ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն օգոստոսի 12-13-ը Իրանում հանդիպումներ է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի, ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիի, ԻԻՀ Գերագույն առաջնորդի խորհրդական և Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի, միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի, ինչպես նաև Իրանի նախագահի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մեհդի Սանայիի հետ, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում Վահան Կոստանյանը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և սահմանների անքակտելիությունն անվերապահորեն հարգելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Իրանի հետևողական և հրապարակային դիրքորոշումը՝ վերահաստատելով, որ Հայաստանը փոխադարձաբար հաշվի է առնում Իրանի կենսական շահերը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը նախաստորագրելու և երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանն ու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը միտված վերջին առաջընթացի կապակցությամբ Իրանի շնորհավորանքն ու աջակցությունը:
Անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ստորագրած համատեղ հռչակագրին՝ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը տեղի է ունենալու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների լիակատար հարգման շրջանակներում՝ համապատասխան վերոնշյալ հռչակագրի տառին և ոգուն: Կառուցողական մթնոլորտում մտքեր են փոխանակվել գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի և Իրանի դիրքորոշումների շուրջ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել պահպանել մշտական երկխոսությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալի հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկայում նախատեսվող բարձրաստիճան շփումներին:

14 Август 2025 - 07:12 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян 12–13 августа посетил Тегеран, где провёл встречи с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи, заместителем министра по политическим вопросам Маджидом Тахт-Раванчи, советником Верховного лидера и главой Стратегического совета по внешним связям Камалом Харазии, советником по международным вопросам Али Акбаром Велаяти и политическим советником президента Ирана Мехди Санаи, сообщает МИД Армении.
Во время переговоров Костанян подчеркнул важность последовательной и открытой позиции Ирана по вопросу безусловного уважения территориальной целостности, суверенитета и нерушимости границ Армении, подтвердив, что «Армения, в свою очередь, учитывает жизненно важные интересы Ирана».
Замминистра выразил признательность Ирану за поздравления и поддержку в связи с предварительным подписанием соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», а также за признание прогресса на пути к нормализации отношений и обеспечению мира в регионе.
Комментируя совместную декларацию, подписанную 8 августа в Вашингтоне лидерами Армении, Азербайджана и США, Костанян отметил, что процесс разблокировки региональной экономической инфраструктуры должен проходить с полным соблюдением принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности — в соответствии с буквой и духом декларации. В конструктивной атмосфере стороны обменялись мнениями и договорились поддерживать постоянный диалог.
В ходе встреч обсуждались и предстоящие контакты на высоком уровне.
18 августа с официальным визитом в Ереван прибудет президент Ирана Масуд Пезешкиан. Визит продлится два дня.