես էլ հնարավոր չեղավ համարժեք հակադարձել, որ պատերազմն ինքնին լեգիտիմ չէ, այն միջազգային իրավունքի սկզբունքներին հակասող միջազգային հանցագործություն է, բոլոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ եղանակներով»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս փաստաթղթի շրջանակում նույնիսկ «խաղաղության պայմանագիր» եզրույթն է լիովին անհամապատասխան իրականությանը, և այն կարող է գործել միայն ներքաղաքական պրոպագանդայի մակարդակում։ Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանը փաստացի այս պայմանագրով է միայն հանձն առել կատարել ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջները՝ այն դեպքում, երբ արդեն բազմիցս անտեսել է ինչպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումները, այնպես էլ միջազգային դատարանների վճիռները՝ մասնավորապես Արցախի ապաշրջափակման հարցում։
«Ստացվում է, որ Ադրբեջանը, լինելով ՄԱԿ-ի անդամ, միայն սույն համաձայնագրով է վերջապես պարտավորվել կատարել ՄԱԿ֊ի կանոնադրության պահանջները, իսկ թե ինչ արժեք ունի այս երկրի համար «պարտավորություն» անլուրջ կատեգորիան, բավական է միայն մտաբերել, որ թքած ուներ ընդհուպ ՄԱԿ֊ի Անվտանգության խորհրդի որոշումների և միջազգային դատական ատյանների վճիռների վրա, այդ թվում՝ Արցախն ապաշրջափակելու առնչությամբ»։
Դանիելյանն ընդգծել է, որ այս իրավիճակի ակունքները սկիզբ են առել դեռևս 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո։ Նրա խոսքով՝ պատերազմից ընդամենը 20 օր անց Ադրբեջանը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ, իբր, հատուկ հանձնաժողովի միջոցով հաշվարկել է մոտ 100 միլիարդ դոլարի վնաս և պատրաստվում է դիմել միջազգային դատարաններ։ Հետագայում այդ թիվն ավելացվել է, ինչը, ըստ Դանիելյանի, հետագայում հիմք է ծառայել հավասարակշռված հիմքով միջազգային ատյաններից հրաժարվելու համար։
«Դեռ առիթ կլինի առավել հանգամանորեն անդրադառնալ այս փաստաթղթին, դրանով անտեսված առաջնահերթ հարցերին, սակայն մտահոգողն այն է, որ դրանով գոնե թղթի վրա արձանագրվում է մեծագույն կորուստների գնով ռազմական բախումների բացառում, բայց հիմքեր են ստեղծվում այլ երկրների հետ նույնաբնույթ բախումների, առնվազն հարաբերությունների անհեռանկար վատթարացման համար։
Պատահական չէ, որ ԱՄՆ-ում խորհուրդ էին տվել իրենց նախագահին ստորագրել միայն վերացական եռակողմ հռչակագիրը, որը գոնե այսչափ խոցելի չէր, թեպետ՝ դա էլ մի այլ կարգի «գլուխգործոց» է …»,-ասել է նա։

Доктор юридических наук, профессор Геворг Даниелян заявил, что так называемое «мирное» соглашение, к сожалению, является не только классическим примером самообмана, но и чревато непредсказуемыми последствиями.
По словам Даниеляна, в документе единственным обязательством Азербайджана закреплено, что он впредь воздержится от применения вооруженной силы в отношении Армении.
«Создается впечатление, что до этого у него было полное законное право на это. Истоки восторга по поводу этого абсурдного положения лежат и в сфере внутренней пропаганды, где безосновательно продвигалась теза о том, что “необходимо не дать Азербайджану легитимную возможность развязать войну”. При этом так и не удалось должным образом возразить, что война сама по себе нелегитимна, является международным преступлением и противоречит принципам международного права, а все разногласия должны решаться исключительно мирными средствами», — отметил он.
По его словам, даже термин «мирный договор» в данном случае абсолютно не соответствует действительности и может использоваться лишь в целях внутренней пропаганды. Даниелян подчеркнул, что по сути этим документом Азербайджан лишь обязался выполнять требования Устава ООН, хотя неоднократно игнорировал как решения Совета Безопасности ООН, так и постановления международных судов, в частности по разблокированию Арцаха.
«Получается, что Азербайджан, являясь членом ООН, только этим соглашением, наконец, обязался выполнять требования Устава ООН. А чего стоит для этой страны категория “обязательство” — достаточно вспомнить, что он пренебрегал даже решениями Совбеза ООН и постановлениями международных судебных инстанций, включая вопрос разблокирования Арцаха», — сказал он.
Даниелян отметил, что истоки сложившейся ситуации уходят во времена сразу после 44-дневной войны. Уже через 20 дней после ее окончания Азербайджан заявил, что якобы с помощью специальной комиссии подсчитал ущерб примерно в 100 миллиардов долларов и намерен обратиться в международные суды. Позднее эта сумма была увеличена, что, по его мнению, стало основанием для отказа от сбалансированных разбирательств в международных инстанциях.
Он добавил, что хотя возможность подробно рассмотреть документ и проигнорированные им приоритетные вопросы еще будет, уже сейчас тревожит то, что на бумаге фиксируется отказ от военных столкновений, достигнутый ценой огромных потерь, но создаются предпосылки для аналогичных конфликтов с другими государствами или как минимум для безперспективного ухудшения отношений.
«Не случайно в США советовали своему президенту подписать лишь абстрактную трехстороннюю декларацию, которая хотя бы не была бы столь уязвимой, хотя и она — “шедевр” иного рода…» — заключил он.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали Совместную декларацию по итогам трехсторонней встречи. В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров предварительно подписали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».