Երևանի կենտրոնում 3 օր գարեջրի տոն է լինելու։ Օգոստոսի 22-24-ին Զաքյան փողոցում արդեն 4-րդ անգամ անցկացվելու է «Գարեջրի օրեր» փառատոնը։
«էվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր Նունե Մանուկյանը նշել է, որ փառատոնի նպատակն է վեր հանել և ներկայացնել Հայաստանի գարեջրագործական ավանդույթները, զարգացնել իրադարձային զբոսաշրջությունը, առաջխաղացման նպաստավոր հարթակ ստեղծել գարեջուր արտադրող ընկերությունների համար և իհարկե, համախմբել գարեջրի սիրահարներին մեկ վայրում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք տարիներ շարունակ անցկացնում ենք ինչպես Արենի գինու փառատոնն, այնպես էլ «Երևանի գինու օրերը», որոնք մեծ հաջողություն են գրանցել։ Դարձել են և՛ կայացած զբոսաշրջային պրոդուկտ, և՛ համախմբել են գինու սիրահարներին։ Ահա հիմա այդ նույն մոտեցումը փորձում ենք կյանքի կոչել գարեջրի պարագայում։ Գարեջրի սիրահարները բավական շատ են և մենք փորձում են ինչպես ներգրավել զբոսաշրջիկների, այնպես էլ ցույց տալ գարեջրագործության մեր ավանդույթները»,-ասել է Նունեն Մանուկյանը։
Առաջին տարվա 14 մասնակցի փոխարեն՝ այս անգամ ներկա են լինելու ավելի քան 25 գարեջրագործներ։ Նրանց շարքում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ Սյունիքից, Գեղարքունիքից, Կոտայքից և այլ մարզերից։ Ընկերությունների մեծ մասն արտադրում է տեղական գարեջուր, ներմուծմամբ զբաղվում են միայն երկուսը։
Ըստ «էվենտՏուրա» ընկերության փոխտնօրեն Լիլիթ Ծառուկյանի՝ միջոցառման ծրագիրը բազմաբովանդակ է։
«Միջոցառման տարածքը բաժանված է լինելու մի քանի գոտիների՝ գարեջրի, սննդի, երաժշտության, խաղային, մրցութային։ Այցելուները կարող են վայելել գարեջրի ամենատարբեր տեսակներ, համտեսել գարեջրի և սննդի հետաքրքիր համադրություններ՝ հայկական և միջազգային խոհանոցներից։ Ինչ վերաբերում է խաղային հատվածներին, ապա ասեմ, որ բավական հետաքրքիր է լինելու, ունենալու ենք մրցույթներ, հիշարժան ու արժեքավոր նվերներ»,-ասել է նա։
Փառատոնն անցկացվելու է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ, որը, ըստ Լիլիթ Ծառուկյանի, այս տարի փառատոնների կազմակերպման նպատակով պայմանագրեր է կնքել ութ կազմակերպության հետ։
Զբոսաշրջության կոմիտեի մարքեթինգի և խթանման վարչության պետ Դիանա Կարապետյանն իր խոսքում նշել է, որ իրադարձային տուրիզմը դարձել է Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի կարևոր ուղղություններից մեկը։
«Իրադարձային տուրիզմը վերջին տարինեին շատ-շատ է զարգացել Հայաստանում։ Հատկապես առանձնանում են փառատոները, որոնք անցկացվում են բոլոր մարզերում, բազմաթիվ համայնքներում։ Բազմազանությունն այնպիսին է, որ ցանկացած նախասիրության անձ կարող է ընտրել, թե որին է ուզում մասնակցել։ Ակնհայտ է, որ այս փառատոնները բերում են ակտիվություն ինչպես տնտեսական, այնպես էլ համայնքներում կյանքն աշխուժացնելու ու զբոսաշրջիկներ ներգրավելու առումով»,-ասել է նա։
Նա նաև ներկայացրել է 2025 թվականի հուլիսին ստացված զբոսաշրջային ցուցանիշները՝ նշելով, որ Հայաստան է այցելել 263,592 զբոսաշրջիկ, ինչը 10.9 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամսվա տվյալները։ Այցելուները հիմնականում եղել են Ռուսաստանից, Իրանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև մի շարք եվրոպական և ասիական երկրներից։

С 22 по 24 августа в центре Еревана, на улице Закяна, в четвёртый раз состоится фестиваль «Дни пива».
Как отметила соучредитель компании «EventToura» Нунэ Манукян, цель фестиваля — представить пивоваренные традиции Армении, развивать событийный туризм, создать благоприятную площадку для продвижения пивоваренных компаний и, конечно, объединить любителей пива в одном месте, передаёт Armenpress.
«Мы много лет проводим фестиваль вина в Арени и виные дни в Ереване, которые стали успешными и как туристический продукт, и как место встречи любителей вина. Теперь мы хотим применить тот же подход к пиву. Любителей пива немало, и мы хотим привлечь туристов и показать наши пивоваренные традиции», — сказала Манукян.
Вместо 14 участников первого года в этом году ожидается более 25 пивоваров, в том числе из Сюника, Гегаркуника, Котайка и других регионов. Большинство компаний производят местное пиво, и только две занимаются импортом.
По словам заместителя директора «EventToura» Лилит Царукян, программа будет насыщенной: «Территория фестиваля будет разделена на несколько зон — пивную, гастрономическую, музыкальную, игровую и конкурсную. Посетители смогут попробовать самые разные сорта пива, оценить интересные сочетания пива и блюд армянской и международной кухни. Игровая зона будет увлекательной — с конкурсами и памятными ценными призами».
Фестиваль проводится при поддержке Комитета по туризму Минэкономики Армении, который, по словам Царукян, в этом году заключил договоры с восьмью организациями на проведение фестивалей.
Начальник управления маркетинга и продвижения Комитета по туризму Диана Карапетян отметила, что событийный туризм стал одним из важных направлений туристической отрасли Армении: «В последние годы событийный туризм в Армении значительно развился. Особенно выделяются фестивали, которые проходят во всех регионах и многих общинах. Разнообразие такое, что каждый найдёт мероприятие по вкусу. Очевидно, что эти фестивали оживляют экономику и жизнь в общинах, а также привлекают туристов».
Она также представила туристическую статистику за июль 2025 года, отметив, что в Армению приехало 263 592 туриста, что на 10,9% больше, чем в том же месяце прошлого года. Основные гости — из России, Ирана, Грузии, США, а также ряда европейских и азиатских стран.