13 Օգոստոս 2025 - 13:13 AMT
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Բոբոխյանը հայտնել է, որ Արտաշատում իրականացվող պեղումների ժամանակ գրանցվել են լուրջ հայտնագործություններ։ Նրա խոսքով՝ պեղումները կատարվում են հայ-գերմանական համատեղ արշավախմբի կողմից։
«Արշավախումբը գեոֆիզիկական շատ մեծ հետազոտություն իրականացրեց, ինչը նշանակում է սքանավորել տարածքը, տեսնել թե հողի տակ ինչ է գտնվում, նոր գնալ պեղումների։ Շատ մեծ մակերեսներ ներառվեցին։ Արդյունքում արդեն 3 տարի է՝ պեղվում է մի կառույց, որը, պարզվեց,եկեղեցի է՝ բնական գիտությունների մեթոդներով 4-րդ դարի սկզբով թվագրվող։ Դա հնագիտորեն փաստագրված ամենավաղ եկեղեցին է Հայաստանում։ Շատ հավանական է, որ պատմական այն գործընթացները, որոնք մենք գիտենք մեր սկզբնաղբյուրներից, իրենց, այսպես ասած, միսն ու արյունն են ստանում հնագիտության միջոցով»,-մանրամասնել է Բոբոխյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով, բացի այդ, Արտաշատը՝ որպես մայրաքաղաք, շատ մեծ առնչություններ է ունեցել և պատմամշակութային գործընթացների «վկա է», որոնք պեղումներն ի հայտ են բերում:

Директор Института археологии и этнографии НАН Армении Арсен Бобохян сообщил о значительных открытиях, сделанных в ходе раскопок в Арташате. По его словам, работы проводит армяно-немецкая археологическая экспедиция.
«Экспедиция провела масштабное геофизическое исследование, то есть сканирование территории для выявления подземных объектов перед началом раскопок. Был охвачен большой участок. В течение трёх лет мы проводим раскопки строения, которое, как оказалось, является церковью, датируемой с помощью естественнонаучных методов началом IV века. Это самая ранняя археологически подтверждённая церковь в Армении. Судя по всему, исторические процессы, о которых мы знаем из первоисточников, получают подтверждение благодаря археологии», — отметил Бобохян в беседе с «Арменпресс».
По его словам, Арташат, будучи столицей, играл важную роль и «был свидетелем» значительных историко-культурных процессов, которые сейчас становятся очевидными благодаря раскопкам.